האם האופטימיות היתה מוקדמת מדי ושיחרורו של גלעד שליט מהשבי מתרחק? ראש השב"כ יובל דיסקין והשליח המיוחד עופר דקל הגיעו אמש מקהיר כדי לעדכן את ראש הממשלה אהוד אולמרט על תוצאות המשא ומתן. והתוצאות לא טובות: נכון לעכשיו, אין עסקה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר הלילה כי במהלך הדיונים חמאס הקשיח את עמדותיו, חזר בו מההבנות אשר גובשו במהלך השנה האחרונה והעלה דרישות קיצוניות. "זאת למרות הצעות נדיבות שהועלו בסבב זה במטרה לקדם ולמצות את המו"מ ולהביא לשחרור שליט", אומרים בלשכת אולמרט.

ראש הממשלה זימן ישיבת ממשלה להיום בצהריים, במסגרתה יימסרו לחברי הממשלה הפרטים המלאים על תוצאות המגעים שהתנהלו. בתום הדיון הממשלה צפויה להכריז על סיום המשא ומתן וכישלון השיחות, ולגלגל את הכדור לפתחה של ממשלת נתניהו.

אולמרט, דקל ודיסקין ישבו הלילה בחדר אחד יחד עם המזכיר הצבאי, היועץ המדיני ויועץ התקשורת של ראש הממשלה. כבר במהלך הפגישה לא השאירו גורמים בישראל מקום להרבה אופטימיות. על פי אותם גורמים, הצדדים לא הצליחו לגבש משהו שיש עליו הסכמה מלאה, והמחלוקות עדיין רבות.

בחמאס מופתעים

בעקבות הודעת אולמרט, בארגון חמאס פרסמו הלילה הודעה לפיה הם מופתעים מהודעת אולמרט כי הם הקשיחו עמדותיהם. גורמים בחמאס אומרים כי בשיחות שהסתיימו הייתה התקרבות גדולה לעסקה, וכי הם ממתינים לתשובת חיובית של ממשלת ישראל.

גם בכיר חמאס אבו-מרזוק אישר את הדברים. "יש תאוצה שאין לזלזל בה, אבל אין בה כדי להגיע לעסקה של חילופי אסירים", אמר. "ולכן אנו ממתינים שישראל תיתן תשובה חיובית, ובעזרת האל תהיה עסקה". מקור בחמאס השוהה בקהיר אמר קודם לכן כי הפערים בין הארגון לישראל עדיין גדולים. "הישראלים לא רציניים", התבטא הגורם.

מקורות אחרים בחמאס התבטאו מוקדם יותר אחרת. "העסקה סגורה ב-99.999%", אמר מקור בחמאס לכתב רשת CNN. מקור אחר בארגון אומר כי "אנחנו קרובים מאוד לשעת האמת". בטלוויזיה של חמאס התבטא פרשן חיצוני כי "יש הסכם ודיסקין יאשר את ההסכם. כנראה שבשעות הקרובות נהיה עדים לישועה גדולה". עם זאת, בחמאס הועברה הנחייה לשמור על שקט בנושא, והמגיש קטע את הפרשן ואמר לו כי "יש מי שחושב אחרת".

על פי חלק מהדיווחים הערביים, הפערים בין הצדדים מתמקדים בשלושה מישורים: על זהות המשוחררים, על זהות ומספר המשוחררים שיוגלו מחוץ לשטחים ועל הקשר שבין העסקה לחידוש הרגיעה. נכון לעכשיו קיימים פערים בכל המישורים עם דיווחים סותרים לגבי עומקם.

גלעד שליט מתוך וידאו ביתי (צילום: חדשות2)
נשאר בעזה? גלעד שליט | צילום: חדשות2

מוקדם יותר אמרו בכירי חמאס השוהים בקהיר כי העסקה עומדת בנקודה "הקרובה מאוד להכרעה". על פי דוברי חמאס, ישראל הסכימה לשחרר את כל 450 האסירים המופיעים ברשימה שדרש הארגון.

"רמטכ"ל חמאס" בא לקהיר

אתמול בבוקר דווח כי ראש הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד אל-ג'עברי, הוזעק בימים האחרונים למצרים על מנת לעמוד בראש משלחת הארגון בדיונים הקדחתניים של הרגע האחרון מול ישראל. אם אכן תצא לפועל העסקה, הדבר ייעשה אך ורק לאחר אישורו של אל-ג'עברי.

אל-ג'עברי, מי שמכונה "רמטכ"ל חמאס" אמון באופן בלעדי כמעט על גיבוש רשימת האסירים שהגיש הארגון לישראל. עמדתו נחשבת לקיצונית ביותר בכל הקשור לעסקה, ולא אחת אף קיבלה הלשכה המדינית של הארגון בדמשק את עמדתו בעניין הפגנת אי-גמישות בתנאי חמאס.

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, רוני דניאל, אהוד יערי וסלימאן אל-שאפעי

גלעד בדרך הביתה? סיקור מיוחד

הווידאופדיה: גלעד שליט

משפחת שליט עודכנה מהתקשורת

"מוסא אבו מרזוק נועד עם אל-ג'עברי בעזה" 

דיווח: משעל הוזעק לקהיר