למרות הדיווחים הליליים על הפסקת אש בדרום, נורו הלילה 3 רקטות שנורו בשעות הלילה לעבר יישובי שער הנגב ורקטה נוספת הבוקר ליישובי המועצה האיזורית אשכול - כולן בשטחים פתוחים וללא נפגעים. להסכם ההפוגה אמנם אין אישור רשמי ממקורות ישראלים, אך צה"ל אינו תוקף בעזה בפועל מ-1:00 בלילה ונראה שניתנת הזדמנות לרגיעה.

מתחילת סבב ההסלמה הנוכחי בדרום, ירו הפלסטינים 222 רקטות קסאם וגראד אל עבר יישובי הדרום. 56 מהרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. במקביל, תקפו מטוסי חיל האוויר 18 יעדי טרור, בהם מחסנים לייצור אמל"ח ומטרות של ארגוני הטרור ברצועה, 19 חוליות של משגרי קסאמים. כמו כן בוצעו שני סיכולים ממוקדים של פעילי טרור. ברצועה נהרגו 26 בני אדם ונפצעו 80. 24 מההרוגים היו פעילי טרור.

בתגובה ראשונה של דובר צה"ל הבוקר, אמר תא"ל פולי מרדכי כי "צה"ל מעודכן מהדרג המדיני על המגעים. אנחנו עדיין שומרים על כל האופציות מוכנות לתגובה אפשרית, יש לנו שורה של מדרגות תגובה. את השקט נבחן בשטח - ולא בהצהרות".

גנץ: "צריך לראות איך זה יתפתח"

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ אמר הבוקר, במהלך שיחה עם מתגייסים טריים לחטיבת כפיר בבסיס תל השומר, כי "אנחנו עדיין עוקבים אחרי מה שקורה בדרום וצריך לראות איך זה יתפתח והאם ייפסק הירי. זה לא נגמר עד שזה נגמר. שקט ייענה בשקט, ואש תיענה באש".

זירת הנפילה באשדוד, אתמול (צילום: רויטרס)
זירת הנפילה באשדוד, אתמול | צילום: רויטרס

על ההרוגים בתקיפות צה"ל בעזה אמר גנץ כי "22 מתוכם הם אויבים מובהקים, אך לצערי נהרגו גם ארבעה אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה, והיו לידה. עשינו ואנחנו עושים את כל המאמצים לפגוע במי שצריך, אבל נלך הכי רחוק שאפשר כדי להגן על אזרחינו. תדעו המגויסים החדשים להבדיל בין אזרח לבין אויב".

"צה"ל פעל הגנתית ולא מעט התקפית באמצעות מודיעין ואש", הוסיף הרמטכ"ל. "עד כה, פעילי טרור רבים נהרגו ותוצאות הלחימה הן טובות. אנו מפעילים את הכוח כשנדרש, והפעם זה נדרש. זמן רב מדברים על התעצמות אש של אויבנו וקיים איום פוטנציאלי. העורף הישראלי הוכיח פעם נוספת שהוא יודע להתמודד עם אתגרים, אך יש להכניס לפרופורציה. אויבנו מבינים את האיזון בין כושר הגנתי לכושר התקפתי".

ילדים במיגונית בעוטף עזה, אתמול (צילום: AP)
ילדים במיגונית בעוטף עזה, אתמול | צילום: AP

בריאיון לחדשות 2 באינטרנט אמר הבוקר שר החינוך גדעון סער, אשר סייר בבאר שבע, כי "בעניין הפסקת החיסולים הממוקדים מצד ישראל - אין לזה יסוד. כל אימת שיהיה מחבל או משלח שיגלגל פיגוע שמטרתו לפגוע באזרחי ישראל אנחנו לא נמתין שאזרחי ישראל יהרגו אלא אנחנו נפגע במי שקם לפגוע בנו".

"בסופו של דבר הסבב הזה יסתיים כשהמחבלים חטפו בו מכות קשות", הוסיף סער.

בהכנת הידיעה השתתפו תמיר סטיינמן, ניר דבורי, תום שרון ומתן חצרוני

הסלמה בדרום - כותרות אחרונות בחדשות 2 באינטרנט:

שר החינוך סער: "סבבי ההסלמה הללו בלתי נסבלים"

הג'יהאד חוגג: "ניצחון היסטורי לדם החללים"

פרשנות: הישג לצה"ל, פעילי הג'יהאד בבעיה קשה

דיווח: הושג הסכם על הפסקת אש