האפיפיור פרנציסקוס הראשון מגיע הבוקר (א') לביקור בישראל ובמערכת הביטחון נערכים להוצאתו לפועל של מבצע "גלימה לבנה" - אחד ממבצעי האבטחה הגדולים שנראו בארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האפיפיור יחל את ביקורו באזור בנחיתה במנחת בבית לחם, אחרי ביקור קצר שערך אתמול בירדן. במהלך שעות הבוקר הוא ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועם בכירים פלסטינים נוספים. בהמשך הוא יוביל מיסה בכנסיית חג המולד בבית לחם ויאכל ארוחת צהריים עם נזירי המסדר הפרנציסקני. לאחר מכן הוא ייפגש גם עם ילדים ממחנה הפליטים דהיישה.

אחרי שיסיים את ביקורו ברשות, ימריא פרנציסקוס יחד עם פמלייתו לנמל התעופה בן גוריון, שם ייפגש עם בכירים ישראלים ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בסביבות נמל התעופה ייפרסו כ-1,000 שוטרים שיאבטחו את נחיתתו של מנהיג הכנסייה הקתולית. אגף התנועה נערך לחסימה אפשרית של התנועה מנתב"ג לכיוון ירושלים בין השעות 16:00-18:00, כלי רכב כבדים למעט אוטובוסים לא יורשו לנוע על הציר מהשעה 15:00 עד 18:00.

לוח זמנים עמוס (צילום: חדשות 2)
לוח זמנים עמוס | צילום: חדשות 2

"ביקור בעל חשיבות היסטורית"

אחרי שיסתיים הטקס בנתב"ג יטוס האפיפיור במסוק צה"ל למנחת המסוקים בהר הצופים בירושלים, שם ייפגש עם ראש העיר ניר ברקת וייערך טקס קצר. ברחבי העיר נתלו כבר כ- 1000 דגלי ישראל, הוותיקן ועיריית ירושלים, סומנו ותוקנו כבישים לאורך צירי התנועה שבה תעבור השיירה של פרנציסקוס.

ראש העיר ניר ברקת אמר לקראת ביקורו של המנהיג הדתי כי "ירושלים מברכת את האפיפיור פרנציסקוס בביקורו בירושלים. זהו ביקור בעל חשיבות היסטורית ובעל משמעות עליונה לירושלים ואנו משלימים את הכנת העיר לקראת הביקור שיחשוף את בירת ישראל כעיר מודרנית ופתוחה לכל העולם".

הלימודים בבירה ייערכו כסדרם, למעט בית הספר הרובע היהודי, בית הספר נווה עציון לבנות ובית הספר הניסויי. בבתי הספר שבהם מתקיימת בחינת הבגרות בתנ"ך ביום הביקור הונחו להקדים את הגעת התלמידים כדי להימנע מעיכובים בביצוע הבחינה.

האפיפיור באמירה שנויה במחלוקת (צילום: רויטרס)
1000 דגלים כבר נתלו בירושלים | צילום: רויטרס

בעירייה ממליצים לתושבים להיעזר בפירוט הסדרי התנועה כפי שיופיע בפרסומים בכלי התקשורת. ניתן להתעדכן בהסדרי התנועה באתר האינטרנט ובדף הפייסבוק של העירייה ובמוקדי המידע של חברת אגד- אתר אגד www.egged.co.il, במוקד "כל קו" *8787 ובאמצעות אפליקציית WAZE.

אחרי הפגישה עם ברקת ייסע המנהיג הקתולי לפגישה עם הפטריארך היווני-אורתודוכסי ברתולומיאו ולאחר מכן ייפגש עם נציגים נוספים של זרמי הנצרות בכנסיית הקבר. היום העמוס יסתיים בארוחת ערב בפטריארכיה הלטינית עם בכירי הכנסייה באזור.

לוח הזמנים המלא ליום השני (צילום: חדשות 2)
ביום שני - ביקור במקומות הקדושים | צילום: חדשות 2

יחשוף את הפתק שיטמין בכותל?

יום שני יהיה עמוס לא פחות מקודמו. בבוקר ייפגש האפיפיור עם המופתי המוסלמי האחראי על המקומות הקדושים לאסלאם בירושלים, יסייר בהר הבית ומשם יגיע לכותל המערבי הסמוך וייפגש עם רב הכותל שמואל רבינוביץ', שיציג לו דגם מוקטן של האזור ויסביר לו על המוקדים הרגישים.

