התפתחות בחקירת רצח הנער הפלסטיני שנשרף למוות: מספר יהודים נעצרו היום (א') בחשד למעורבות ברצח מוחמד אבו חדיר בן ה-16, שנחטף בשבוע שעבר בירושלים וגופתו נמצאה ביער. גורם בכיר במשטרה אמר היום כי גוברת ההערכה שהמעשה בוצע על רקע לאומני בידי התארגנות של יהודים קיצונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שפורסם ביממה האחרונה באתר "טלגרף" הבריטי, ממצלמות אבטחה בירושלים, נראים שני צעירים שכביכול מעורבים בחטיפה וברצח הנער.

משטרת ישראל והשב"כ עדיין חוקרים את נסיבות מותו של הנער. במשטרה מדגישים כי עדיין נבדקות שתי האפשרויות - הן שהרצח בוצע על רקע לאומני והן שבוצע על רקע פלילי. עם זאת, צילומי מצלמות האבטחה מחזקים לכאורה את האפשרות שמדובר ברצח על רקע לאומני.

"לא ישנו כל הלילה"
נשרף בעודו חי. מוחמד אבו חדיר | צילום:

הנשיא שמעון פרס התייחס לנושא הבוקר במהלך ביקורו בשדרות. "מוחמד אבו חדיר נרצח בצורה נוראית. המשטרה חוקרת באופן נחרץ ואני בטוח שיגיעו לתוצאות", אמר פרס. "עקבות הרוצחים לא יטושטשו ואנחנו לא נטאטא מתחת לשטיח - האשמים ייתפסו ויוענשו במלוא חומרת הדין".

"אין בישראל הבדל בין דם לדם - אני עומד בקשר עם השר לביטחון פנים ומפכ"ל המשטרה, ואני יודע כי זוהי גם דעתה של הממשלה", הוסיף פרס, שעודכן בממצאי החקירה בימים האחרונים.

יהושע כהן, יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה, אמר: "ארגון נפגעי פעולות איבה מגנה בחריפות את רצח הנער מוחמד אבו חדיר משואפט. מדובר במקרה חולני ומזעזע. אנו כחברה דמוקרטית ושומרת חוק צריכים להוקיע מעשים כאלה אשר פוגעים בצורה קשה בדו קיום בין יהודים לערבים. אנו קוראים לממשלת ישראל לנהוג ביד קשה כנגד כל צד אשר מעורב באירועים לאומנים מסוג זה. ארגון נפגעי פעולות האיבה קורא בזעקה לציבור משני הצדדים להימנע מלקיחת החוק לידיים ולמנוע הדרדרות אשר עשויה להוביל למוות מיותר ושכול בקרב שני העמים".

אילוסטרציה (צילום: AP, חדשות)
זירת הרצח | צילום: AP, חדשות

נמצא פיח בריאותיו של הנער

אתמול פורסם דוח הנתיחה הראשוני של גופת הנער, שבו נקבע לטענת הפלסטינים, כי אבו חדיר נשרף בעודו בחיים. על פי הדוח, שצוטט בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", נמצא פיח בריאותיו של הנער שגופתו נמצאה ביער ירושלים. לפי התובע הכללי הפלסטיני, הממצאים מעידים שהנער "נשרף חי ונשם בזמן שעלה באש".

עוד עולה מדוח הנתיחה כי אבו חדיר סבל גם מפגיעת ראש, אולם מת כתוצאה מהכוויות הקשות שנגרמו לו עקב השריפה. לדבריו של התובע הכללי הפלסטיני, מדובר בממצאים ראשוניים. הדוח הסופי של הנתיחה יפורסם במועד מאוחר יותר.

הליך הנתיחה שלאחר המוות בגופתו של אבו חדיר נערך במכון לרפואה משפטית באבו כביר, בנוכחותו של חוקר מקרי מוות פלסטיני, ד"ר סביר אל עלול - מנהל המכון לרפואה משפטית באוניברסיטת אל קודס.

הפרות סדר בשועפאט, שלשום (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
הפרות סדר בשועפאט, שלשום | צילום: חטיבת דובר המשטרה

שלשום ליוו אלפים את מוחמד אבו חדיר למנוחות בשועפאט. במהלך מסע ההלוויה יידו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים, אבנים לעבר כוחות הביטחון. קודם לכן התעמתו צעירים פלסטינים עם חיילים בתום תפילות יום השישי בהר הבית. לפחות 18 פלסטינים נפצעו בעימותים. במקביל, מחוץ לביתו של אבו-חדיר התאספו מאות בני אדם שנשאו דגלי פלסטין וקראו קריאות נגד ישראל בעקבות הרצח.

בשעות הצהריים הועברה גופתו של הנער מוחמד אבו-חדיר לפלסטינים, זאת לאחר שבני משפחתו זעמו על עיכוב העברתה. "הכיבוש עדיין מחזיק בגופת השהיד מוחמד אבו-אבו חדיר, זאת למרות שגופתו הייתה צפויה להימסר למשפחה לאחר תפילת הצהריים", נכתב תחילה בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען. 

סיקור מיוחד: רצח הנער הפלסטיני

חשד לחטיפה: נער ערבי נעדר, גופה נמצאה ביער ירושלים

גופת נער ערבי נמצאה ביער, עימותים בירושלים 

מטעני צינור, אבנים ובקבוקי תבערה: מהומות בירושלים

דוח הנתיחה הפלסטיני: "הנער נשרף למוות בעודו בחיים"

הפרות סדר בי-ם, במשולש ובצפון

אביו של הנער שנרצח: "לא מאמין במשטרה"

אש ואבנים: המהומות עקב רצח הנער - גם במשולש ובצפון

יהודים נעצרו בחשד לרצח הנער הפלסטיני

הנער הפלסטיני שהוכה: "הותקפתי בלי סיבה"