סוף עצוב: הבדרן דודו טופז שם הבוקר קץ לחייו בתלייה בבית המעצר ניצן ברמלה, בו היה עצור עד תום ההליכים נגדו. טופז הצליח לנצל כמה דקות בהן לא היה תחת השגחת הסוהרים, ותלה את עצמו ככל הנראה באמצעות הכבל החשמלי של הקומקום החשמלי שהיה בתאו.

טופז יובא למנוחות מחר בשעה 10:30 בבוקר בבית העלמין ירקון בפתח תקווה. בהלוויה ישתתפו בני משפחתו, חבריו ומעריציו. בני משפחתו קוראים לציבור הרחב להשתתף בהלווייה, שתועבר בשידור חי כאן באתר החל מהשעה 10:00.

הערב נותחה גופתו במכון לרפואה משפטית באבו כביר על מנת לבחון כמה זמן היה טופז ללא השגחה. מה שניתן לומר בשלב זה מתוצאות נתיחת הגופה הוא מה שכבר היה ידוע מהבוקר: טופז התאבד על ידי כריכת כבל חשמלי סביב גרונו. 

באתר שהקים אחיו של טופז לפני כחודש, והפך היום לאתר הנצחה, דווח כי במותו סייע טופז לאדם אחר. "קרנית העין של דודו נתרמה לאדם שקיבל היום את מאור עיניו בזכותו", נכתב באתר. "דודו עוזר לאנשים גם אחרי מותו".

המכתב: ידי קצרה מלהושיע את עצמי

ב-6 ביולי שלח טופז את המכתב האחרון מהכלא. הוא יועד למנכ"ל אמ"י, יענקל'ה מנדל. "אין לי מושג איך נפלתי למצב שכזה", כתב טופז למנדל. "נשבע ביקר לי שאין לי מושג, האם זה אגו פגוע, תערובת של תרופות פסיכיאטריות שלקחתי או אולי פשוט חייתי בסרט מטורף".

בכתב יד צפוף מחה טופז על התייחסותם של חבריו למקצוע. "האם תוכל לפנות לחברי אמ"י שאינם מצטרפים למקהלת העיתונאים שמנסים להפוך אותי ל'ראש ארגון פשע', אנשים בארגון שלנו, שיעשו משהו למעני?", שאל. טופז גם העלה הצעות: "אני לא יודע מה, מכתב גלוי לעיתון, מודעה, מכתב לנשיא - אין לי מושג". הוא חתם את המכתב בציטוט הנואש: "ידי קצרה להושיע את עצמי".

המשפחה עודכנה מהתקשורת

חלק מבני משפחתו של טופז עודכנו על התאבדותו ועל קביעת מותו מכלי התקשורת. ההודעה הרשמית ממד"א על כך שמותו של טופז נקבע הופצה לכתבים עוד לפני שבני משפחתו של טופז ידעו על ניסיון ההתאבדות. 

טופז בימים קשים, ארכיון (צילום: חדשות 2)
טופז בימים קשים, ארכיון | צילום: חדשות 2

אחיו של טופז, מיקי גולדנברג הגיע לבית המעצר. בתגובה לעיתונאים שהביעו צער על האירוע אמר גולדנברג: "אתם לא משתתפים בצערי". בהמשך התעמת גולדנברג עם עיתונאית במקום שפנתה אליו ואמר לה: "אולי כשהדם יפסיק לטפטף. את מחפשת משהו רע, אולי את הסוהר שלא שמר עליו. לכי הביתה, תסתכלי במראה ואולי תמצאי משהו טוב".

מאוחר יותר, בצאתו מביתו של טופז, אמר גולדנברג לעיתונאים: "אולי אתם צריכים לבחון מה אתם עשיתם. עם ישראל צריך לשפוט מה דודו טופז, עשה לא התקשורת".

מקורבת למשפחת טופז אמרה בצהריים לחדשות 2 באינטרנט: "הכתובת הייתה על הקיר, דודו טופז הוגדר כאסיר אובדני. בנסיבות כאלה מתבקש ומתחייב שתוצב עליו שמירה אדוקה שלא תאפשר את ביצוע המעשה, והוא עשה זאת תחת עיניהם של אנשי השב"ס".