לאחר מכן האפיפיור יטמין פתק בכותל, כשעדיין לא ברור מה יכתוב והאם הוא יאפשר לדעת מה ביקש, כמו קודמו בתפקיד בביקורו האחרון, האפיפיור בנדיקטוס.

לאחר שיסיים האפיפיור את הסיורים במקומות הקדושים יחל הביקור המדיני בהר הרצל, שם ייפגש עם נשיא המדינה פרס וראש הממשלה נתניהו ויניח זר על קברו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל.

"יתרמו לקהילה הנוצרית". פרנציסקוס (צילום: רויטרס)
יקבל שי מניצול שואה | צילום: רויטרס

האפיפיור ילחץ יד לניצולי שואה

לאחר מכן יבקר פרנציסקוס במוזיאון יד ושם, שם יסייר בלוויית יו"ר המוסד אבנר שליו, יקבל הסבר על המקום ויניח זר באוהל יזכור. במהלך הביקור ילחץ האפיפיור את ידם של שישה ניצולי שואה ויקבל שי - העתק של הציור "תפילה", שצייר הנער אברמק קופלוביץ' בגטו לודז', שנרצח באושוויץ בהיותו בן 14.

עם סיום הביקור ביד ושם, תגיע הפמליה להיכל שלמה, בית הכנסת הגדול במרכז ירושלים, שם ייפגש פרנצסיקוס עם הרבנים הראשיים לישראל הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף. לאחר המפגש הקצר עם הרבנים ייפגש האפיפיור שוב עם נשיא המדינה שמעון פרס, הפעם במשכן הנשיא.

הרחובות שייחסמו לתנועה בראשון (צילום: רויטרס, חדשות 2)
רחובות רבים ייסגרו לתנועה | צילום: רויטרס, חדשות 2

בתחילת הפגישה ביניהם יעניק פרס לאפיפיור שי: תמונת פסיפס אומנותי הכוללת אלמנטים ישראליים ונוצריים ובראשם עץ הזית המסמל את הארצישראליות, הדגים המקודשים לעולם הנוצרי ויוני שלום לבנות המהוות סמל אוניברסלי של שלום ושמקורן בספר בראשית. את היצירה תוצרת "מוזאיקה אלון", המשלבת טכניקות עתיקות ועכשוויות, יצרו בעבודת יד אומניות ישראליות מהגליל בשיתוף נערות בעלות צרכים מיוחדים.

במשכן הנשיא מספרים כי הם הוצפו בפניות רבות מילדים נוצרים ברחבי הארץ שביקשו לפגוש את האפיפיור ולקבל את ברכתו בתקווה לריפוי מהמחלות הקשות שמהן הם סובלים. באירוע ייפגשו חמישה ילדים ערבים-נוצרים הלוקים במחלת הסרטן, שפנו לבית הנשיא דרך עמותת Make-a-wish, וביקשו להגשים להם את החלום לפגוש את הנשיא והאפיפיור.

הרחובות החסומים בבירה היום (צילום: רויטרס, חדשות 2)
צילום: רויטרס, חדשות 2

בטקס קבלת הפנים החגיגי יישאו הנשיא והאפיפיור נאומים מיוחדים בעברית ובאיטלקית שישודרו לכל העולם באמצעות מאות כלי תקשורת שהגיעו לעמדות שידור שנפרסו ברחבי בית הנשיא.

בתפילה החגיגית למען השלום תשתתף מקהלה המורכבת מ-120 ילדים בגילאי 10-14 בני שלוש הדתות: יהודים נוצרים ומוסלמים, שיבצעו מספר גרסאות של השיר "הללויה" - זאת של לאונרד כהן, "הללויה בצלצלי שמע" מן המקורות, "הללויה" של להקת הנח"ל, ואת השיר "הללויה וזה השיר" שבו ישולבו משפטים באיטלקית וערבית יחד עם האמנים דוד ד'אור ומירי מסיקה.

