טרגדיה קשה הלילה בירושלים: פיצוץ עז הרעיד באישון לילה את שכונת גילה בדרום הבירה. המקור לפיצוץ העז הוא ככל הנראה בדליפת גז שהתרחשה באחד מהחדרים בבניין. הפיצוץ הוביל למותם של בני זוג בני 35 ובנם, תינוק בן שנתיים. דיירים מהרחוב פונו מבתיהם לבתי מלון, זרימת הגז לכל האזור הופסקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפיצוץ נשמע סמוך לשעה 1:20 בלילה, ברחוב שבתאי הנגבי שבדרום ירושלים. תושבים מספרים כי רעש חזק במיוחד נשמע למרחק גדול מאוד, ולאחר מכן אנשים החלו לצאת לרחוב ובמקביל כוחות הצלה גדולים זרמו לאירוע.

כוחות כיבוי אש שהגיעו לבניין מצאו הרס יוצא דופן: הבניין בו אירע הפיצוץ נפגע קשה מאוד, והפיצוץ אף פגע במכוניות שחנו ברחוב. מייד עם הגעתם לזירת האירוע החלו הכבאים לסרוק את הדירות, ובאחת מהן נמצא תינוק בן שנתיים כשהוא פצוע קשה. שני הוריו נמצאו ללא רוח חיים בחדר סמוך. התינוק פונה תוך כדי פעולות החייאה לבית החולים, אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

עוד יפרשו בעקבותיו? ניצב פריינטי (צילום: משטרת ישראל)
ניצב יוסי פריינטי, ארכיון | צילום: משטרת ישראל

אינה איוונוב, שנפצעה בפיצוץ וחולצה מדירתה על ידי נכדה המתנדב במשטרה שחזרה את רגעי האימה. "בשעה אחת בלילה היה פיצוץ. לא הבנו מה קרה", סיפרה לחדשות 2 Online. "פתאום עפו החלונות והדלת. הקירות רעדו וברחנו לחדר מדרגות. אז הגיע אמבולנס וכוחות משטרה והבנו שמדובר בפיצוץ גז בבית ממול. זה היה פיצוץ גדול מאוד, זה הרגיש כמו פצצה ומאותו רגע ברחנו מהבניין לגמרי".

הנכד אילייה, המתגורר בסמוך ציין אף הוא כי בתחילה עלה החשש כי מדובר בפיגוע. "שמענו בום ענקי היינו בטוחים שזה אירוע פח"ע שקשור בפצצה או רקטה", סיפר. "אנשים היו נצורים. נכנסתי מעט ללחץ אבל התעשתי מהר. הייתה משפחה נוספת בבניין שפרצנו את הדלת כדי להגיע אליהם. ראינו אותם מתחבאים והוצאנו אותם. חשתי פחד ברגעים האלו אבל עשיתי את מה שצריך לעשות".

"ההרס היה כמו במלחמה"

לאחר שעה ארוכה של סריקות ופעולות חילוץ נפגעים, זולת שלושת ההרוגים פונו מהזירה תשעה נפגעים ביניהם: אישה שהייתה לכודה שעה ארוכה תחת ההריסות נפצעה באורח אנוש, אישה נוספת נפצעה באורח קשה, אדם נוסף נפצע בינוני וחמישה נוספים נפגעו באורח קל. כל הפצועים פונו על ידי כוחות מד"א לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק בבירה.

אחד השכנים מספר: "שמעתי פיצוץ אדיר, חשבנו שזה טיל שהתפוצץ. המיטה שעליה ישנו זזה, החלונות נשברו, חלקי משקוף נפלו עלינו. כשיצאנו ראינו הרס כמו במלחמה.

הפיצוץ בירושלים בחודש שעבר
צוותי הכיבוי בירושלים, הלילה | צילום:

המשטרה סגרה את הרחוב לתנועה, והיא מבקשת מהתושבים שלא להתקרב לאזור. הבניין עצמו נמצא בסכנת קריסה, והתקרבות אליו מהווה סכנת חיים. מפקד מחוז ירושלים של המשטרה ניצב יוסי פריינטי אמר לחדשות 2 כי החשד הראשוני הוא שמדובר בפיצוץ של בלון גז, ועדיין לא ידוע האם הפיצוץ אירע בשל תקלה טכנית בבלון או בשל רשלנות. המשטרה בודקת כעת האם הבלונים אובטחו כראוי והיו מוצבים במקום בו הם היו אמורים להיות. בהמשך הגיע גם ראש עירייית ירושלים ניר ברקת, כדי לפקח על פעולות הסיוע לתושבים.

"למרות שמדובר בבניין בטון חדש, ההרס היה נרחב"

20 דיירים המתגוררים ברחוב פונו, ובעיריית ירושלים עומלים כעת על העברתם למקומות מגורים חלופיים. ראש העיר ניר ברקת שהגיע לזירה ביקש מהתושבים לנקוט משנה זהירות בכל חשד לדליפת גז. האזור כולו נותק מרשת אספקת הגז, והמשטרה חסמה את הרחוב לתנועה.

מנהל מרחב מד"א ירושלים שלמה פטרובר סיפר לחדשות 2 Online את מה שראו החובשים: "הפיצוץ אירע בקומה השלישית מתוך ארבע בבניין מדורג, מבנה חזק של אבן ובטון, ולמרות זאת היה הרס נרחב ומשמעותי בקומה של הפיצוץ".

צוותי כיבוי הוזעקו. ארכיון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
"החלונות עפו מהמקום", זירת האירוע | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

"בקומה השלישית, משתי דירות חילצנו בחיים ארבעה נפגעים בדרגות פציעה בינוני וקל. מהדירה השלישית לצערנו מצאנו בני זוג ללא רוח חיים. התינוק שלהם, בן שנתיים, פונה לבית החולים תוך כדי מאמצי החייאה", הוא הוסיף.

"היה בום מטורף, שמענו אותו מקילומטרים"

"שמעתי בום מטורף, ולאחר מכן ראיתי מלא אמבולנסים ומשטרה ברחוב", סיפר לחדשות 2 online טירן רובין, המתגורר בסמוך למקום האירוע. "זה נשמע ממש ממש חזק, פיצוץ שאני שמעתי ממרחק שלושה קילומטרים והעיר אותי משינה", הוא הוסיף.

הבניין בו אירע הפיצוץ, י-ם, הלילה (צילום: חדשות 2)
הבניין בו אירע הפיצוץ, י-ם, הלילה | צילום: חדשות 2

באזור נמצאים כוחות גדולים של כיבוי אש, מגן דוד אדום ומשטרה. חיילים מיחידות החילוץ וההצלה של פיקוד העורף הגיעו גם כן במהלך הלילה לזירה כדי לסייע לכוחות החילוץ בחיפוש אחר נפגעים.

הורים ובנם התינוק נהרגו בפיצוץ גז - הסיקור המלא:

צוותי החילוץ וההצלה: "הבניין נראה כמו אחרי פיגוע"

גרסת הטכנאי: "הוזעקתי לדירה אחרת"

גיבור היום: הנכד חילץ את סבתו מפיצוץ הגז

משפחה נמחקה - דירות נחרבו

חשד: הפיצוץ נגרם מרשלנות