תושבי הרחוב בשכונת גילה בירושלים מתקשים לעכל את ההרס הרב שגרם הפיצוץ העז שאירע בעקבות דליפת גז בבניין מגורים, פיצוץ שבו נהרגו זוג ובנם התינוק ותשעה בני אדם נוספים נפצעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנזק הסביבתי שנגרם הוא עצום - ונראה גם במרחק של עשרות מטרים מהדירה שבה אירע הפיצוץ. מדובר במתחם דירות, שבאחת מהן הצטבר גז בחדר סגור בעקבות דליפה ובשלב מסוים התרחש הפיצוץ.

קירות וחלונות בדירות הסמוכות נשברו, כשחלקי בטון עפו לכל עבר, מרפסות קרסו ושמשות של כלי רכב שחנו ברחוב נופצו. עובדי עיריית ירושלים עובדים כבר שעות ארוכות לנקות את הרחוב ולפנות את חלקי ההריסות.

פיצוץ בלון הגז בשכונת גילה, ארכיון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
ההרס הרב שנגרם לבניין | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

"היה ריח חריף של גז"

יוכבד אפללו, שגרה מתחת לדירת בני הזוג שנהרגו, סיפרה לחדשות 2 Online כי בשעות הערב חשה בריח חזק של גז. "בלילה עצמתי עיניים ופתאום התעוררתי והחדר פשוט התנפץ עליי. הכל נהרס, כל החלונות נשברו, היה לי נס משמיים שלא נפגעתי".

שכן אחר, עמית, אמר גם הוא כי ניתן היה לחוש בריח חריף של גז כמה שעות לפני הפיצוץ. לטענתו, כבר תקופה ארוכה שיש במתחם מדי פעם ריח של גז.

"הרגשנו גשם של זכוכיות"

אלי מלכה, שגר בסמוך למוקד הפיצוץ שחזר את רגעי הפחד: "השכבתי את הבנות שלי בחדר שלהן והלכתי לחדר השינה. פתאום באמצע הלילה שמענו פיצוץ חזק מאוד. אני עפתי אל הקיר, החלונות בבית נשברו לא הבנתי באותו רגע מה קרה רצתי מיד לחדר של הבנות כדי לבדוק שהן בסדר. למזלנו לא קרה כלום. יצאנו מהר כל המשפחה מהדירה שנהרסה לגמרי".

מירי רחמים, שגרה קומה מתחת לדירה שבה אירע הפיצוץ, אמרה: "בסביבות 1:00 בלילה שמענו פיצוץ עז, קפצנו מהמיטות והרגשנו גשם של זכוכיות. יצאתי לחדר מדרגות ומה שראיתי היה פשוט חורבן. הסתכלתי מהחלון ראיתי את ההרס ואמרתי לעצמי שזה בטח טיל. היו צרחות של ילדים, זה היה נורא".

הבניין בו אירע הפיצוץ. ארכיון (צילום: חדשות 2)
הפיצוץ אירע בקומה ה-3ת ההצלה בזירת הפיצו | צילום: חדשות 2

"הרס כמו במלחמה"

הפיצוץ נשמע סמוך לשעה 1:20 בלילה, ברחוב שבתאי הנגבי שבדרום ירושלים. תושבים מספרים כי רעש חזק במיוחד נשמע למרחק גדול מאוד, ולאחר מכן אנשים החלו לצאת לרחוב ובמקביל כוחות הצלה גדולים זרמו לאירוע. מלבד בני הזוג ובנם בן השנתיים שנהרגו, נפגעו תשעה דיירים בפיצוץ ופונו לבית החולים הדסה עין כרם: אישה בשנות ה-40 לחייה נפגעה קשה מאוד, בני זוג בשנות ה-80 לחייהם נפגעו בינוני, ארבעה בני אדם נוספים נפגעו קל ועוד שניים מוגדרים נפגעי חרדה.  

ראש אגף רפואה דחופה וטראומה בבית החולים, פרופ' אבי ריבקינד עדכן סמוך לשעה 10:00 כי מצבה של הפצועה בשנות ה-40 לחייה מוסיף להיות קשה מאוד, כשהיא סובלת מפגיעות הדף. לדבריו, כל הפצועים שנפגעו קל שוחררו לבתיהם.

כוחות כיבוי אש שהגיעו לבניין מצאו הרס יוצא דופן. הבניין בו אירע הפיצוץ נפגע קשה מאוד, והפיצוץ אף פגע במכוניות שחנו ברחוב. מיד עם הגעתם לזירת האירוע הכבאים החלו לסרוק את הדירות, ובאחת מהן נמצא תינוק בן שנתיים כשהוא פצוע באורח קשה. שני הוריו נמצאו ללא רוח חיים בחדר סמוך. התינוק פונה תוך כדי פעולות החייאה לבית החולים, אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

הפיצוץ בירושלים בחודש שעבר
כוחות ההצלה בזירת הפיצוץ הלילה | צילום:

אחד השכנים סיפר: "שמעתי פיצוץ אדיר, חשבנו שזה טיל שהתפוצץ. המיטה שעליה ישנו זזה, החלונות נשברו, חלקי משקוף נפלו עלינו. כשיצאנו ראינו הרס כמו במלחמה".

המשטרה סגרה את הרחוב לתנועה, וביקשה מהתושבים שלא להתקרב לאזור. הבניין עצמו נמצא בסכנת קריסה, והתקרבות אליו מהווה סכנת חיים. 20 דיירים המתגוררים ברחוב פונו, ובעיריית ירושלים עומלים כעת על העברתם למקומות מגורים חלופיים. ראש העיר ניר ברקת שהגיע לזירה ביקש מהתושבים לנקוט משנה זהירות בכל חשד לדליפת גז. האזור כולו נותק מרשת אספקת הגז.

הפיצוץ בירושלים בחודש שעבר (צילום: skooper)
הבניין בסכנת קריסה | צילום: skooper

מנהל מרחב מד"א ירושלים שלמה פטרובר סיפר לחדשות 2 Online את מה שראו החובשים: "הפיצוץ אירע בקומה השלישית מתוך ארבע בבניין מדורג, מבנה חזק של אבן ובטון, ולמרות זאת היה הרס נרחב ומשמעותי בקומה של הפיצוץ".

לדבריו, "בקומה השלישית, משתי דירות חילצנו בחיים ארבעה נפגעים בדרגות פציעה בינוני וקל. מהדירה השלישית לצערנו מצאנו בני זוג ללא רוח חיים. התינוק שלהם, בן שנתיים, פונה לבית החולים תוך כדי מאמצי החייאה".

הורים ובנם התינוק נהרגו בפיצוץ גז - הסיקור המלא:

צוותי החילוץ וההצלה: "הבניין נראה כמו אחרי פיגוע"

גרסת הטכנאי: "הוזעקתי לדירה אחרת"

גיבור היום: הנכד חילץ את סבתו מפיצוץ הגז

חשד: הפיצוץ נגרם מרשלנות

המשפחה נמחקה: הורים ותינוקם נהרגו בפיצוץ שנגרם מדליפת גז בבניין מגורים בירושלים; עוד 8 נפצעו