ביקורו ההיסטורי של האב הקדוש בארץ הקודש נמשך - ומגיע היום לשיאו: לאחר שאמש התקבל בטקס חגיגי בנמל התעופה בן גוריון במעמד נשיא המדינה וראש הממשלה וביקר בעיר העתיקה בירושלים, ממשיך היום (ב') פרנציסקוס לסייר בבירה, לפקוד אתרי מורשת חשובים ולהיפגש עם אישים בכירים - והכל תחת מעטה של אבטחה כבדה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר נפגש האפיפיור עם המופתי המוסלמי, האחראי על המקומות הקדושים לאיסלאם בירושלים וסייר בהר הבית. במהלך ביקורו על ההר אמר פרנציסקוס: "הבה נכבד ונאהב איש את רעהו כאחים ואחיות. הבה נלמד כיצד להבין את כאבו של האחר. שאיש לא ישתמש באלימות בשם האלוהים".

משם, הגיע האפיפיור לכותל המערבי הסמוך ונפגש עם רב הכותל, שמואל רבינוביץ'. לאחר ששוחח עמו וקיבל הסברים על בית המקדש וחומת הכותל, הוא ניגש לבדו אל הכותל. פרנציסקוס הניח את ידו על אבני הכותל, עצם את עיניו ונשא תפילה בלבו למשך דקות ארוכות. לאחר מכן, הקריא את נוסח הפתק אל מול האבנים - ואז הטמינו בין החריצים.

האפיפיור שוחח עם רב הכותל לאחר שהטמין את הפתק שלו בין אבני הכותל וכתב בספר המבקרים בכתב ידו: "ביקשתי מאלוהים את מתנת השלום". בהמשך הגיע להר הרצל, שם הניח זר על קברו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה פרס ליוו את פרנציסקוס במעמד הנחת הזר. לאחר מכן, הגיע האפיפיור לאנדרטת נפגעי הטרור בין הר הרצל ליד ושם - תחנה בה לא אמור היה לעבור, והגיע אליה בכל זאת לבקשת ראש הממשלה.

"אני מבקש להודות לאפיפיור שנענה לבקשתי לבקר באנדרטה לזכר קורבנות הטרור", כתב נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו. "הסברתי לו שהקמת גדר הביטחון מנעה עוד קורבנות רבים שהטרור הפלסטיני, שנמשך גם בימים אלה, תכנן לפגוע בהם", הוסיף רה"מ, זאת לאחר העצירה הספונטנית של פרנציסקוס סמוך לגדר ההפרדה במהלך ביקורו ברשות הפלסטינית אתמול.

האפיפיור בכותל (צילום: לע"ם)
האפיפיור נושא תפילה בכותל, היום | צילום: לע"ם

בהמשך הגיע פרנציסקוס למוזיאון יד ושם, שם הדליק את אש התמיד והתייחד עם זכר הקורבנות. לאחר ששמע את קורותיהם של מספר ניצולי שואה ואף נישק את ידיהם כמחווה, התייחס פרנציסקוס לאסון הגדול שפקד את העם היהודי: "כאן, כשאנו עומדים מול האסון שאין דומה לו, השואה, הזעקה "איכה?!", מהדהדת כקול האובד בתהום ללא תחתית. אדם, מי אתה? אינני מזהה אותך עוד. מי אתה, אדם? למה הפכת? לאילו זוועות נעשית מסוגל?"

"היום", אמר האפיפיור, "אנו שבים לכאן כדי להקשיב לקול האלוהים. לעולם לא, ה', לעולם לא עוד! הננו כאן, ה', בבושה על מה שהאדם, שנברא בצלמך וכדמותך, יכול היה לעשות. זכור אותנו ברחמיך!".

פרנציסקוס טומן פתק בין אבני הכותל, היום (צילום: לע"ם)
פרנציסקוס טומן פתק בין אבני הכותל, היום | צילום: לע"ם

פרנציסקוס נפגש בהיכל שלמה עם הרבנים הראשיים, יצחק יוסף ודוד לאו, במעמד שר הדתות נפתלי בנט, סגנו ח"כ אלי בן דהאן ומכובדים נוספים. "אנו מודים לאפיפיור על פועלו למען האנושות", אמר הראשון לציון, הרב יוסף. "ברוכים הבאים לירושלים. מקווה שעקב ביקורך תצא קריאה לשלום בכל העולם", אמר הרב לאו.

מאוחר יותר, יגיע האפיפיור למשכן נשיאי ישראל, שם יערוך מפגש עם נשיא המדינה שמעון פרס. בהמשך היום, ייפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. את ביקורו יסיים הכס הקדוש בפגישה עם כמרים בגת שמנים - ומשם ימשיך לנתב"ג, וימריא בחזרה לוותיקן.

