אבו מרזוק. המשפחה עברה דירה (צילום: חדשות 2)
סגן יו"ר הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק. נסיונות שכנוע | צילום: חדשות 2

לצד ביקורו בשבוע שעבר של בכיר החמאס מוסא אבו מרזוק ברצועת עזה, נפגש בכיר מצרי עם רמטכ"ל החמאס, וניסה לשכנע אותו להיענות לתנאים שהציבה ישראל בעסקת שליט. כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון.

מקורות פלסטינים בכירים אמרו לעיתון, כי מטרת ביקורו של אבו מרזוק ברצועה בסוף השבוע שעבר, שנמשך מספר שעות, הייתה בראש ובראשונה להיוועד עם בכיר הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד אל-ג'עברי, שנחשב היום לאיש שמנהל את המאבק המזויין של הארגון נגד ישראל.

אל-ג'עברי, שנמנה עם מתכנני חטיפת החייל גלעד שליט, עמד בראש רשימת היעדים של ישראל במהלך מבצע "עופרת יצוקה". הוא נחשב ליורשו של מוחמד דפ, שהיה לאחד ממייסדי הזרוע הצבאית, ושניצל מספר פעמים מניסיונות חיסול של ישראל. השפעתו של דפ על הארגון התמעטה בשנים האחרונות - וג'עברי תפס את הפיקוד המבצעי.

מתעקש שישראל תשלם מחיר יקר

ג'עברי נחשב גם לאדם שאחראי ישירות על שהותו בשבי של גלעד שליט, ולשלומו. עמדתו נחשבת לקיצונית ביותר בכל הנוגע למימוש העסקה ותנאיה. הוא מעוניין שישראל תשלם מחיר יקר מאוד בעבור החייל החטוף, ונראה כי עמדתו מהווה מוקד מרכזי בעיכוב מימוש העסקה.

"אל-ג'עברי מעורב באופן אישי בגיבוש רשימת האסירים שהגיש החמאס לישראל", אמרו היום מקורות מצריים בכירים ל-"אל-חיאת". לדבריהם, לג'עברי "יש הסתייגויות בכל הקשור לאופן ביצוע העסקה, אך הוא כבר נתן הסכמתו לכך שהיא תתבצע בשלב אחד, ולא בשלושה שלבים".

העיתון עוד מדווח הבוקר, כי אחד מאנשי הצוות המצרי למשא ומתן בין ישראל לחמאס, הגנרל ברהאן חמאד, הגיע גם כן לרצועת עזה ודן במשך ארבע שעות עם אל-ג'עברי במקום מחבואו. "קודם לכן, קיבלה מצרים הבטחה מישראל לא לפגוע באבו מרזוק", אמרו המקורות לעיתון.

ניסיונות שכנוע

מהדיווח עולה כי חמאד ניסה לשכנע את ג'עברי להגמיש את עמדתו בכל הקשור לעסקה. המקורות אמרו עוד לעיתון, כי לאחר ששר המודיעין המצרי עומר סולימאן, הצליח לשכנע את ישראל בדבר אופן ביצוע העסקה, "כל שנותר הוא כעת לדון במספר שמות אסירים".

אם אכן נכונים הדיווחים, נראה כי המגעים בין ישראל לחמאס בעניין גלעד שליט, ישובו בימים הקרובים לכותרות, לאחר ש"ירדו מהפרק" בעקבות פרשת אולמרט-עמוס גלעד, וכן התעסקות החמאס בדיאלוג הפיוס עם הפת"ח בשרם א-שייח'.

הווידאופדיה: גלעד שליט

הווידאופדיה: מבצע "עופרת יצוקה"

"סרקוזי יעביר אות חיים מגלעד שליט"

"בכיר חמאס קיבל מכתב משליט"