ישראל והפלגים הפלסטיניים בעזה הסכימו להפסקת אש בתיווך מצרים, כך אומר בכיר בשירותי הביטחון של מצרים. הבכיר אמר כי שני הצדדים "הסכימו לסיים את המבצעים הנוכחיים" וכוללים התחייבות ישראלית לא להמשיך את מדיניות החיסולים בעזה, כך מפרסמת סוכנות הידיעות רויטרס. לפי הדיווח הפסקת האש אמורה להתחיל בשעה אחת בלילה. לפי שעה אין לידיעה אישור בישראל או בעזה.

למרות ההכרזה של הבכיר המצרי, שלוש רקטות קסאם נורו לאחר השעה הנקובה לעבר יישובי הנגב המערבי והתפוצצו בשטח פתוח, רקטה נוספת נורתה לפני זמן קצר. חיל האוויר לא הגיב לירי בניסיון לשמור על הרגיעה היחסית באזור. גורם בכיר בישראל הגיב לאפשרות של הפסקת האש ואמר כי "שקט ייענה בשקט", אך הוסיף כי אם האש לא תיפסק צפויה הסלמה בלחימה.

דובר צה"ל תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי הגיב לידיעות על הפסקת האש בדרום ואמר: "צה"ל מעודכן מהדרג המדיני על המגעים להשבת הרגיעה. צה"ל שומר על כל אפשרויות התגובה", אמר תא"ל מרדכי והוסיף, "את השקט בוחנים בשטח ולא בהצהרות".

אמש דיווחה רשת "אל-ערבייה" הנחשבת לאמינה, כי הפלגים הפלסטיניים הגיעו להסכמה על הפסקת אש, אך דיווח זה לא קיבל אישור משום גורם רשמי ברצועת עזה עד כה. אבו אחמד, דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי "פלוגות ירושלים", איים הערב כי ארגונו מסוגל לירות לטווחים רחוקים יותר מאלו שירה עד כה וחשף כי גורמים בתוך רצועת עזה לוחצים על ארגונו לשוב לרגיעה.

מצרים מאבדת את הסבלנות

בינתיים מצרים מאבדת את הסבלנות. במצרים מגבירים את הלחץ על חמאס בדרישה להגיע להפסקת אש - וכעת מתנה את חידוש אספקת הדלק לרצועת עזה בהחזרת השקט לגבול עם ישראל. בכיר חמאס יונס אל-אסטל אומר הערב כי אנשי המודיעין המצרי העבירו לחמאס הצעה במסגרתה יצליחו ראשי הארגון לחייב את הפלגים החמושים להתחייב לרגיעה, ובתמורה תממש מצרים את הבטחתה לשוב ולספק דלק לתחנת הכוח ברצועה.

משבר הדלק החמור החל ברצועת עזה לפני כחודש, עם החלטת המשטר המצרי להפסיק את העברת הדלקים לממשלת חמאס. במקביל, הורו השלטונות במצרים להפסיק את אספקת החשמל מתחנת הכוח במצרים הזאת מספקת כ-60% מכלל תצרוכת החשמל של עזה.

עוד בטרם ההסלמה בסוף השבוע, האשימו גורמים בעזה את הממשל המצרי ביצירת משבר הומניטרי בעזה, לצד פרסומים של עדויות מקומיים המדברים על קור עז בלילות ללא אפשרות לחמם את הבתים, ותמונות של פלסטינים לצד נרות מפורסמות בכלי התקשורת הערביים. זאת ועוד, גם פעילות בתי החולים מוגבלת בשל המחסור בחשמל. לפני שבועיים אף סוכל אחד מניסיונות הברחת הדלק הגדולים אי פעם לרצועה, כשארבעה משאיות מצריות ועליהן 7,000 ליטר דלק נעצרו בדרכן למנהרות ברפיח. כמויות הדלק הללו יועדו לעזה.

"על ישראל להפסיק כל הפעולות נגד עזה"

אך גם מצב החירום בעזה לא הוביל את המצרים לשנות את מדיניותם. הערב, כך נראה, מנסים המצרים להשתמש בסוגיית הדלק כמנוף לחץ על חמאס בהשגת שקט. בכיר חמאס אל-אסטל, שנשא הערב דברים בפקולטה לטכנולוגיה בעזה, סיפר על היוזמה המצרית ואמר כי אנשי המודיעין המצרי מוכנים לספק את תצרוכת הדלק הנדרשת לממשלת חמאס, בתמורה להשגת רגיעה. עם זאת, לדברי אל-אסטל, תשובת ממשלת חמאס לא הייתה חד-משמעית. "מי שהחל בתוקפנות - עליו להפסיק אותה", ציטט בכיר חמאס את תגובת ממשלת חמאס ליוזמה המצרית. "על התוקפן לחזור בו מתוקפנותו".

עם זאת, הדגיש אל-אסטל כי מאמצי התיווך המצריים בניסיון להשיג רגיעה נמשכים, גם בסיוע גורמים זרים. "השליח המיוחד של האו"ם, רוברט סרי, שוחח עם בכיר חמאס מחמוד א-זהאר והציע לו הפסקת אש הדדית", חשף אל-אסטל. "א-זהאר השיב לו שעל ישראל, שהחלה בהסלמה, להפסיק את כל סוגי התקיפות על בני עמנו ולאחר מכן תחליט ההתנגדות להפסיק את ירי הטילים שלה על הערים הציוניות", הוא הוסיף.

רוצים לקבל עדכוני חדשות שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רגיעה בדרום: העדכונים האחרונים 

הרמטכ"ל על הרגיעה: "שקט ייענה בשקט, אש תיענה באש"

שר החינוך סער: "סבבי ההסלמה הללו בלתי נסבלים"

הג'יהאד חוגג: "ניצחון היסטורי לדם החללים"

פרשנות: הישג לצה"ל, פעילי הג'יהאד בבעיה קשה