עימותים קשים, ירי זיקוקים לעבר שוטרים - ומעצרים רבים: עשרות צעירים פורעי חוק קיימו לפנות בוקר (שישי) תהלוכה בשטח הר הבית, עם דגלי חמאס והרשות הפלסטינית, שכללה ירי של זיקוקים לאוויר וידויי אבנים. לאחר מכן מפרי הסדר התבצרו במסגד אל-אקצא והתעמתו עם כוחות הביטחון.

הכוחות הגיבו עם אמצעים לפיזור הפגנות, אך המהומות נמשכו ולאחר כשעתיים נכנסו לתוך המסגד והחלו במעצרים: מתיעודים במקום נראים המתפרעים יורים זיקוקים על הכוחות - בתוך המסגד. בסהר האדום מדווחים על 152 מתפללים שנפצעו במהלך העימותים. כמו כן, 3 לוחמי מג"ב נפצעו - מצבם קל.

עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה

10:30: הסהר האדום מדווח כי מספר הפצועים עלה ל-152. במקביל, הסתיימו המעצרים לאחר שעשרות מפרי סדר נעצרו. כל המתפללים פונו מהמקום לאחר כ-6 שעות.

10:15: השוטרים ממשיכים לפעול במקום ולהשתמש באמצעים לפיזור הפרות סדר, כשבמקביל נורים לעברם זיקוקים. לצד זאת, מתקיימת הידברות עם המתפללים וניתנות אזהרות והזדמנויות נוספות לפיזור עצמאי.

10:00: עשרות אוטובוסים החלו בנסיעה מהגדה לכיוון מסגד אל-אקצא.

09:50: משרד החוץ הפלסטיני: "ממשלת ישראל מנצלת את החגים כדי לייהד את מזרח ירושלים".

09:48: בזמן ביצוע המעצרים: מפרי הסדר החלו לירות זיקוקים לעבר כוחות הביטחון.

09:45: דיווחים פלסטיניים: המשטרה עצרה 40 חשודים בהפרת סדר בתוך מסגד אל-אקצא.

09:30: ראש הממשלה הגיע לביקור ביחידת המסתערבים של מג"ב וקיים הערכת מצב עם השר לביטחון הפנים, מפכ"ל המשטרה ומפקד מג"ב.

09:30: כוחות הביטחון נכנסים לתוך מסגד אל-אקצא. לצד המשך העימותים, השוטרים ביצעו שורה של מעצרים ופיזרו את המתפרעים שהתבצרו במסגד. במשטרה קראו למתפללים לשמור על הסדר, לא לתת יד להתפרעויות ולקיים את התפילות כסדרן.

09:00: הסהר האדום מעדכן כי מספר הפצועים בהפרות הסדר עלה ל-90. מתוכם, 40 פונו לבית החולים - ולפי דיווחים, 8 מהם במצב קשה.

08:58: פלסטינים טוענים כי במהלך העימותים המשטרה ניפצה את חלונות מסגד אל-אקצא. במשטרה הכחישו את הדיווחים וטענו כי מי שניפצו את החלונות היו המתפרעים עצמם.

08:57: בסהר האדום מעדכנים כי מספר הפצועים עלה ל-67

עימותים בין כוחות הביטחון למתפללים במסגד אל אקצא (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

08:55: במפלגת רע"ם מתייחסים לעימותים ומדגישים כי הם "דוחים ומגנים כל פלישה למסגד אל אקצא". עוד הוסיפו ברע"ם כי המפלגה "עושים כמיטב יכולתה כדי למנוע את הפרת קדושתו של המסגד".

08:30: המתפרעים מוסיפים להתבצר במסגד וליידות אבנים וחפצים שונים לעבר כוחות הביטחון. המשטרה נערכת למעצרים בתוך המסגד.

08:00 המשטרה נכנסת לתוך המתחם ונוקטת אמצעים לפיזור הפרות סדר, בהם: כדורי גומי וגז מדמיע. 

07:40: 3 שוטרי מג"ב שנכנסו לתוך הר הבית נפצעו במהלך העימותים - מצבם קל.

07:29: הסהר האדום מעדכן כי מספר הפצועים בהר הבית עלה ל-59 פצועים.

