סימנים נוספים להיערכות של הרגעים האחרונים לגיבוש עסקה: ראש הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד אל-ג'עברי, הוזעק בימים האחרונים למצרים, על מנת לעמוד בראש משלחת הארגון בדיונים הקדחתניים של הרגע האחרון מול ישראל, בעניין גלעד שליט. כך מדווח היום העיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון. במידה ואכן תצא לפועל העסקה, הדבר ייעשה אך ורק לאחר אישורו של אל-ג'עברי.

אל-ג'עברי אמון באופן בלעדי כמעט על גיבוש רשימת האסירים שהגיש הארגון לישראל. עמדתו נחשבת לקיצונית ביותר בכל הקשור לעסקה, ולא אחת אף קיבלה הלשכה המדינית של הארגון בדמשק את עמדתו בעניין הפגנת אי-גמישות בתנאי חמאס. "הזרוע המדינית של הארגון כבר הפגינה גמישות רבה, אך הזרוע הצבאית קיצונית למדי", אמרו היום גורמים מצריים. הם ציינו כי "הזרוע הצבאית עדיין מתעקשת לשחרר את כל השמות המופיעים ברשימת האסירים המקורית של הארגון".

"העסקה תבוצע בשלושה שלבים"

אל-ג'עברי (מימין) עם מחמוד א-זהאר (צילום: חדשות 2)
אל-ג'עברי (מימין) יחד עם בכיר חמאס מחמוד א-זהאר | צילום: חדשות 2

אל-ג'עברי, שנמנה עם מתכנני חטיפת החייל גלעד שליט, עמד בראש רשימת היעדים של ישראל במהלך מבצע "עופרת יצוקה". הוא נחשב ליורשו של מוחמד דפ, שהיה לאחד ממייסדי הזרוע הצבאית, ושניצל מספר פעמים מניסיונות חיסול של ישראל. השפעתו של דפ על הארגון התמעטה בשנים האחרונות - וג'עברי תפס את הפיקוד המבצעי.

על פי הדיווח, יושבות משלחות ישראל והחמאס בחדרים נפרדים בבית מלון בקהיר, כשביניהם מתרוצצים נציגי המצרים עם ניירות ומסמכים בניסיון להגיע להסכם. מקורות מצריים מדווחיפ כי ישראל כבר הסכימה לשחרר 300 אסירים מתוך רשימה של 450, כאשר ישנם עדיין מספר אסירים שישראל לא מוכנה בשום אופן לשחרר.

העיתון מדווח היום גם פרטים נוספים, אחרים במעט, בדבר אופן מימוש העסקה. ככל הנראה היא תתבצע בשלושה שלבים, כשבראשון צפויה לשחרר ישראל 150 אסירים, בתמורה להעברתו של גלעד שליט מעזה לקהיר. לאחר שבוע ישוחררו 150 אסירים נוספים, ועם הגעתו של גלעד שליט לישראל - ישוחררו עוד 150 אסירים. לאחר חודשיים צפויה לשחרר ישראל את חברי הפרלמנט של החמאס, אסירים מבוגרים ונשים.

הווידאופדיה: גלעד שליט

דקל ודיסקין נשארים בקהיר לתוך הלילה

שעות מתוחות במאהל שליט

"מוסא אבו מרזוק נועד עם אל-ג'עברי בעזה" 

דיווח: משעל הוזעק לקהיר