"יש למצוא פתרון צודק לקונפליקט הישראלי-פלסטיני" - כך אמר היום (שבת) האפיפיור פרנציסקוס עם נחיתתו בנמל התעופה ברבת עמון שבירדן. את הדברים אמר פרנציסקוס למלך ירדן עבדאללה, עם תחילת ביקורו הראשון במזרח התיכון. מחר יגיע מנהיג הכנסייה הקתולית לישראל לביקור בן יומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האפיפיור התייחס בדבריו למלחמת האזרחים המתמשכת בסוריה וקרא לפעול בדחיפות להפסקת שפיכות הדמים במדינה המשוסעת. הוא שיבח את מאמציה של ירדן להביא לשלום אזורי ואמר כי כדי להשיג את המטרה החשובה הזאת יש למצוא בדחיפות פתרון של שלום למשבר בסוריה ופתרון צודק לסכסוך בין ישראל לפלסטינים".

האפיפיור, שיותר ממיליארד בני אדם ברחבי העולם רואים בו מנהיגם הדתי, ציין כי ינצל את הביקור הקרוב על מנת לקרוא לשלום ואחווה בין כל הדתות. "חופש דת הוא למעשה זכות יסוד של אדם", הבהיר פרנציסקוס. "אני לא יכול שלא להביע את תקוותי שהוא יתקיים בכל רחבי המזרח התיכון ובעולם כולו".

פרנציסקוס העביר מסר מהאוויר לנשיא פרס

מוקדם יותר היום, בשעה שמטוסו של פרנציסקוס עבר מעל שמי ישראל בדרכו לירדן, האפיפיור ביקש להעביר מסר לאזרחי המדינה, באמצעות טייס חברת "אל-איטליה", מסר ששודר ברשת הקשר האווירית.

"מיד אתחיל בהודעה מהאפיפיור האב פרנציסקוס, ישירות לנשיא מדינת ישראל שמעון פרס", נשמע הטייס ברשת הקשר פונה לעמיתו הישראלי. "בביקורי בארץ הקודש, אני שולח איחולים לך ולכל אזרחי ישראל. אני מצפה להיפגש איתך ולבקר בארץ הקודש. אני מוסיף את ברכתי הטובה לך ולאנשי ארצך".

פרנציסקוס הגיע לרבת עמון (צילום: AP)
פרנציסקוס הגיע לרבת עמון | צילום: AP

"קיבלנו את ההודעה, תודה רבה לכם ושתהיה טיסה נעימה", נשמע הקול מהעבר השני עונה לטייס האיטלקי. ברשות שדות התעופה מדווחים כי התרגשות רבה הורגשה לנוכח השיחה יוצאת הדופן, והמסר שהועבר להם מהאישיות הבכירה בעולם הנוצרי.

האפיפיור ינחת מחר בישראל לביקור ראשון והיסטורי מאז נבחר לתפקיד לפני למעלה משנה. במערכת הביטחון נערכים בכוננות שיא לקראת ביקורו של מנהיג העולם הקתולי, ןמבצע האבטחה העצום זכה לשם "גלימה לבנה 2".

ביקור האפיפיור – הסיקור המלא:

האפיפיור נחת בבית לחם

התרגשות בירושלים: "רוצים להרגיש קרוב לאפיפיור"

המדריך המלא לביקור האפיפיור בארץ

האפיפיור במסר מתא הטייס: "מצפה לבקר בארץ הקודש"

מבצע "גלימה לבנה 2": כך יאובטח ביקור האפיפיור