במשטרה ובשירותי הכיבוי חושדים כי רשלנות של טכנאי הגז, שהגיע אמש לבדוק תלונות על דליפה מצד דיירים במתחם המגורים ברחוב שבתאי הנגבי בירושלים, היא שגרמה לפיצוץ שאירע כמה שעות לאחר מכן וגבה את חייהם של בני זוג ובנם התינוק. עורך דינו דוחה את הטענות ומבהיר: "הוא עשה את כל מה שצריך על פי הנהלים". מעצרו של הטכנאי הוארך ביומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תושבי הבניין שבו אירע האסון הריחו אמש ריח חריף של גז והזעיקו טכנאי מחברת "סופרגז". לטענת הדיירים, הטכנאי ביצע טיפול ראשוני ואמר להם שזה יספיק עד הבוקר, ומיד לאחר מכן הלך לדרכו.

נציב כבאות והצלה ראשי רב-טפסר שחר איילון אמר לחדשות 2 כי הטכנאי שהגיע בדק את הדליפה ועזב את המקום וכי קיים חשד שהוא לא ביצע את עבודתו כראוי. המידע שאספו הכבאים בשטח הועבר לטיפול משטרת ירושלים, שמצידה פתחה בבדיקה האם הייתה רשלנות מצד אותו טכנאי, שעוכב לחקירה במשטרת ירושלים.

"לא היה יכול לדעת שהייתה דליפה נוספת"

יהודה שושן, עורך דינו של הטכנאי, אמר בריאיון לגל"צ כי מדובר בעובד ותיק שמועסק בחברת "סופרגז" כבר 17 שנה. "הוא הגיע בעקבות קריאה על דליפת גז, עשה את כל הבדיקות הנדרשות ובסופו של דבר סגר את ברז הגז באותה נקודה. לאחר מכן, הוא מילא דוח ועזב את המקום".

לטענת עורך הדין, "הפיצוץ ככל הנראה אירע בעקבות דליפה מדירה אחרת בכניסה אחרת לבניין. לא היה ביכולתו של הטכנאי לדעת שהייתה דליפה נוספת".

פיצוץ בלון הגז בשכונת גילה, ארכיון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
ההרס נראה בכל מקום | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

חברת סופרגז מסרה בתגובה כי "מפרטים ראשונים המצויים ברשותנו, מתברר כי בשעה 22:10 בלילה הוזעק טכנאי לבניין, בעקבות פניה טלפונית שהגיעה מדיירי הבניין. על-פי דיווח הטכנאי, הוא סגר את ברזי הגז. לצערנו, אירע הפיצוץ מאוחר יותר, בשעת לילה".

בחברת הגז ציינו כי "על-פי הוראות החוק, אמורה להתבצע בדיקה של מערכת הגז הראשית בבניין אחת ל- 5 שנים. בבניין שבו אירע הפיצוץ, בוצעה בדיקה בספטמבר 2012, והמערכת נמצאה תקינה. החברה תשתף פעולה עם המשטרה והגורמים השונים למיצוי החקירה".

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שהגיע הבוקר לזירת האירוע, אמר כי "מדובר באירוע קשה וטראגי שבו קיפחו את חייהם שלושה בני משפחה. הסתובבתי בבניין וראיתי את ההרס הרב - לא רק בדירה שבה אירע הפיצוץ, אלא גם בדירות שכנות". אהרונוביץ' אמר כי שוחח עם הדיירים והבטיח לפעול כדי שיקבלו סיוע. "אדבר עם ראש העיר, חשוב שידאגו להם למקום חלופי", אמר.

456687 (צילום: חדשות 2)
רשלנות של הטכנאי גרמה לפיצוץ? | צילום: חדשות 2

"חשבנו שטיל התפוצץ"

הפיצוץ נשמע סמוך לשעה 1:20 בלילה, ברחוב שבתאי הנגבי בשכונת גילה. תושבים סיפרו כי רעש חזק במיוחד נשמע למרחק גדול מאוד, ולאחר מכן אנשים החלו לצאת לרחוב ובמקביל כוחות הצלה גדולים זרמו לאירוע. מלבד בני הזוג ובנם בן השנתיים שנהרגו, נפגעו תשעה דיירים בפיצוץ ופונו לבית החולים הדסה עין כרם: אישה בשנות ה-40 לחייה נפגעה קשה מאוד, בני זוג בשנות ה-80 לחייהם נפגעו בינוני, ארבעה בני אדם נוספים נפגעו קל ועוד שניים מוגדרים נפגעי חרדה. בבית החולים שערי צדק מאושפזת פצועה אחת מהפיצוץ.

ראש אגף רפואה דחופה וטראומה בבית החולים, פרופ' אבי ריבקינד עדכן סמוך לשעה 10:00 כי מצבה של הפצועה בשנות ה-40 לחייה מוסיף להיות קשה מאוד, כשהיא סובלת מפגיעות הדף. לדבריו, כל הפצועים שנפגעו קל שוחררו לבתיהם.

כוחות כיבוי אש שהגיעו לבניין מצאו הרס יוצא דופן. הבניין בו אירע הפיצוץ נפגע קשה מאוד, והפיצוץ אף פגע במכוניות שחנו ברחוב. מיד עם הגעתם לזירת האירוע הכבאים החלו לסרוק את הדירות, ובאחת מהן נמצא תינוק בן שנתיים כשהוא פצוע באורח קשה. שני הוריו נמצאו ללא רוח חיים בחדר סמוך. התינוק פונה תוך כדי פעולות החייאה לבית החולים, אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

אחד השכנים סיפר: "שמעתי פיצוץ אדיר, חשבנו שזה טיל שהתפוצץ. המיטה שעליה ישנו זזה, החלונות נשברו, חלקי משקוף נפלו עלינו. כשיצאנו ראינו הרס כמו במלחמה".

בהכנת הידיעה השתתף עפר חדד

456680 (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
מכונית שניזוקה בעקבות הפיצוץ | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

הורים ובנם התינוק נהרגו בפיצוץ גז - הסיקור המלא:

צוותי החילוץ וההצלה: "הבניין נראה כמו אחרי פיגוע"

גיבור היום: הנכד חילץ את סבתו מפיצוץ הגז

משפחה נמחקה - דירות נחרבו

חשד: הפיצוץ נגרם מרשלנות

המשפחה נמחקה: הורים ותינוקם נהרגו בפיצוץ שנגרם מדליפת גז בבניין מגורים בירושלים; עוד 8 נפצעו