ראש השב"כ יובל דיסקין ושליחו המיוחד של ראש הממשלה אולמרט, עופר דקל, נשלחו אתמול במפתיע לקהיר, על מנת לעשות מאמץ נוסף למיצוי האפשרות לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

דיסקין ודקל ייפגשו במהלך היום עם גורמים מצריים בכירים המתווכים בסוגיית שחרורו של שליט, וייבחנו אם ניתן לקדם את השחרור בצורה מהירה. הם צפויים להישאר במצרים עד שעות הערב, ולשוב כבר הלילה בחזרה לישראל.

בין אם תירשם התקדמות משמעותית ומפתיעה של הרגע האחרון, ובין אם לאו, מתכוון ראש הממשלה אולמרט לכנס ישיבת ממשלה מיוחדת מחר, על מנת לדווח לממשלה על מכלול המאמצים להגעה לעסקה מהירה לחילופי אסירים. אולמרט עידכן בכל העניינים הללו גם את ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו.

"בישיבת הממשלה שתתכנס מחר נקבל עדכון, ובהתאם לנסיבות והמידע נחליט אם ואיך צריך לקבל החלטות בעניין הזה", אמר ראש הממשלה אהוד אולמרט בפתח ישיבת הממשלה הבוקר.

"בשלוש השנים האחרונות עשינו מאמצים בלתי פוסקים בשורה ארוכה, מסועפת ומורכבת של ערוצים סמויים, שרובם המכריע היה ידוע לשניים-שלושה אנשים בלבד, כדי להגן על המאמץ לשחרורו של שליט", הוסיף אולמרט.

מופז ונועם שליט (צילום: חדשות 2)
מופז ונועם שליט במאהל, הבוקר | צילום: חדשות 2

שר התחבורה, שאול מופז הגיע בצהריים למאהל של משפחת שליט מול מעון ראש הממשלה. "מחר תתקיים ישיבת ממשלה מיוחדת ואני מאמין שאז נקבל את ההחלטה הנכונה", אמר מופז.
"במשך שלוש השנים האחרונות התנגדתי לשחרור אסירים - כי ידעתי שנידרש להחזיר אסירים ביום שגלעד ישוב הביתה. אני חושב שזה חוב מוסרי של ממשלת ישראל ומדינת ישראל לעשות כל מה שניתן לעשות על מנת להחזיר את גלעד שליט הביתה".

אחיו של שליט: "זו ההזדמנות האחרונה"

בסבב השיחות האחרון של עופר דקל אובחנה הקשחה נוספת בעמדותיו של חמאס באשר למספר האסירים ושמותיהם. חמאס מבין כי בשלב הזה הלחץ הציבורי בישראל עשוי לעבוד לטובתו, ולכן לא מתפשר על מספר האסירים שהוא דורש.

מתוך קבוצת 450 האסירים שישראל מתחבטת בעניינם, חלק מהם – האסירים עם "דם על הידיים" ובהם מתכנני פיגועי התופת בתקופת האינתיפאדה השנייה -לא ישוחררו, על כך ישראל מתעקשת וזהו למעשה סלע המחלוקת העיקרי בין דקל ודיסקין ובין נציגי חמאס לשיחות. חלק אחר מרשימת האסירים ישוחררו, אולם לא לביתם בגדה אלא יגורשו לסוריה. לגבי האסירים ה"קלים" שברשימה – ישראל אינה מערימה קשיים על שחרורם בחזרה לביתם בשטחים.

יואל שליט (צילום: חדשות 2)
יואל שליט, אח של גלעד | צילום: חדשות 2

אתמול אמר אחיו של גלעד שליט, יואל, כי "על הממשלה מוטלת החובה להציל את גלעד, זו ההזדמנות האחרונה". בראיון לדנה ויס ב"פגוש את העיתונות", אמר יואל: "הדבר החשוב הוא שגלעד עדיין חי ואנחנו רוצים שהוא יחזור כמה שיותר מהר".

שליט הוסיף: "כשאני עוצם עיניים - אני רואה את גלעד. אני מנסה לדמיין את הכאב שלו והסבל שלו למרות שקשה לדמיין כזה סבל של כמעט 1,000 יום בשבי, כשאי אפשר לדעת באיזה תנאים הוא נמצא ומה עובר עליו בכלל".

אחיו של החייל החטוף הדגיש את עמדת משפחתו בסוגיית שחרור האסירים. "הוויכוח על העסקה מתנהל כבר עכשיו", הוא אומר. "המשפחות השכולות מתנגדות, אנחנו מבינים את הכאב שלהן, אבל מצד שני גם אנחנו משפחה שכולה – אח של אבי נפל במלחמות ישראל".

הווידאופדיה: גלעד שליט

בלעדי: חוטפיו של גלעד פונים למשפחת שליט

"בכיר חמאס קיבל מכתב משליט" 

עליזה אולמרט נפגשה עם הורי שליט

פרס לשליט: "ראו את בית הנשיא כביתכם שלכם"