ההכנות לקראת הגעתו היום (א') של האפיפיור פרנציסקוס לביקור בישראל כבר כמעט הושלמו, וההתרגשות של מיליונים בארץ ובעולם מגיעה לשיאה. אלף דגלים, כבישים מצוחצחים, היערכות ביטחונית הדוקה ושלל מזכרות - ירושלים מחכה למנהיג הקתולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הבאנו תמונות, כרטיסים ומזכרות קטנות", מספרת ליובא רדקה ממרכז המידע הנוצרי בירושלים. "אנחנו מחלקים את הכרזות לצליינים שמגיעים ומספקים להם את תכניית הביקור. לצערנו הם לא יוכלו לברך את האפיפיור ולראות אותו, אבל לפחות הם יכולים להרגיש את האווירה ולחוש קרוב אליו".

וכמו כוכב אמיתי, גם במקרה של האפיפיור פרנציסקוס - איש השנה של המגזין טיים - אי אפשר להשיג כרטיסים, ואפילו המזכרות כבר כמעט אינן בנמצא. בביקור של האפיפיור הקודם בנדיקטוס היו מספר אירועים גדולים כמו המיסה בנצרת והמיסה בבית לחם, אז זה היה קל יותר לאנשים לבחור לפחות אירוע אחד שבו יוכלו להשתתף ולהתפלל יחד עם האפיפיור. הפעם זה יותר קשה.

הדגלים כבר מוכנים (צילום: חדשות 2)
הדגלים כבר מוכנים | צילום: חדשות 2

אלפרד פרנסיס ראאד, בעל חנות "פרנציסקוס הקדוש" בירושלים, מספר על השם בעל הכבוד שעובר כבר דורות במשפחתו. "השם של החנות זה החנות של פרנציסקוס הקדוש, כבר 50 שנה", הוא מסביר. "שמו של אבא שלי הוא פרנסיס וגם בני נקרא פרנסיס, אז אני אביו של פרנסיס ובנו של פרנסיס. אנחנו נמצאים ברחוב פרנציסקוס הקדוש ושמו של האפיפיור הוא פרנציסקוס הקדוש כך שאנו גאים להיות בעלי אותו שם".

וגם משאלה קטנה גדולה יש לבעל החנות: "אם הוא יוכל לבקר את החנות שלי זה יהיה תענוג גדול".

ירושלים מחכה לאפיפיור (צילום: חדשות 2)
אוספים מזכרות | צילום: חדשות 2

מספר המאמינים בכנסייה הקתולית בירושלים הולך ומתמעט עם השנים. אלפרד פרנסיס ראאד מקווה שהביקור יביא עמו גם בשורה לקהילה: "אנחנו הנוצרים הקתוליים סובלים רבות כמיעוט קטן ואנו חווים משבר כלכלי, חברתי ופוליטי. ייתכן ועוד 20 שנה לא יהיו קתולים בארצו של ישו".

בישראל מקווים שהביקור הקצר והחשוב יעבור בצורה מסודרת לפי כל כללי הטקס - ויש הרבה כאלה. ואולי האפיפיור הזה, שכל כך שונה מקודמיו, יעמיק ויחזק את הקשר בין הפלגים השונים והמסוכסכים, גם כאן, בארץ הקודש.

ביקור האפיפיור – הסיקור המלא:

האפיפיור נחת בבית לחם

המדריך המלא לביקור האפיפיור בארץ

האפיפיור נחת בירדן: "לפתור הסכסוך הישראלי-פלסטיני"

האפיפיור במסר מתא הטייס: "מצפה לבקר בארץ הקודש"

מבצע "גלימה לבנה 2": כך יאובטח ביקור האפיפיור