אחרי 6 שעות של התפרעויות היום (שישי) במסגד אל-אקצא, שקט מתוח מאוד שורר בעיר העתיקה בירושלים. בעוד שיותר מ-50 אלף מוסלמים מתפללים במסגד, בעזה שיגרו איום לישראל בעקבות האירועים בהר הבית: "זה יכול לפוצץ את המצב". מפכ"ל המשטרה, יעקב שבתאי, ערך הערכת מצב בעקבות האירועים ומחשש להתחדשות ההתפרעויות אחרי התפילה: "קוראים לכולם לשמור על הסדר". שר החוץ יאיר לפיד: "ההתפרעויות - מעשה בלתי נסלח".

בעקבות ההתפרעויות שהתרחשו מוקדם יותר ואחרי שיותר מ-300 נעצרו, גורמים בפלגים בעזה מסרו לאל-מיאדין כי "ההתנגדות עוקבת אחר הנעשה במסגד אל-אקצא ומקיימת מגעים ודיונים עם מתווכים. הטיפשות של ממשלת האויב ומערכת הביטחון שלה ושיקול דעתה השגוי יפוצצו את המצב".

דיווח: עימות בין המשטרה למתפללים במסגד אל אקצא
עימות בין המשטרה למתפללים במסגד אל-אקצא

המפכ"ל שבתאי קיים הערכת מצב בנקודת הכותל בירושלים בהשתתפות ממ"ז ירושלים, מפקד מג"ב, ראש אג"מ, ראש אגף סייף, אלוף פיקוד מרכז, וגורמי שב"כ וצה"ל. "לא נאפשר למיעוט פורע חוק להפר את הסדר, השלווה ואת חופש הפולחן בירושלים", אמר שבתאי בהערכת המצב. "עשינו כל שביכולתנו להימנע מכניסה להר הבית ופנינו לשומרי הווקף לטפל בפורעים, להרחיק אותם ולהוציא אותם משטח ההר, אך לצערנו זה לא צלח והפרות הסדר נמשכו. בשלב מסויים האבנים שהושלכו סיכנו את המתפללים ברחבת הכותל המערבי, ופעילות נחושה של מפקד המחוז ושוטריו הביאה למעצר של מאות פורעי חוק ולהשבת השקט אל ההר".

המפכ"ל הוסיף כי "לא נאפשר אלימות כלפי שוטרים ואזרחים, ולא נאפשר כל פגיעה במוסלמים שמעוניינים להגיע לשטח ההר בכדי להתפלל בחג רמדאן. הפורעים הם אלה שפוגעים בהר ובמוסלמים שומרי החוק בחגם. בשעתיים האחרונות הכל בשליטה, שקט ובטוח על ההר, המתפללים נכנסים להתפלל בבטחה, ואנו קוראים לכולם לשמור על החוק והסדר".

שר החוץ יאיר לפיד הגיב הבוקר על ההתפרעויות באל-אקצא. "ישראל מחוייבת לחופש פולחן לבני כל הדתות בירושלים ומטרתנו לאפשר תפילה שקטה למאמינים בחג רמדאן", אמר. "ההתפרעויות הבוקר על הר הבית הם מעשה בלתי נסלח העומד בניגוד לרוח הדתות בהן אנו מאמינים".

הוא הוסיף כי "החיבור של חג פסח, רמדאן ופסחא מצביעים על המשותף בינינו. אסור לנו לתת לאיש להפוך אותם לפלטפורמה של שנאה, הסתה ואלימות. אני מבקש לחזק את כוחות הביטחון שפעלו הבוקר ברגישות, בנחישות ובצורה ממוקדת ובכך הם מאפשרים את המשך התפילות באופן סדיר".

המפכ"ל בהערכת מצב בנקודת הכותל בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי בהערכת מצב בנקודת הכותל בירושלים | צילום: דוברות המשטרה

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב: "סיימתי לפני שעה קלה הערכת מצב עם מפכ"ל המשטרה וראש השב"כ, שהתקיימה בנקודת המשטרה בכותל. אני שב ומבהיר, כי בכוונתנו לפעול למען חופש פולחן בכותל המערבי ובהר הבית. השוטרים במקום פעלו במהלך הבוקר באין ברירה ולאחר שהיה ברור שאם לא יפעלו - לא תתאפשר התפילה של עשרות אלפי מוסלמים שהסתיימה בצורה שקטה".

הוא הוסיף כי "אנו נמצאים בתקופה מורכבת מאוד, וחשוב לנו שעל אף הרגישות הגדולה, יוכלו מוסלמים להתפלל בהר הבית באין מפריע, בוודאי במהלך הרמדאן, כמו גם יהודים בכותל המערבי. נמשיך לפעול כדי שיתאפשר חופש הפולחן על ההר, לצד החתירה להרגעת הרוחות".

המתאם המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, טור וונסלנד, הגיב גם הוא על המצב הביטחוני בירושלים: "אני מודאג מאוד מההידרדרות במצב הביטחוני בירושלים בימים קדושים אלו, הפרובוקציות באזורים הקדושים חייבת להיפסק עכשיו. אני קורא למנהיגים פוליטיים, דתיים וקהילתיים מכל הצדדים לעזור להרגיע את המצב, להימנע מהפצת רטוריקה נלהבת ולדבר נגד אלו שמבקשים להסלים את המצב. מתן אפשרות לעליה במתח מסכנת אותנו בהסלמה נוספת. האו"ם נמצא בקשר הדוק עם שותפים אזוריים מרכזיים והצדדים כדי להרגיע את המצב.אני קורא לרשויות משני הצדדים להרגיע את המצב באופן מיידי ולמנוע כל פרובוקציה נוספת מצד גורמים רדיקליים".

עשרות צעירים פורעי חוק קיימו לפנות בוקר תהלוכה בשטח הר הבית, עם דגלי חמאס והרשות הפלסטינית, שכללה ירי של זיקוקים לאוויר וידויי אבנים. לאחר מכן מפרי הסדר התבצרו במסגד אל-אקצא והתעמתו עם כוחות הביטחון. הכוחות הגיבו עם אמצעים לפיזור הפגנות, אך המהומות נמשכו ולאחר כשעתיים נכנסו לתוך המסגד וביצעו יותר מ-300 מעצרים: מתיעודים במקום נראים המתפרעים יורים זיקוקים על הכוחות - בתוך המסגד. בסהר האדום מדווחים על 152 מתפללים שנפצעו במהלך העימותים. כמו כן, 3 לוחמי מג"ב נפצעו - מצבם קל.