הביקור בהר הרצל, הבוקר (צילום: טוויטר)
מניח זר על קבר חוזה המדינה, היום | צילום: טוויטר

מסע הבזק של האפיפיור בארץ, נמשך גם היום תחת אבטחה כבדה. במבצע האבטחה, שזכה לשם "גלימה לבנה 2", לוקחים חלק כעשרת אלפים אנשי ביטחון שפועלים למנוע כל ניסיון פגיעה בביקור הרגיש. זהו אחד ממבצעי האבטחה הגדולים ביותר שהיו בישראל אי פעם.

הביקור - והפקקים: שיבושי תנועה וצירים חסומים בירושלים

לאורך היום, במהלכו יימשך ביקור האפיפיור, ייחסמו לתנועה בירושלים הרחובות הבאים: מנהרת הר הצופים, חיים יסקי, אהרון קציר, שדרות האוניברסיטה העברית, יצחק הנדיב, מרטין בובר, רבעה אל עדוויה, שמואל בן עדיה, דרך יריחו, מעלה מוטה גור, דרך העופל, מעלה השלום, חטיבת ירושלים, יצחק קריב, חטיבת הצנחנים, אגרון, המלך ג'ורג', המלך שלמה, קרן היסוד, עזה, הרצוג, זלמן שניאור, שמואל בייט, בצלאל בזק, רח' הזיכרון, רח' עין כרם, ארלוזורוב ושדרות הנשיא. בכל בעיה הקשורה לביקור מזכירים במשטרת ירושלים כי פועל מרכז מידע בטלפון 1-700-553-100 שנותן מענה לפניות הציבור.

הגיע להר הרצל לבקשת נתניהו (צילום: אבי אוחיון,לע"מ)
האפיפיור באנדרטה לזכר נפגעי הטרור | צילום: אבי אוחיון,לע"מ

האפיפיור עם נחיתתו בישראל: "מייחל לשלום"

אתמול, בתום ביקורו בירדן וברשות הפלסטינית, נחת האפיפיור פרנציסקוס בנתב"ג והחל את ביקורו הרשמי בישראל. "אני מייחל שפתרון שתי המדינות לשני עמים יהפוך למציאות", אמר פרנציסקוס בטקס קבלת הפנים. "עלינו לצאת ללא לאות לדרך השלום".

"אני מפציר בכל הנושאים באחריות שלא להפסיק לחפש פתרון לבעיות המורכבות, כדי שהישראלים והפלסטינים יוכלו לחיות בשלום", אמר האפיפיור. "צריך לצאת לדרך הדיאלוג, הפיוס והשלום. אין דרך אחרת, לכן אני מחדש את קריאתו של בנדיקטוס במקום הזה: זכותה של מדינת ישראל להיות מוכרת אוניברסלית ולהתקיים בשלום, ובה בעת זכותם של הפלסטינים למולדת, לחיים בכבוד ולחופש תנועה".

ביקור בהר הבית (צילום: חיים צח, לע"מ)
האפיפיור ברחבת הר הבית, היום | צילום: חיים צח, לע"מעל רקע האירועים האנטישמיים האחרונים שהתרחשו בסוף השבוע בבלגיה ובצרפת, פנה נשיא המדינה שמעון פרס לפרנציסקוס והודה לו על "עמידתו הצלולה והנחושה נגד כל גילוי של אנטישמיות. נגד כל תופעה של גזענות. רק אתמול ליד המוזיאון היהודי ירו פושעים מטורפים לעבר אנשים חפים מפשע רק מפני שסברו שהם יהודים. זו תופעה המרעילה בארות ואין להשלים איתה. אנו מצפים שהפושעים ייתפסו ויעמדו לדין".

נתניהו ופרס מקבלים פני האפיפיור, אתמול (צילום: AP)
נתניהו ופרס מקבלים פני האפיפיור, אתמול | צילום: AP

הנשיא פרס ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קיבלו את הזמנתו של האפיפיור להתפלל תפילה משותפת למען השלום בוותיקן בחודש הבא. בהזמנה חסרת תקדים אמר הכס הקדוש כי "כאן, במקום לידתו של נסיך השלום, אני מזמין אותך, הנשיא עבאס יחד עם הנשיא פרס להצטרף אלי בתפילה מעומק הלב למען מתנת השלום. אני מציע את ביתי שבוותיקן למען מטרה זו".

ביקור האפיפיור – הסיקור המלא:

נגדנו או בעדנו: מה האפיפיור חושב על ישראל?

האפיפיור בישראל: "מייחל שפתרון שתי המדינות יהפוך למציאות" 

האפיפיור בירושלים - כל הפרטים על חסימות הצירים

האפיפיור נחת בבית לחם

התרגשות בירושלים: "רוצים להרגיש קרוב לאפיפיור"

המדריך המלא לביקור האפיפיור בארץ

האפיפיור נחת בירדן: "לפתור הסכסוך הישראלי-פלסטיני"

האפיפיור במסר מתא הטייס: "מצפה לבקר בארץ הקודש"

מבצע "גלימה לבנה 2": כך יאובטח ביקור האפיפיור