הזמין את המנהיגים לתפילה בביקורו בישראל (צילום: לע"מ)
הנשיא והאפיפיור נועדו | צילום: לע"מ

לאחר שהחל את יומו השני בישראל בהר הבית, הטמין פתק בין אבני הכותל המערבי והדליק את אש התמיד במוזיאון יד ושם - הגיע מנהיג העולם הנוצרי, האפיפיור פרנציסקוס, לבית הנשיא בירושלים, שם נפגש פעם נוספת עם נשיא המדינה שמעון פרס, שבירך אותו על פועלו ותמיכתו בקידום השלום באזור. את ביקורו של האפיפיור בישראל העברנו במשדר מיוחד באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרס נועד עוד קודם לכן עם האפיפיור באופן אישי, ותיאר בפניו את החשיבות שהוא רואה בביקורו ההיסטורי. "שלום זה עניין של יצירתיות והשראה. אתה מביא איתך את שני הדברים הללו ואנחנו זקוקים לכך", אמר פרס לאורחו. האפיפיור הודה על קבלת הפנים החמה ואמר: "אני חש מבורך על כך שנכנסתי לביתו של איש טוב וחכם". משם המשיכו השניים לבמה המרכזית, והאזינו לשירתם של להקת ילדים מקומית, ולזמרים דוד ד'אור ומירי מסיקה.

הנשיא פרס פנה לאורח המכובד ואמר: "אני מאמין שביקורך כאן וקריאתך לשלום, יעוררו הד חיובי ברחבי האזור ויתרמו לחידוש המאמצים להשלמת תהליך השלום בינינו לבין הפלסטינים, על בסיס של שתי מדינות החיות בשלום. מדינה יהודית, ישראל ומדינה ערבית, פלסטין. דבר זה ניתן להשגה רק בהסכמה הדדית".

"חלומות אינם מזדקנים"

על רקע פיגוע הדמים במוזיאון היהודי בבריסל, אירוע טרור אנטישמי שבו נהרגו ארבעה בני אדם בהם שני אזרחים ישראלים, הדגיש נשיא המדינה את חשיבות המאבק בטרור. "ארגוני הטרור נושאים את שם הדת לשווא. אין אלוהים בליבם. הם רוצחים ללא משפט, ללא אבחנה, ללא רחמים, ללא תוחלת. אנו חייבים להתייצב יחד כדי למנוע את אימתם על חיי האדם ואת איומם על שלום העולם", הדגיש פרס.

"מול פרעות מוסריות עלינו להציב אחריות מוסרית, ולהבהיר שאין סתירה משוועת יותר מזו הקיימת בין אמונה לבין רצח", קרא הנשיא. "אני פונה לכל ההנהגות הדתיות והרוחניות שבימינו - השמיעו קול צלול. מסר מפורש: העולם לא ייכנע לטרור".

פרס בירך את האפיפיור על מאבקו בטרור, ופועלו למען השלום והבטיח לעמוד לצידו. "הוד קדושתך, אני יודע שאתה עומד כסלע נגד כל ניסיון ליצור זיקה בין דת לטרור", אמר הנשיא. "אתה פועל ליצור מכנה משותף לשלום אישי, לשלום אזורי ולשלום עולמי. אנו איתך בלב ובנפש במאמצים לבנות סכר לרצח ולבנות שער לשלום".

"נפעל יחד, יהודים, נוצרים ומוסלמים להביא קץ לסכסוכים. שגשוג כלכלי וצדק חברתי לכל. אני מאמין שהשלום הוא המפתח לשינוי הזה", הצהיר פרס וסיים את נאומו בדברים: " נער הייתי וגם זקנתי. למדתי שחלומות אינם מזדקנים. אני ממליץ לכל רעי וידידי, לנהוג כך. עלית לרגל וסללת דרך לשלום. היה ברוך".

אין תמונה
הילדים ופרנציסקוס

האפיפיור עלה לבימה מיד לאחר מכן, והודה לנשיא על פועלו. "אתה נודע כאיש שלום ועושה שלום, אני מוקיר ומעריץ את גישתך", הדגיש פרנציסקוס. "אני כולי תקווה שהכל יימנעו מפעולות ומיוזמות שנוגדות את הרצון להגיע להסכם אמיתי ושלא נתעייף מלרדוף אחר השלום בנחישות ועקביות".

"נקווה שקריאתך תתקבל" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
פגישת רה"מ והאפיפיור | צילום: אבי אוחיון, לע"מ

במהלך ביקורו נועד האפיפיור גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית ההארחה נוטרדם. "נקווה שקריאתך לסובלנות, דו קיום, הפסקת ההסתה, האנטישמיות והטרור תתקבל על ידי כל שכנינו", אמר לו נתניהו. "אם תיפסק ההסתה וייפסק הטרור, לא יהיה צורך באמצעים כמו גדר הביטחון".

"אני מאחל ליום שבו הקריאה של האפיפיור להכיר במדינת ישראל, בזכותם של היהודים למדינה משלהם, תתקבל על ידי שכנינו", הוסיף ראש הממשלה. "זה יביא, אם לא לשלום עלי אדמות, לפחות לשלום על החלק הזה של האדמה".

מהר הבית ועד לבית הנשיא

יומו הגדוש של האפיפיור החל הבוקר במפגש עם המופתי המוסלמי, האחראי על המקומות הקדושים לאיסלאם בירושלים וסיור בהר הבית. במהלך ביקורו על ההר אמר פרנציסקוס: "הבה נכבד ונאהב איש את רעהו כאחים ואחיות. הבה נלמד כיצד להבין את כאבו של האחר. שאיש לא ישתמש באלימות בשם האלוהים".

