אנשי חמאס מגיבים למאבק הציבורי המתנהל בעניינו של גלעד שליט. בראיון נדיר אומרים היום הפעילים שנטלו חלק פעיל בחטיפתו של החייל, והיום אחראים על השמירה עליו - כי שליט לא יישאר לעד בידיהם. בפנייה ישירה להוריו של החייל, אומרים החוטפים: אולמרט יכול לסיים על העסקה בחתימה על המסמך.

הרקע לראיון: החשש המקנן בקרב חמאס כי עם חילופי הממשלות בישראל, מצב העסקה באמת עשוי להשתנות. חמאס מודע היטב לעובדה כי במידה ואכן תקום ממשלת ימין בישראל - שחרור אסירים עם דם על הידיים ייחשב לקשה עוד יותר. בארגון חוששים שהדיונים על העסקה ישובו לנקודת האפס.

"אנו מוכנים לשחרר את הבן שלכם"

על כן, פונים היום שוביו של החייל, בראיון נדיר ובלעדי בעזה, ואומרים: אנחנו רוצים לשחרר את גלעד שליט. "אנו מדגישים כי אנו רוצים לשחרר את החייל גלעד שליט, הוא לא יהיה אצלנו לעד", אומר אבו עטאייה, שהשתתף בחטיפה. "אנו מדגישים בפני משפחתו של החייל - אנו מוכנים לשחרר את הבן שלכם, אם אולמרט - היושב כעת במשרדו הממוזג בחברת היועצים שלו או ברכב השרד שלו, יחתום על המסמך שיביא לסיום העסקה". עטאייה ציין כי "ההחלטה בידיו של אהוד אולמרט".

בראיון מפרטים החוטפים גם את הקריטריונים המדוייקים שהגיש הארגון לישראל, על פיהם ישוחררו האסירים: הדרישה היא לשחרר את כל האסירים בבתי הכלא הישראליים מהתקופה שלפני הסכם אוסלו, את כל מפקדי הזרוע הצבאית של החמאס, את כל אנשי הזרוע המדינית, נשים וילדים.

דברים אלו נחשבים לשינוי מהותי בטון ההתבטאויות של שוביו של שליט. מאז חטיפתו נשמעו עשרות איומים על חייו של החייל, ביניהם התבטאויות בדבר האפשרות ששליט יהפוך למקרה נוסף של רון ארד. בניסיון להפעיל לחץ על ממשלת ישראל, איימו שוביו של שליט כי במידה והיא לא תיענה לדרישותיהם - גלעד שליט לא יראה עוד אור יום.

גם בימים האחרונים, חרף הדיווחים הרבים על עסקה אפשרית שפרטיה האחרונים מתגבשים, התעקש החמאס כי לא נרשמה כל התקדמות ממשית בעסקה, וכי היא עדיין תקועה באותה נקודה כבר זמן רב. חמאס טען לכל אורך הדרך כי הכדור בידי ישראל, וכי היא זו שתוקעת את ביצוע העסקה.

הווידאופדיה: גלעד שליט