הרחובות החסומים בבירה היום (צילום: רויטרס, חדשות 2)
צילום: רויטרס, חדשות 2

בשעות הצהריים ייפגש פרנציסקוס עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לשיחה בארבע עיניים במנזר נוטרהדאם בירושלים ואז יתפנה לארוחת צהריים. בהמשך יגיע המנהיג הקתולי לביקור בכנסיית גת שמנים וייטע עץ בסמוך לעץ שאותו נטע האפיפיור פאולוס השישי, הראשון שהגיע לבקר בישראל ב-1964. לאחר מכן יגיע לחדר הסעודה האחרונה, הקדוש במיוחד למאמינים הנוצרים, שם יעביר מיסה למאמיניו.

לאחר שיסיים את אירועי התפילה יטוס חזרה ממנחת הר הצופים לנמל התעופה בן גוריון וייפרד אחר כבוד מהמזרח התיכון בדרכו חזרה לרומא. ביום שני בין השעות 18:00 ל-20:00 תיתכן שוב חסימה בחלק מכביש מספר 1 לכיוון נתב"ג ובמשטרה מפנים לכבישים 443 ו-395. עוד מדגישים באגף התנועה כי עקב הביקור החשוב הם קוראים לקהל הנהגים להתאזר בסבלנות והבנה.

שיבושי החניה הצפויים בירושלים (צילום: רויטרס, חדשות 2)
צילום: רויטרס, חדשות 2

במשטרת ירושלים נערכים בכוחות מתוגברים לאבטח את הביקור הרגיש והודיעו כי רחבת הכותל תהיה סגורה למבקרים ביום ב' עד לשעה 10:30. כמו כן, הסעות למתפללי הכותל יצאו מחניון קרתא בין השעות 05:00-05:30 , וחזרה מהכותל בין השעות 06:15-06:30. כניסה לתפילה בכותל במהלך שעות הביקור תתאפשר מרחוב השלשלת ורחוב הגיא.

תיאסר חניית כלי רכב ברחובות הבאים:

חיים יסקי, אהרון קציר, שד' האוניברסיטה העברית, יצחק הנדיב, דרך העופל, מעלה השלום, חטיבת ירושלים, יצחק קריב, אגרון, עזה, הרצוג, זלמן שניאור, שמואל בייט, בצלאל בזק, הרצל מרח' שמואל בייט ועד יד ושם, המלך ג'ורג' מרח' סמולנסקין ועד קק"ל, ארלוזורוב, הנשיא, שלמה המלך, חטיבת הצנחנים, יפו מככר צה"ל ועד חטיבת ירושלים, רבעה אל עדוויה, מרטין בובר, א - טור, שמואל בן עדיה ודרך יריחו.

במשטרה מדגישים כי כלי רכב שיחנו ברחובות אלו ייגררו לחניונים בגן הפעמון וגבעת התחמושת.

מפת הדרכים החלופיות
מפת הדרכים החלופיות | צילום:

הרחובות הבאים ייסגרו לתנועה לסירוגין:

יום א' 25.5.14- מנהרת הר הצופים, חיים יסקי, אהרון קציר, שדרות האוניברסיטה העברית, יצחק הנדיב, מרטין בובר, שמואל בן עדיה, דרך יריחו, דרך העופל, מעלה השלום, חטיבת ירושלים, יצחק קריב ושער יפו.

יום ב' 26.5.14 - מנהרת הר הצופים, חיים יסקי, אהרון קציר, שדרות האוניברסיטה העברית, יצחק הנדיב, מרטין בובר, רבעה אל עדוויה, שמואל בן עדיה, דרך יריחו, מעלה מוטה גור, דרך העופל, מעלה השלום, חטיבת ירושלים, יצחק קריב, חטיבת הצנחנים, אגרון, המלך ג'ורג', המלך שלמה, קרן היסוד, עזה, הרצוג, זלמן שניאור, שמואל בייט, בצלאל בזק, רח' הזיכרון, רח' עין כרם, ארלוזורוב ושדרות הנשיא.

בכל בעיה הקשורה לביקור מזכירים במשטרת ירושלים כי ייפתח מרכז מידע בטלפון 1-700-553-100 שייתן מענה לפניות הציבור.

ביקור האפיפיור – הסיקור המלא:

האפיפיור נחת בבית לחם

התרגשות בירושלים: "רוצים להרגיש קרוב לאפיפיור"

האפיפיור נחת בירדן: "לפתור הסכסוך הישראלי-פלסטיני"

האפיפיור במסר מתא הטייס: "מצפה לבקר בארץ הקודש"

מבצע "גלימה לבנה 2": כך יאובטח ביקור האפיפיור