משם, הגיע פרנציסקוס לכותל המערבי ונפגש עם רב הכותל, שמואל רבינוביץ'. לאחר ששוחח עמו וקיבל הסברים על בית המקדש וחומת הכותל, הוא ניגש לבדו אל הכותל, הניח את ידיו על האבנים העתיקות ונשא תפילה חרישית במשך דקות אחדות. לאחר מכן, הקריא את נוסח הפתק אל מול האבנים - ואז הטמינו בין החריצים. "ביקשתי מאלוהים את מתנת השלום", סיפר לרב הכותל לאחר מכן.

בהמשך הגיע להר הרצל, שם הניח זר על קברו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה פרס ליוו את פרנציסקוס במעמד הנחת הזר. לאחר מכן, הגיע לאנדרטת נפגעי הטרור בין הר הרצל ליד ושם - תחנה בה לא אמור היה לעבור, והגיע אליה לבקשת ראש הממשלה. "אני מבקש להודות לאפיפיור שנענה לבקשתי לבקר באנדרטה לזכר קורבנות הטרור", כתב נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו.

פגישה עם רבנים (צילום: משרד החוץ)
עם הרבנים הראשיים | צילום: משרד החוץ

בקשתו של ראש הממשלה הגיעה בתגובה לביקורו של פרנציסקוס אתמול בגדר ההפרדה, שם צולם בסמוך לכתובות גראפיטי הקוראות לשחרור פלסטין. לדברי נתניהו, "הסברתי לאפיפיור שהקמת גדר הביטחון מנעה עוד קורבנות רבים שהטרור הפלסטיני, שנמשך גם בימים אלה, תיכנן לפגוע בהם".

הגיע להר הרצל לבקשת נתניהו (צילום: אבי אוחיון,לע"מ)
באנדרטה לזכר קורבנות הטרור | צילום: אבי אוחיון,לע"מ

בהמשך הגיע האפיפיור למוזיאון יד ושם, שם הדליק את אש התמיד והתייחד עם זכר הקורבנות. לאחר ששמע את קורותיהם של מספר ניצולי שואה ואף נישק את ידיהם כמחווה, התייחס פרנציסקוס לאסון הגדול שפקד את העם היהודי: "כאן, כשאנו עומדים מול האסון שאין דומה לו, השואה, הזעקה 'איכה?!', מהדהדת כקול האובד בתהום ללא תחתית. אדם, מי אתה? אינני מזהה אותך עוד. מי אתה, אדם? למה הפכת? לאילו זוועות נעשית מסוגל?"

"היום", אמר האפיפיור, "אנו שבים לכאן כדי להקשיב לקול האלוהים. לעולם לא, ה', לעולם לא עוד! הננו כאן, ה', בבושה על מה שהאדם, שנברא בצלמך וכדמותך, יכול היה לעשות. זכור אותנו ברחמיך!".

"לעולם לא עוד" (צילום: לע"מ)
פוגש ניצולי שואה ביד ושם | צילום: לע"מ

הביקור - והפקקים: שיבושי תנועה וצירים חסומים בירושלים

מסע הבזק של האפיפיור בישראל נמשך גם היום תחת אבטחה כבדה. במבצע שזכה לשם "גלימה לבנה 2", לוקחים חלק כעשרת אלפים אנשי ביטחון שפועלים למנוע כל ניסיון פגיעה בביקור הרגיש. מדובר באחד ממבצעי האבטחה הגדולים והמורכבים ביותר שהתקיימו בשנים האחרונות בישראל - דבר שגורם לעומסי תנועה רבים ברחבי הבירה.

לאורך היום, במהלכו יימשך ביקור האפיפיור, ייחסמו לתנועה בירושלים הרחובות הבאים: מנהרת הר הצופים, חיים יסקי, אהרון קציר, שדרות האוניברסיטה העברית, יצחק הנדיב, מרטין בובר, רבעה אל עדוויה, שמואל בן עדיה, דרך יריחו, מעלה מוטה גור, דרך העופל, מעלה השלום, חטיבת ירושלים, יצחק קריב, חטיבת הצנחנים, אגרון, המלך ג'ורג', המלך שלמה, קרן היסוד, עזה, הרצוג, זלמן שניאור, שמואל בייט, בצלאל בזק, רח' הזיכרון, רח' עין כרם, ארלוזורוב ושדרות הנשיא. בכל בעיה הקשורה לביקור מזכירים במשטרת ירושלים כי פועל מרכז מידע בטלפון 1-700-553-100 שנותן מענה לפניות הציבור.

ביקור האפיפיור – הסיקור המלא:

נגדנו או בעדנו: מה האפיפיור חושב על ישראל?

האפיפיור בישראל: "מייחל שפתרון שתי המדינות יהפוך למציאות"

האפיפיור בירושלים - כל הפרטים על חסימות הצירים

האפיפיור נחת בבית לחם

התרגשות בירושלים: "רוצים להרגיש קרוב לאפיפיור"

המדריך המלא לביקור האפיפיור בארץ

האפיפיור נחת בירדן: "לפתור הסכסוך הישראלי-פלסטיני"

האפיפיור במסר מתא הטייס: "מצפה לבקר בארץ הקודש"

מבצע "גלימה לבנה 2": כך יאובטח ביקור האפיפיור