הפסקת האש נכנסה הלילה לתוקף, אבל כבר מעכשיו אפשר להרגיע. ישראל, למיטב ידיעתי, לא התחייבה להפסיק את החיסולים והיא אינה יכולה להתחייב לדבר כזה. אם מגיעה ידיעה לפיה מתכנן ארגון כזה או אחר להוציא פיגוע לשטח ישראל, היא לא יכולה להסכים שאותו מתכנן ייהנה מחסינות ורק לאחר הפיגוע לחסלו - התכלית בסיכולים הללו היא מניעת פיגועים, וכך זה יימשך.

אז עוד סבב אלימות והתכתשות הסתיים ברצועה. וככה הם נראים באחרונה: יוצאים מנקודה מסוימת וחוזרים לאותה נקודה עד לסבב הבא, וכל זאת מבלי אפשרות למצוא פתרון. מה שייחד את סבב האלימות הנוכחי מהקודמים, היא היכולת המצטמצמת של ארגוני הטרור ברצועה לגבות מחיר מהעורף הישראלי, זאת הודות לפעולתה של מערכת כיפת ברזל.

העיר אשדוד על רקע מערכת כיפת ברזל (צילום: חדשות 2)
סוללת כיפת ברזל בדרום | צילום: חדשות 2

מבחינת צה"ל, הסבב הזה מסתיים בהצלחה גם במישור ההתקפי. יש שיפור משמעותי ברמת המודיעין בעזה, מה שמהווה את הבסיס לפעולה צבאית מוצלחת. הרבה פעילי טרור נפגעו, חלקם דקות לפני ששיגרו רקטות לעבר שטח ישראל. כל זאת, מבלי להזכיר את ההרתעה הישראלית שהגיעה לשיא בחיסולו של מזכ"ל ועדות ההתנגדות. העובדה שישראל יודעת בכל שנייה היכן אתה נמצא - היא לא תחושה נעימה לטרוריסטים העזתים.

פעילי הג'יהאד - אתם בבעיה (צילום: רויטרס)
פעילי הג'יהאד - אתם בבעיה | צילום: רויטרס

גם הפעם עמדה פעולה קרקעית בעזה על הפרק. חשוב לציין שפעולה כזו מוכנה, השאלה היא מתי יחליטו לגלגל את הפעולה הזו פנימה. ולמי שרוצה פתרון מלא לבעיית הטרור מהרצועה, כדאי שיבין שהפתרון היחיד הוא כיבוש עזה ושהייה שם במשך כשנתיים-שלוש, עד שצה"ל יצליח לנקות את מצבורי הנשק האדירים.

ומילה אחרונה לסיכום, לפעילי הג'יהאד בעזה. תהיו ישרים עם עצמכם - הייתה לכם בעיה לא קטנה במהלך סבב ההסלמה הנוכחי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רגיעה בדרום: העדכונים האחרונים

דיווח: הושג הסכם על הפסקת אש

הרמטכ"ל על הרגיעה: "שקט ייענה בשקט, אש תיענה באש"

שר החינוך סער: "סבבי ההסלמה הללו בלתי נסבלים"

הג'יהאד חוגג: "ניצחון היסטורי לדם החללים"