כוחות הביטחון בדרכם לאכוף את הסדר במסגד אל אקצא
כוחות הביטחון בדרכם לאכוף את הסדר במסגד אל אקצא

07:00: במשטרה מאשרים את הדיווחים ומדגישים כי למרות ידוי האבנים והפרות הסדר, השוטרים המתינו עד סיום התפילה כדי לפזר את המתפללים.

06:30: דיווחים ראשונים על הפרות סדר אלימות במסגד אל אקצא. הפלסטינים טוענים כי המשטרה עושה שימוש בכדורי גומי ובגז מדמיע. 

04:00: תחילת המהומות. מפרי הסדר פתחו בתהלוכה שבסופה ריכזו מערומי אבנים, ואספו קרשים וחפצים נוספים במטרה להפר את הסדר. כך עשו החשודים גם לאחר התפילה שהחלה במקום. נדגיש כי גם בשעה זו כמה עשרות מתפרעים שנכנסו אל תוך מסגד אל-אקצא התבצרו בו וממשיכים לזרוק מתוכו חפצים לעבר כוחות הביטחון שבחוץ.

"אין לנו עניין שהר הבית יהפוך למוקד לאלימות שתפגע הן במתפללים המוסלמים במקום, והן במתפללים היהודים בכותל", הדגיש השר לביטחון הפנים עמר בר-לב. "אמרנו שוב ושוב שנעשה המרב כדי לאפשר את חופש הפולחן בהר הבית, והמציאות הזו לא השתנתה. השוטרים שנמצאים שם פועלים באומץ רב ובתנאים לא פשוטים, תוך שהם נאלצו להתעמת עם גורמים אלימים שאספו אבנים ומוטות ברזל כדי לפגוע בחופש הפולחן על ההר ובכותל".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ סמי אבו שחאדה כינה את המהומות "תקיפת מתפללים" וטען כי ראש הממשלה "מבעיר את השטח": "כל פעם שישראל קראה תיגר על הריבונות במסגד אלאקצא היא יצאה מופסדת וכך יהיה גם הפעם. הפלישה לתוך מסגד אל-אקצא ותקיפת המתפללים במסגד בחודש הכי קדוש באיסלאם ושעות לפני תפילת השישי בחודש הרמדאן זה קו אדום, ובנט הוא זה שנושא באחריות המלאה לכל ההתפתחיות של החלטותיו להבעיר את השטח".

ח"כ איתמר בן גביר כינה את ההתפרעויות בהר הבית "ביזיון", ותקף את השר לביטחון הפנים בר-לב: "מונע מהמשטרה לפעול נגד מיידי האבנים והמתפרעים. לא מאפשר לשוטרים יד חופשית בטיפול במהומות בהר הבית". עוד הוא הוסיף כי "כאשר מחבלים זורקים אבנים לכותל ומנסים לרצוח מתפללים ושוטרים, מצופה מהמשטרה לא לעמוד ממול ולא להגיב, ודאי לא לקרוא לשוטרים שלא לירות".

עימותים בין כוחות הביטחון למתפללים במסגד אל אקצא (צילום: AP / FLASH 90, פלאש 90)
צילום: AP / FLASH 90, פלאש 90
האבנים שערמו המתפללים כדי להפר את הסדר הבר הבית
האבנים שערמו המתפללים כדי להפר את הסדר הבר הבית

נדגיש כי היום זהו יום מבחן למערכת הביטחון. זהו יום השישי השני ברמדאן, שמגיע במקביל לליל הסדר. גורמים במערכת הביטחון מבהירים כי אם היום הזה יעבור בשלום ללא אירועים אלימים, אז ההערכה היא ש"האוויר החם" ייצא והמצב בשטח יירגע. גורם ביטחוני אמר אמש ל-N12: "אם מחר תהיה הסלמה ויהיו נפגעים, ייתכן שנגיע לשומר החומות 2". מנגנוני הביטחון הפלסטיניים משתפים פעולה עם מערכת הביטחון הישראלית ומרבית הציבור הפלסטיני לא צפוי לצאת לרחובות.

עימותים בין כוחות הביטחון למתפללים במסגד אל אקצא (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

במרחב בנימין וקו התפר עם ירושלים יש היערכות גדולה של מערכת הביטחון, מכיוון שבאזור זה נמצא מעבר קלנדיה – שהוא המעבר המרכזי מירושלים ליהודה ושומרון, ודרכו צפויים לעבור אלפים רבים שעושים את דרכם לתפילות יום שישי בהר הבית.