אברהם טופאן, בן 56, אשתו גלית, בת 42, ובנם בן השנתיים יוסף-חיים הם בני המשפחה שנהרגו הלילה (ב') בפיצוץ בבניין מגורים בשכונת גילה שבירושלים - בעקבות דליפת גז. המשטרה ממשיכה בחקירת נסיבות הפיצוץ ובית המשפט האריך עד ליום רביעי את מעצרו של טכנאי הגז, שביצע אמש בדיקות בבניין בעקבות תלונות דיירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גיא, חבר של אברהם, תיאר בן אדם "חייכן, שכל הזמן שמח ובחיים לא הזיק לאף אחד". הוא סיפר כי אמש הלך אברהם לשיעור תורה ולמרות שהרב לא נכח במקום הוא התעקש שהמשתתפים יקיימו את השיעור במלואו. "הרב אמר לו שיהיה לו בן ובגיל 52 נולד לו בן, כל מה שחינכו אותו בבית היה ללכת בדרכה של תורה", אמר.

ההרוגים, אברהם, גילה ויוסף חיים טופאן (צילום: אלבום משפחתי)
בני משפחת טופאן | צילום: אלבום משפחתי

בני המשפחה מספרים שאברהם וגלית חיכו הרבה מאוד זמן לילד עד להולדתו של יוסף-חיים. אחיו של אברהם, יצחק ויעקב, סיפרו כי עבד בענף המלונאות והתחתן בגיל מבוגר. "הוא ציפה לילד שיבוא ויהיה לו אושר גדול", ציינו. "גלית אשתו הייתה מקסימה. היא נתנה את כולה לחינוך. אנחנו לא מעכלים את האסון הנורא שקרה לנו ומקווים שאמנו תשרוד את האסון הכבד".

משפחת טופאן ספגה אסון כבד לפני כשבע שנים. אחייניתו של אברהם, רחלי, נהרגה בהתרסקות מטוס בתאילנד בספטמבר 2007.

הפיצוץ הקטלני נשמע סמוך לשעה 1:20 בלילה, ברחוב שבתאי הנגבי שבדרום ירושלים. תושבים מספרים כי רעש חזק במיוחד נשמע למרחק גדול מאוד ולאחר מכן אנשים החלו לצאת לרחוב, כשבמקביל כוחות הצלה גדולים הגיעו לזירה.

יוסף חיים טופאן (צילום: אלבום משפחתי)
יוסף חיים טופאן | צילום: אלבום משפחתי

מלבד בני הזוג טופאן ובנם בן השנתיים שנהרגו, נפגעו תשעה דיירים בפיצוץ ופונו לבית החולים הדסה עין כרם: אישה בשנות ה-40 לחייה נפגעה קשה מאוד, בני זוג בשנות ה-80 לחייהם נפגעו בינוני, ארבעה בני אדם נוספים נפגעו קל ועוד שניים הוגדרו נפגעי חרדה.

"הרגשנו גשם של זכוכיות"

תושבי הרחוב בשכונת גילה מתקשים לעכל את ההרס הרב שגרם הפיצוץ העז. הנזק הסביבתי שנגרם הוא עצום - ונראה גם במרחק של עשרות מטרים מהדירה שבה אירע הפיצוץ. מדובר במתחם דירות, שבאחת מהן הצטבר גז בחדר סגור בעקבות דליפה ובשלב מסוים התרחש הפיצוץ.

ההרס הרב בעקבות הפיצוץ (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
רדיוס נרחב של הרס | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
צפו בתיעוד מקסדת המחלצים (צילום: מכבי אש)
אחת הדירות ההרוסות בבניין | צילום: מכבי אש

 

מירי רחמים, שגרה קומה מתחת לדירה שבה אירע הפיצוץ, סיפרה לחדשות 2 Online: "בסביבות 1:00 בלילה שמענו פיצוץ עז, קפצנו מהמיטות והרגשנו גשם של זכוכיות. יצאתי לחדר מדרגות ומה שראיתי היה פשוט חורבן. הסתכלתי מהחלון ראיתי את ההרס ואמרתי לעצמי שזה בטח טיל. היו צרחות של ילדים, זה היה נורא".

רשלנות של טכנאי הגז גרמה לפיצוץ? (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
רשלנות של טכנאי הגז גרמה לפיצוץ? | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
פינוי פצוע מזירת הפיצוץ (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
פינוי פצוע מזירת הפיצוץ | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יוכבד אפללו, שכנה של בני הזוג, טענה כי בשעות הערב חשה בריח חזק של גז. "בלילה עצמתי עיניים ופתאום התעוררתי והחדר פשוט התנפץ עליי. הכל נהרס, כל החלונות נשברו, היה לי נס משמיים שלא נפגעתי". שכן אחר, עמית, אמר גם הוא כי ניתן היה לחוש בריח חריף של גז כמה שעות לפני הפיצוץ. לטענתו, כבר תקופה ארוכה שיש במתחם מדי פעם ריח של גז.

פיצוץ בבניין בעקבות דליפת גז - הסיקור המלא:

האם אפשר היה למנוע את האסון בירושלים?

צוותי החילוץ וההצלה: "הבניין נראה כמו אחרי פיגוע"

גרסת הטכנאי: "הוזעקתי לדירה אחרת"

גיבור היום: הנכד חילץ את סבתו מפיצוץ הגז

משפחה נמחקה - דירות נחרבו

חשד: הפיצוץ נגרם מרשלנות

הורים ותינוקם נהרגו בפיצוץ שנגרם מדליפת גז בבניין מגורים