ההתקן שככל הנראה גרם לפיצוץ (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
ההתקן שככל הנראה גרם לפיצוץ | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

חקירת נסיבות הפיצוץ בבניין המגורים בשכונת גילה בירושלים נמשכת, אך כבר עתה עולות שאלות מהותיות בנוגע לקיום נהלים שנקבעו לטיפול במקרים של דליפת גז. גורמים ברשות הכבאות הארצית אומרים כי על חברת "סופרגז" היה לדווח להם על התקלה, שמצא הטכנאי שהוזעק לבניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות האסון בירושלים, שבו נהרגו בני זוג ובנם התינוק בן השנתיים, מסביר גורם ברשות הכבאות לחדשות 2 Online כי בעקבות האירוע החמור בנתניה ביוני 2011, אז נהרגו ארבעה בני אדם בעקבות פיצוץ שנגרם מדליפת גז, נחתמה בספטמבר 2012 אמנה בין חברות הגז לבין רשות הכבאות, שבה סוכם על הגברת שיתוף הפעולה בין הגופים.

בין היתר, נכתב באמנה כי חברות הגז אמורות להעביר מיפוי של צוברי הגז, דבר שיאפשר פיקוח הדוק יותר של רשות הכבאות על מצבם של הצוברים. בנוסף, נוסחו סעיפים הנוגעים לאירועים חריגים המחייבים את חברת הגז לדווח לרשות הכבאות ובהם: התהפכות מכלית שמובילה גז, נפילה של בלון גז מרכב ודליפה חמורה מצובר גז - שלעתים אף דורשת שאיבה מבוקרת מהצובר.

גורמים ברשות הכבאות אמרו לחדשות 2 Online: "היה ראוי לדווח על אירוע שכזה וזאת על רקע האמנה שנחתמה ובמרכזה שיפור התיאום בין הגורמים".

פיצוץ בלון הגז בשכונת גילה, ארכיון (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
ההרס בעקבות הפיצוץ | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

המדריך לשימוש בטוח במערכות גז 

בעקבות אסון דליפת הגז בירושלים במכון התקנים הישראלי מפרסמים טיפים לשימוש בטוח במערכות גז. התקן דורש שתהיה בדיקה של טכנאי גז לפחות אחת ל -5 שנים, ולעיתים אף בזמן מוקדם יותר, בהתאם למכשירים הנמצאים בבית. ישנם מכשירים שנדרשת להם בדיקה שנתית; במבנים שבהם יש אוכלוסיה "חלשה" (בתי אבות, ילדים, מוגבלים וכו') כדאי לבצע בדיקת מערכות גז שנתית למרות שהחוק מחייב פעם ב-5 שנים.

בדיקת הגז התקופתית היא ללא תשלום ונעשית על ידי החברה שמספקת את הגז. יש לוודא כי הבדיקה מתבצעת בפועל; כשנכנסים לבית חדש כדאי ללמוד היכן נמצא ברז הגז הראשי והדירתי; אם יש חשד לריח גז יש לסגור מיד את ברז הגז ולהזמין את חברת הגז והכבאות; עם הופעת ריח הגז אין להדליק או לכבות מכשירים חשמליים, קל וחומר מקור אש דוגמת סיגריה; יש לאוורר את הבית, להרחיק את האנשים ממקור הריח ולהזמין את חברת הגז והכבאות.

החזרה למבנה תהיה רק לאחר שחברת הגז בדקה ואישרה כי מערכות הגז תקינות והמבנה בטוח; לכל חברת גז יש מוקד חירום הפתוח 24 שעות ביממה. יש לוודא כי מספר הטלפון שלהם זמין; כל שינוי או תיקון במערכות הגז חייב להיעשות אך ורק על ידי טכנאי מורשה. טכנאי החברה או טכנאי פרטי עם אישור ממשרד האנרגיה. אין לנסות לסדר תקלות גז לבד.