כמעט שתי יממות עברו מאז העימותים בהר הבית, אך על פי אינדקציות מרצועת עזה - נראה שהמצב עלול היה להידרדר לעימות נרחב שכולל את רצועת עזה. למרות הרגיעה היחסית שנראיתה אתמול (שבת), במערכת הביטחון שומרים על כוננות גבוהה והפריסה הרחבה של כוחות הביטחון תימשך גם בימים הקרובים. כל הפרטים על התיווך שנועד למנוע הסלמה ועל המתווך המרכזי שעומד מאחורי המגעים.

סיקור שוטף ב-N12:

ההבנה: חמאס עלול היה לירות בעקבות אירועי הר הבית

כפי שדיווחנו אמש ב"חדשות השבת", בישראל הבינו כי בחמאס היו עלולים להגיב בירי רקטי - בעקבות האירועים שהתרחשו בהר הבית, אך גם הפעם נכנס לתמונה המתווך המצרי. בין היתר, מצרים הנחתה את החברה שאחראית על שיקום הרצועה ואחראית על בניית אלפי יחידות דיור בימים אלו - להפסיק את פעילותה, כדי שהרוחות לא יתלהטו.

שיגור רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל (צילום: רחים קטיב, פלאש/90 )
בישראל הבינו: המצב היה עלול להסלים ולהוביל לירי רקטי מעזה | צילום: רחים קטיב, פלאש/90

דיווח: בין המתווכחים המרכזיים: בנו של הנשיא א-סיסי, עדיין יש התרעות לפיגועים

על פי דיווח שהתפרסם בעיתון "ערבי אל-ג'דיד" שמזוהה עם קטר, מחמוד א-סיסי, בנו של נשיא מצרים, היה בין מובילי מאמצי התיווך. בדיווח צוין כי על פי הסיכום שהתגבש - הוחלט כי ישוחררו כל העצורים שהתפרעו בהר הבית, כ-400 פלסטינים. 

ראש הממשלה בנט ונשיא מצרים א-סיסי (צילום: קובי גדעון , לעמ)
דיווח: בין המתווכחים המרכזיים: בנו של הנשיא א-סיסי. תמונת ארכיון | צילום: קובי גדעון , לעמ

היממה האחרונה עברה ללא אירועים חריגים לנוכח הפעילות המוגברת של מערכת הביטחון. למעלה מ-15 אלף שוטרים, חיילים ואנשי שב"כ פעלו במהלך החג לשמירה על הביטחון בכל רחבי הארץ. גם אתמול עדיין היו התרעות לפיגועים - ועל כן הכוננות נמשכת.

בהערכת מצב שהתקיימה אמש, בראשות שר הביטחון בני גנץ ובהשתתפות הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ובכירים במערכת הביטחון - הוחלט להסיר את הסגר שהוטל על יהודה ושומרון בערב החג. בנוסף, תתאפשר כניסה של יהודים וערבים להר הבית בשעות שונות ותחת אבטחה.

במקביל, הוחלט להקל על הסגר הכלכלי שישראל הטילה על העיר ג'נין לנוכח הטרור ולפתוח את המעברים גלבוע וריחן לכניסת ערבים ישראלים - לאחר שהם נסגרו בשבוע האחרון. בנוסף, הוחלט על חידוש יציאת הסוחרים ואנשי העסקים הבכירים מאזור ג'נין.

 >> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן 

בעימותים הקשים שאירעו שלשום בהר הבית נעצרו כ-470 חשודים - מדובר במספר חסר תקדים של עצורים באירוע אחד. רובם נעצרו במסגד אל-אקצא, בהם 65 קטינים, כולל ילדים מתחת לגיל 14 שנחקרו ושוחררו לאחר שהתחייבו שלא להגיע לעיר העתיקה ב-15 הימים הבאים. אמש הובאו לבית המשפט עשרות חשודים והמשטרה תבקש להאריך את מעצרם, אחרים צפויים להשתחרר בכפוף לתנאי הרחקה.

ג'נין (צילום: חדשות 12)
הוחלט להקל על הסגר הכלכלי בג'נין | צילום: חדשות 12