המבצע אחרי הפיגוע - כך זה נראה: כוחות צבא ומשמר הגבול ניהלו הבוקר (שבת) במשך שעות חילופי אש עם חמושים בג'נין. לאור יום בשעת בוקר מוקדמת נכנסו לוחמים מגדוד הסיור של גולני, דובדבן ומסתערבים של מג"ב, לבית המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב ורצח שלושה ישראלים - ומיפו אותו כהכנה להריסתו. שעות לאחר התקרית, בצה"ל פרסמו תיעוד ממצלמות החזה של הלוחמים. 

עוד ועוד חמושים פלסטיניים זרמו לאזור במהלך המבצע, ניהלו חילופי אש גם מטווח קצר עם החיילים. "כאן צה"ל, כל מי שנמצא בבניין, צאו החוצה!" – כך הלוחמים כרזו ליושבי הבית להסגיר עצמם. אביו ואחיו של המחבל נמלטו ונמצאים במקום מסתור, לכן עדיין לא נעצרו. 

בתיעוד נראים הלוחמים רצים בג'נין ובבורקין, בנשקים שלופים. בצבא הוחלט להגביר את הלחץ על ג'נין בירת הטרור, ממנה יצאו הפיגועים האחרונים. המטרה: לעצור פיגועים מתגלגלים, לפגוע בחמושים בביתם. ועדיין, מדובר במבצעים קצרים, נקודתיים, כדי לא להצית לא את יהודה ושומרון, גם לא את עזה, וכדי להימנע ממערכה נרחבת.

פעילות לוחמי דובדבן בג'נין בפשיטת בית המחבל (צילום: דובר צה"ל)
פעילות לוחמי דובדבן בג'נין בפשיטת בית המחבל | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל מגבירים לחץ: אלו ההגבלות החדשות

בחילופי האש נהרגו חמוש, ו-15 נפצעו - אחד מהם פונה במסוק לקבלת טיפול בישראל. ההרוג הוא אחמד אל-סעדי, פעיל ג'יהאד איסלאמי שנהג להעלות סרטונים לרשת הטיקטוק: הוא נורה בהיתקלות עם מסתערבי מג"ב, לאחר שירה לעברם מרכב נוסע.

בצבא הוחלט להגביר את הלחץ על ג'נין בירת הטרור, ממנה יצאו הפיגועים האחרונים. המטרה: לעצור פיגועים מתגלגלים, לפגוע בחמושים בביתם. ועדיין, מדובר במבצעים קצרים, נקודתיים, כדי לא להצית לא את יהודה ושומרון, גם לא את עזה, וכדי להימנע ממערכה נרחבת.

פרצה בגדר המערכת ביהודה ושומרון
הפרצות בגדר ייסגרו, תמונת ארכיון

בתוך כך, על רקע גל הטרור והחשש שמחבלים ינצלו את הפרצות בגדר כדי לחדור לישראל, שר הביטחון בני גנץ יביא מחר לאישור הקבינט תוכנית להשקעת 360 מיליון שקל לחיזוק מכשול התפר כבר בשנת 2022. בלשכת גנץ ציינו כי מדובר על הקדמת תחילת העבודות על הפרויקט, לאור הצורך המבצעי הדחוף. העבודות אמורות להימשך גם בשנים הבאות.

מלשכת שר הביטחון נמסר כי בראשית השבוע קיים השר גנץ דיון נרחב בהשתתפות הרמטכ"ל, מנכ"ל משרד הביטחון, סגן הרמטכ"ל וראש מנהלת גבולות ותפר לבחינת התוכנית. כמו כן, התקיימו במהלך השבוע דיונים עם משרד האוצר והגופים המקצועיים, שיאפשרו את ההתאמות הנדרשות בתקציב הביטחון.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע במקביל על שורת הגבלות כלפי פלסטינים תושבי צפון השומרון שהומלצו על ידי צה"ל ושאר גופי הביטחון:

• עצירה מוחלטת של כניסת ויציאת ערביי ישראל לעיר ג'נין - רגלי ורכוב - דרך המעברים גלבוע (ג'למה) וריחן.

• עצירה מוחלטת של הוצאת אגרגטים בשיטת D2D דרך המעברים בנפת ג'נין.

• מניעת כניסת סוחרים ואנשי עסקים בכירים (BMC) תושבי אזור ג'נין לשטח מדינת ישראל.

• יציאת פועלים לישראל ושאר הנושאים האזרחיים יימשכו באופן שגרתי תוך הגברת הבידוק במעברים.

• תישלל אפשרות ביקור משפחות, במסגרת 5,000 היתרים שאושרו למטרה זו, מתושבי נפת ג'נין.