בתום הערכת מצב שהתקיימה הערב (שבת), בראשות שר הביטחון בני גנץ ובהשתתפות הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ובכירים במערכת הביטחון - הוחלט שלא להאריך את הסגר שהוטל על יהודה ושומרון בערב החג גם במהלך ימי חול המועד.

גנץ ציין בהערכת המצב הטלפונית כי "ישראל תמשיך לפעול מול הטרור באופן ממוקד ולבלום את כל מי שיבקש להפר את הסדר הציבורי". עוד הוא הדגיש את חשיבות המשך השמירה על חופש הפולחן והכלכלה, ואף הוחלט כי תימשך פריסת הכוחות הנרחבת במרחב התפר ובמוקדים השונים בגדה.

צה"ל מקים מחסום בכפר דורה דרומית לחברון
הסגר על יהודה ושומרון לא יוארך. אילוסטרציה

בעימותים הקשים שאירעו אתמול בהר הבית נעצרו כ-470 חשודים - מדובר במספר חסר תקדים של עצורים באירוע אחד. רובם נעצרו במסגד אל-אקצא, בהם 65 קטינים, כולל ילדים מתחת לגיל 14 שנחקרו ושוחררו לאחר שהתחייבו שלא להגיע לעיר העתיקה ב-15 הימים הבאים. הערב יובאו לבית המשפט עשרות חשודים והמשטרה תבקש להאריך את מעצרם, אחרים צפויים להשתחרר בכפוף לתנאי הרחקה.

עימותים בין כוחות הביטחון למתפללים במסגד אל אקצא (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בהתאם להנחייתו של גנץ ובהמלצת צה"ל וגופי הביטחון, נפתחו היום המעברים גלבוע וריחן לכניסת ערבים ישראלים לג'נין, לאחר שהם נסגרו בשבוע האחרון. בנוסף, הוחלט על חידוש יציאת הסוחרים ואנשי העסקים הבכירים מאזור ג'נין.