המשא ומתן על עסקת גלעד שליט הסתיים. שליחי ישראל למשא ומתן, ראש השב"כ עופר דיסקין ועופר דקל, עזבו הערב את קהיר במטוס חיל האוויר בדרכם לישראל. השליחים ידווחו עוד הערב לראש הממשלה אהוד אולמרט על תוצאות המשא ומתן, בפגישה שיערכו עמו בלשכתו בקריה בתל אביב. 

הרמטכ"ל גבי אשכנזי מקצר הערב את ביקורו בארצות הברית. הוא מבקש להיות כאן ולקחת חלק בקבלת ההכרעות בנוגע ל"חייל שאני שלחתי", כלשונו. האמריקנים העמידו לרשות אשכנזי מטוס מיוחד כדי שיוכל להספיק להגיע לטיסה בחזרה לישראל.

בקהיר, שם מתנהל המשא ומתן האינטנסיבי, אומרים היום בכירים בחמאס כי העסקה עומדת בנקודה "הקרובה מאוד להכרעה". על פי דוברי חמאס, ישראל הסכימה לשחרר את כל 450 האסירים המופיעים ברשימה שדרש הארגון.

המחלוקת, לפי חמאס, היא רק על מספרם וזהותם של האסירים שלא יוכלו לחזור לביתם אלא יגורשו למדינות אחרות. לפי אותם גורמים, חמאס מסכים לכך שקומץ של המשוחררים לא יחזרו לביתם לתקופה של כמה שנים. יחד עם זאת, הם מסכימים לסידור כזה רק עבור כ-10 עד 15 שמות שאינם בגדר ה"אסירים הכבדים".

ישראל: הגענו לקו האדום

בצד הישראלי מצטיירת תמונה קצת שונה בנוגע למחלוקות ולפערים. דיסקין ודקל מציגים עמדה נחרצת של ירושלים: ישראל הגיעה לקו האדום האפשרי מבחינתה. כל התגמשות נוספת היא בגדר פגיעה אסטרטגית.

הפערים, על פי הצד הישראל הם אחרים לחלוטין: בניגוד לטענות חמאס, ישראל אינה מוכנה לשחרר את כל האסירים שהארגון דורש. מתוך רשימת ה-450 שהעביר חמאס, מוכנה ישראל לשחרר רק כ-300 מתוכם. בנוסף, ישראל דורשת כי לפחות 90 מהשמות יגורשו ולא יחזרו לבתיהם ברצועה ובגדה.

מחר צפויה להתקיים ישיבת ממשלה מיוחדת בנושא שליט. אם המו"מ ייכשל יודיע אולמרט לממשלתו כי למרות ניסיונותיו, לא ניתן לקיים את העיסקה. אם השליחים יגיעו עם הצעה לעסקה, ידרשו שרי הממשלה להכריע את גורלו של שליט.

67% מהציבור: תומכים בשחרור רוצחים בתמורה לשליט

סקר עיסקת שליט (צילום: חדשות 2 - פאנלס)
סקר חדשות 2: עסקת שליט | צילום: חדשות 2 - פאנלס

נראה כי ככל שהמגעים מגיעים לנקודת הכרעה כך תמיכת הציבור בעסקת שליט עולה. מסקר שנערך עבור חדשות 2 באינטרנט על ידי מכון המחקר פאנלס, עולה כי 67% מהציבור תומכים בשחרור אסירים עם דם על הידיים תמורת השבתו של גלעד שליט. מדובר בעלייה באחוזי התמיכה בעסקה לעומת תחילת החודש: בסקר הקודם שנערך ב-8 במארס, 58% בלבד הביעו תמיכה בעסקה.

בסקר הנוכחי, 24% הביעו תמיכה במשפחות השכולות, הצד השני של המשוואה, שמתנגדות לשחרור אסירים עם דם על הידיים תמורת שליט. זו ירידה לעומת הסקר הקודם, אז 26% נקטו בעמדה זו.

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל וסלימאן אל-שאפעי

גלעד בדרך הביתה? סיקור מיוחד

הווידאופדיה: גלעד שליט

דיווח: רמטכ"ל החמאס הוזעק לקהיר

דקל ודיסקין נשארים בקהיר לתוך הלילה

שעות מתוחות במאהל שליט

"מוסא אבו מרזוק נועד עם אל-ג'עברי בעזה" 

דיווח: משעל הוזעק לקהיר