תוצאות הבדיקה: התיישב על הרצפה ונחנק למוות

הכשל העיקרי של שב"ס, כך מסתמן, היה הכבל החשמלי שהיה בתאו של טופז. בשב"ס היו צריכים למנוע כל אביזר בתא שיסייע לו במעשיו. מבדיקה עולה כי הברז בתא בו שהה טופז, תא לאסירים בסיכון, ממוקם בגובה נמוך של 80 ס"מ בלבד - כדי למנוע ניסיונות התאבדות. אבל טופז, ככל הנראה, התיישב על הרצפה ונחנק למוות.  

בנוסף לוועדת הבדיקה של השב"ס, ביקשה המשטרה למנות שופט חוקר לבדיקת האירוע, מאחר ובזמן מותו טופז עדיין נחשב כעצור ולא כאסיר. אחר הצהריים אושרה הבקשה.

"שב"ס עשה כל מה שאנחנו יכולים כדי למנוע את האירוע", אמר מפקד מחוז מרכז בשירות בתי הסוהר, גונדר נזים סביחי. "מדובר בעצור אחד מתוך 200 עצורים מפוקחים בבית המעצר וההשגחה שלנו נפרסת על כולם. בתא של טופז יש שתי מצלמות והוא שהה עם חמישה עצורים נוספים. ברור שמטעמי צנעת הפרט, אנחנו לא יכולים להיכנס למקלחת. הוא ניצל פרק זמן של חמש דקות לבצע את המעשה".

סוהר בשב"ס ששמר על טופז נשמע אחרת. "שעתייים וחצי אף אחד לא התקרב והסתכל עליו", אמר הסוהר שסירב להזדהות בשמו בראיון לקול ישראל. "בלילה צריך להיות קצין תורן וארבעה סוהרים, אבל במשמרת לא עבדו על פי הנהלים והיו רק שני סוהרים".

הסוהר אמר כי בתאו של טופז היתה אבטחה, אבל לעתים, הוא ניסה לעקוף אותה. "דודו היה מכסה לעיתים את המצלמה. אני חושב שהיה כאן מחדל, לפי הנוהל הייתה הנחייה לבדוק אותו כל עשר דקות ולא עשו את זה".

שב"ס: בשבע בבוקר דודו עוד דיבר עם הסוהרים

גורמים בשב"ס מסרו כי בשעה 07:00 בבוקר עוד שוחחו סוהרים עם טופז וראו אותו פיזית, כפי שהם עושים מדי בוקר - וכעבור עשר דקות הוא נמצא תלוי במקלחת. ככל הנראה, הצליח טופז לנצל פרק זמן של דקות ספורות מאז הבדיקה הפיזית שערכו לו הסוהרים ועד הרגע שתלה את עצמו, עובדה שלא מפחיתה מהאחריות של השב"ס, כמי שהביע כוונות אובדניות בעבר ואף ניסה לשים קץ לחייו.

זמן קצר לאחר מעצרו כבר ניסה טופז לשים קץ לחייו, אבל בפעם הקודמת, הוא נמצא בזמן ופונה לטיפול רפואי. הפעם, למרבה הצער, הוא הצליח. השאלה הגדולה ביותר שעומדת על הפרק היום היא: היכן היו הסוהרים האחראיים בשב"ס? בשב"ס היו אמורים להוציא מתאו כל פריט או אביזר באמצעותו הוא יכול היה לפגוע בעצמו.

בעקבות המקרה החליטו בשב"ס להקים ועדה בראשות תת גונדר שתבדוק בין היתר האם מישהו ראה את הבדרן נוטל את הכבל החשמלי והולך למקלחת. חלק מהעדים בתחקיר יהיו שותפיו של טופז לתא. בבדיקה ראשונית סיפרו מספר עצורים כי לא הבחינו במתרחש או במה שיכול להעיד על כוונותיו של הבדרן.

טופז עמד למשפט על הזמנת תקיפותיהם של אנשי התקשורת אבי ניר, שירה מרגלית ובועז בן-ציון. במשך שעה ארוכה ניסו אנשי מד"א, בשיתוף רופא של שב"ס, לבצע בו ניסיונות החייאה ממושכים שכשלו - והרופאים נאלצו לקבוע את מותו.

השתתפו בהכנת הכתבה: משה נוסבאום, יואב אבן, יוסי זילברמן, דנה סומברג ודפנה ליאל.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

דודו טופז התאבד - סיקור מיוחד:

דודו טופז התאבד: משדר מיוחד

המחדל של שב"ס: כבל של קומקום בתא

רני רהב: "דודו עשה את המעשה האמיץ ביותר"

הראיון האחרון של הראשון בבידור

ההסתבכות של טופז: כך הכך התחיל

קראו את כתב האישום המלא נגד טופז ויתר הנאשמים