"אני לא מבין במשפט אבל אני כן מבין בנפש, פחות מעניין אותי אם זה חנק או שבירת מפרקת, ראיתי אותו והבנתי שזה הסוף" - כך אמר היום מיקי גולדנברג, אחיו של הבדרן דודו טופז ז"ל, בדיון ביניים על דוח חקירת מותו של טופז ששם קץ לחייו בתא המעצר.

"דיברנו יום יום, וכמות האיתותים שזה הולך לקרות היתה גדולה", הוסיף האח. "הוא היה אומר לי 'אתה יודע שזה יכול לקחת שניות'. אין אסיר שלא ידע את זה, אם חוקרים סיבת מוות אין ספק שהוא נדחף לשם, אם שואלים אותו כמה אתה מרוויח בחודש ובגלל ארבע מילים שמו אותו בצינוק - אף אחד לא היה מחזיק מעמד שם".

"אמרו לי: 'אנחנו נשמור עליו', זה לא הצליח"

מיקי ציין כי היום היחיד שבו הוא דיבר עם דודו, היה היום בו הוא קיבל הודעה שלא יראה את ילדיו. "האם מתלווה לחקירה אדם מתחום הנפש? אני לא מאשים אף אחד חס וחלילה, טעו, קרה, האיש מת, אני מדבר על 4,000 האסירים הבאים, אני מדבר רק על הנפש".

בתום הדיון אמר גולדנברג לחדשות 2 באינטרנט: "דודו כבר איננו, רוחו עדיין כאן, אני מקווה שיוסקו הלקחים נכון, ולא האם עובי החבל כזה או אחר - אלא על דברים שקשורים בנפש. לא נתנו לו להיות אצלי בבית מחשש שיעשה נזק לעצמו. עובדים סוציאלים אמרו 'יש לך סכינים במטבח, יש לך חלונות מהם הוא יוכל לקפוץ וכדורים', אמרו לי: 'אנחנו נשמור עליו', זה לא הצליח. עכשיו חושבים קדימה על הבנים שלו שנמצאים אצלי עכשיו, אבא שלנו לימד אותנו לחשוב קדימה".

"דודו אמר - אני לא אחזיק מעמד"

דליה ברששת אשתו לשעבר של דודו
דליה בר-ששת, היום בדיון | צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן

אשתו לשעבר של טופז, דליה בר ששת, אמרה בדיון כי הכתובת היתה על הקיר: "דודו דיבר איתי כשבועיים לפני הכל", היא מספרת. "הוא אמר לי 'אני לא יכול יותר אני לא אחזיק מעמד, הם שומרים עלי אבל אני אמצא את הדרך'. האזהרות היו בפיו של דודו".

נציג המשטרה בדיון ציין כי נערכה חקירה בנושא. "נגבו עדויות משישה סוהרים. נודע לנו מנציג השב"ס היושב כאן בדיון שמונתה ועדת בדיקה פנימית בראשות קצינה בדרגת תת גונדר והיא תגיש את מסקנותיה. המשטרה תגיש את מסקנות החקירה לקראת סוף ספטמבר".

בית המשפט המחוזי ברמלה הורה למשטרה להמשיך בחקירת התאבדותו של טופז. "חקירת סיבת המוות היא לאותם מקרים יוצאי דופן בהם לא מתקיימת חקירה נאותה על ידי משטרה או בהיעדר חקירת בכלל", אמר השופט.

"אין למעשה מחלוקת שמתקיימת חקירת משטרה, ואין טוען כי חקירה זו אינה מתבצעת באופן בלתי ראוי. בנסיבות אלה יש לאפשר למשטרה למצות את החקירה, אין צורך במתן הנחיות. שמעתי מנציג המשטרה כי נדרש לה פרק זמן נוסף ובנסיבות אלה אני מורה למשטרה להשלים את החקירה".

על המצבה של טופז ייכתב: היה אבא טוב

הקבר של דודו טופז
קברו של טופז, ארכיון | צילום: יוסי זילברמן

מיקי גולדנברג, אחיו של דודו טופז ז"ל, פרסם אמש באתר הרשמי של הבדרן המנוח כי על מצבתו ייכתב: "היה אבא טוב", וכי מתחת לשם דודו טופז יהיה כתוב דוד גולדנברג, כפי שביקש דודו במכתב האחרון ששלח לבנו עומר לפני מותו. היום יגיש בית משפט השלום ברמלה למשפחתו של דודו טופז את ממצאי הדו"ח הפתולוגי ואת חוות הדעת לגבי נסיבות מותו.

"מצבתו של דודו, תהיה צנועה, ביתית ואינטימית, כפי שדודו היה בחייו". הוסיף מיקי. עוד נמסר באתר כי אבן המצבה נלקחה היום במיוחד מהגליל.

בנוסף, מדווחת המשפחה כי בסוף השבוע הגיע לבית המשפחה מכתב, שכתב טופז בערב התאבדותו. במכתב הוא כותב לבנו עומר כי הוא עובר ימים קשים של מחשבות והגיע למסקנה שהמשפחה זה הדבר החשוב ביותר בחיים.

באותו מכתב מציין טופז כי כשישתחרר מהכלא הוא רוצה לחזור לשם נעוריו - דוד גולדנברג. על המכתב הוא חתם בשם דודו טופז, ואז מחק וחתם בשם דוד גולדנברג.

פורום התייחדות

דניאל בנו של דודו טופז
בניו של טופז בהלוויה | צילום: יוסי זילברמן

עוד התפרסם באתר האינטרנט כי דניאל ועומר טופז, בניו של דודו טופז, מתכננים להתארח בפורום המיוחד שהוקם באתר לזכרו של אביהם ולענות על שאלות המתעניינים. זאת לפי הודעה שהשאירו בפורום באתר האינטרנט.

ימים קשים עוברים עלינו והגעגועים לאבא קשים מנשוא", הם כותבים. "בפורום הזה נענה על כל שאלה, נספר לכם מי היה אבא, אבא דודו, עד הפרטים הקטנים".

לאחר מותו ינסו בניו להזכיר לציבור הישראלי את ימי הזוהר של טופז, את הימים בהם סחף כל בית שני בישראל לצפייה במסך הטלוויזיה בשעות הפריים-טיים. זאת בניסיון למחוק את אותם חודשים אחרונים לחייו בהם הואשם בתקיפתם של אנשי תקשורת בישראל.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

דודו טופז התאבד - סיקור מיוחד:

דודו טופז התאבד בתא המעצר

סנגורו: "אסרו עליו לפגוש את ילדיו"

ניתוח כתב היד של טופז: "תשו כוחותיו מהמלחמות הפנימיות שלו"

המחדל של שב"ס: כבל של קומקום בתא

רני רהב: "דודו עשה את המעשה האמיץ ביותר"

הראיון האחרון של הראשון בבידור

מאיה בוסקילה: הוא נתן לי הזדמנות

שלום אסייג ביקר בבית של טופז: "באתי לנחם"

אברי גלעד ושלמה ארצי הגיעו לנחם את משפחת טופז