"הדבר החשוב הוא שגלעד עדיין חי, ואנחנו רוצים שהוא יחזור כמה שיותר מהר. הסמכות העליונה היא בידי הממשלה, היא יכולה להחזיר אותו, ועליה מוטלת החובה להציל את גלעד. השבוע זו ההזדמנות האחרונה" – כך אומר אחיו של גלעד שליט, יואל, בראיון טלוויזיוני ראשון לדנה ויס בתוכניתנו "פגוש את העיתונות".

יואל, אחיו הגדול של גלעד, הוא בן 25. יואל לומד הנדסת חשמל שנה ד' בטכניון, והוא שירת בצה"ל - כמו אחיו - כמפקד טנק בחטיבה 7. בשלוש השנים האחרונות העדיף להישאר מאחורי הקלעים השאיר את המאבק למען גלעד להוריו, נועם ואביבה, אבל השבוע התגייס באופן פומבי למאבק בפעם הראשונה.

"גלעד נמצא איתי בכל דבר שאני עושה"

"כשאני עוצם עיניים - אני רואה את גלעד. אני מנסה לדמיין את הכאב שלו והסבל שלו למרות שקשה לדמיין כזה סבל של כמעט 1000 יום בשבי, כשאי אפשר לדעת באיזה תנאים הוא נמצא ומה עובר עליו בכלל", אומר יואל שליט.

"גלעד נמצא איתי רוב היום, בכל דבר שאני עושה", אומר יואל. "איך מנהלים שיגרה? הלימודים הם לא פשוטים, אבל עצם הידיעה שאני לומד ומנסה להצליח ככל יכולתי – עוזרת להורים להתמודד עם המאבק שלהם והניסיון שלהם להחזיר את גלעד כמה שיותר מהר".

יואל שליט בהפגנה (צילום: יוסי זילברמן)
יואל שליט, השבוע באוהל המחאה בירושלים | צילום: יוסי זילברמן

"עד עכשיו התרכזתי בעיקר בלימודים – לבקשת ההורים, להמשיך עם החיים שלי. כעת, בגלל שזה שבוע קריטי, הזדמנות פז להחזיר את גלעד עוד בקדנציה של הממשלה הנוכחית - אנחנו מקווים שהתמיכה הציבורית הרחבה תדחוף את מקבלי ההחלטות לסגור עסקה".

"לא רוצה לחשוב על האפשרות שחיכינו יותר מדי"

"היינו מעדיפים להישאר משפחה אנונימית ולחיות את חיינו כרגיל", מוסיף יואל. "המצב הזה נכפה עלינו, זה לא מבחירה. אבל אנחנו עושים הכל כדי להחזיר את גלעד הביתה. הכל", הוא מדגיש.

"אני מניח שהוא יובך מהתמונות האלה, כשהוא יראה אותן" משיב יואל לשאלה על היום שבו אחיו יחזור, "אבל גלעד יוכל לדעת שאני, המשפחה והעם עשינו עבורו כל מה שאפשר".

"אני לא רוצה לחשוב על האפשרות שחיכינו יותר מדי", אומר יואל. "מה שחשוב זה מה קורה היום, ולא מה עשינו עד עכשיו. אני מאוד חושש מהיום שגלעד יחזור ומה יהיה מצבו. אבל אני מאמין שהוא מספיק חזק כדי לעבור את זה. אנחנו נהייה כאן כדי לעזור לו".

"השבוע - זו ההזדמנות האחרונה"

יואל מדגיש את עמדת משפחת שליט בסוגיית שחרור האסירים: "הויכוח על העיסקה מתנהל כבר עכשיו", הוא אומר. "המשפחות השכולות מתנגדות, אנחנו מבינים את הכאב שלהם, אבל מצד שני גם אנחנו משפחה שכולה – אח של אבי נפל במלחמות ישראל".

"הדבר החשוב הוא שגלעד עדיין חי ואנחנו רוצים שהוא יחזור כמה שיותר מהר", מסכם בענווה יואל שליט. "הסמכות העליונה היא בידי הממשלה, היא יכולה להחזיר אותו, ועליה מוטלת החובה להציל את גלעד. השבוע זו ההזדמנות האחרונה".

הווידאופדיה: גלעד שליט

בלעדי: חוטפיו של גלעד פונים למשפחת שליט

"בכיר חמאס קיבל מכתב משליט" 

עליזה אולמרט נפגשה עם הורי שליט

פרס לשליט: "ראו את בית הנשיא כביתכם שלכם"