התקדמות דרמטית של הרגע האחרון בדרך לעסקת שליט? ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הוזעק הערב לקהיר. במצרים שוהים כעת ראש השב"כ יובל דיסקין ושליח ראש הממשלה עופר דקל למגעים, במסגרת המו"מ מול המצרים וחמאס על עסקת חילופי האסירים. עדיין לא ברור האם משעל אכן יגיע הערב למצרים.

במקביל למו"מ על שחרורו של שליט שמתקיים במצרים, מתקיימים במקביל גם מגעים על אחדות בין חמאס לפת"ח. ככל הנראה, זו הסיבה שמשעל הוזעק למצרים - אך שני ערוצי המשא ומתן קשורים זה בזה, אם ישראל רוצה בכך ואם לא.

דיסקין ודקל נפגשו במהלך היום עם גורמים מצריים בכירים המתווכים בסוגיית שחרורו של שליט, ובוחנים אם ניתן לקדם את השחרור בצורה מהירה. הם צפויים להישאר במצרים עד שעות הערב, ולשוב כבר הלילה בחזרה לישראל - עם תשובת חמאס להצעה הישראלית.

הפערים בין ישראל לחמאס עומדים, כך להערכת מקורבים למו"מ, על כמה עשרות אסירים בלבד. ישראל כבר הסכימה לשחרור 450 אסירים, כפי שדורש חמאס, אולם טרם הסכימה על שמות האסירים שישוחררו.

למרות הדיווח המפתיע, בחמאס המשיכו הערב לצנן את ההתלהבות. דובר הזרוע הצבאית של הארגון, אבו עוביידה, אמר כי "אין שום התקדמות" במו"מ. לדברי אבו עוביידה, עד לרגע זה ארגונו לא קיבל מישראל "שום הסכמה רשמית לגבי רשימת האסירים" שחמאס דורש בתמורה לשחרור שליט.

מחר: ישיבת ממשלה מיוחדת בעניין שליט

ראש הממשלה אהוד אולמרט מתכוון לכנס ישיבת ממשלה מיוחדת מחר, על מנת לדווח לממשלה על מכלול המאמצים להגעה לעסקה מהירה לחילופי אסירים, כך הוא דיווח הבוקר בישיבת הממשלה השבועית. אולמרט עידכן בכל העניינים הללו גם את ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו.

"בישיבת הממשלה שתתכנס מחר נקבל עדכון, ובהתאם לנסיבות והמידע נחליט אם ואיך צריך לקבל החלטות בעניין הזה", אמר אולמרט.

"בשלוש השנים האחרונות עשינו מאמצים בלתי פוסקים בשורה ארוכה, מסועפת ומורכבת של ערוצים סמויים, שרובם המכריע היה ידוע לשניים-שלושה אנשים בלבד, כדי להגן על המאמץ לשחרורו של שליט", הוסיף ראש הממשלה.

יואל שליט: "השבוע - ההזדמנות האחרונה"