בשעות הצהריים יובאו למנוחות הפעוטות אביגיל ויעל גרוס, שמתו כתוצאה משאיפת חומר ההדברה הרעיל בביתם בירושלים. בריאיון לרינו צרור בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל, מבקשת סבתם, ציפורה גרוס, מהציבור להתפלל לשלומם של אחיהן שעדיין מאושפזים בבית החולים שניידר בפתח תקווה, ומצבם מוסיף להיות קשה ויש חשש לחייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הקרבנו שני קורבנות, פיות תמימות", אמרה הסבתא כשקולה רועד וחנוק מבכי. "אני מבקשת מעם ישראל להתפלל עבור הבנים, להקדיש משהו לטובת הבריאות שלהם, שלהורים יהיו הכוחות להתמודד".

שעות ספורות לאחר מותן של הילדות, הובהלו אתמול האחים, מיכאל (5) ויצחק (7), לבית החולים שניידר לטיפול מיוחד שאותו הגדירו הרופאים כסיכוי האחרון להצלת חייהם. בשניידר מתמחים בטיפול בסוג זה של הרעלות וכמו כן, במקום קיים מכשור לב ריאה שמבצע מעקף לאיברים הפנימיים של הילדים. סבתם מספרת שמאז שהועברו לשם, לא ראו אותם הוריהם, שאושפזו בבית החולים שערי צדק בבירה ושוחררו רק הבוקר. "קשה להם מאוד", אמרה. "יש להם אמונה חזקה ואני מקווה שהיא תעזור להם".

ד"ר אפרת ברון-הרלב, סגנית מרכז "שניידר" לרפואת ילדים בפתח תקווה, הצביעה הבוקר על העובדה שלא חלה הידרדרות במצבם של הילדים. "קיימת סוג של יציבות באי היציבות", אמרה. "מכשיר ה'אקמו' עושה את העבודה שלו ומאפשר תקופת גישור לעבודת הלב שיכולה להימשך ימים ואפילו שבועות. הילדים מורדמים ואין שינוי לרעה. לבבות של ילדים יודעים להתאושש, אבל אין לנו הערכה כיצד זה יסתיים במקרה הזה".

חשד להרעלה נוספת בירושלים (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים בבית המשפחה | צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים

"עבר לילה יציב", עדכן גם ד"ר עובדיה דגן, מנהל יחידת טיפול נמרץ לב בבית החולים שבו מאושפזים הילדים. "מכשיר ה'אקמו' עוזר ללב להתאושש עד שפעילות הרעלן בגוף תופסק. שניהם סובלים מכשל משמעותי בשריר הלב. רק הזמן יגיד אם נצליח להצילם".

ההורים, שמעון ומיכל, נשארו הלילה בבית החולים שערי צדק בבירה להשגחה לאחר שהאב חש ברע. הבוקר חל שיפור במצבו הבריאותי של האב, ושני ההורים, שמצבם הנפשי קשה בעקבות האסון, שוחררו מבית החולים. השניים עדיין מתקשים לעכל את רוע הבשורה על מות בנותיהם, והביעו דאגה רבה לבניהם המאושפזים בבית החולים האחר.

האמבולנס יוצא מ"שערי צדק" (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
האמבולנס יוצא מ"שערי צדק" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

היום בשעה 13:30 יובאו למנוחות בגבעת שאול בירושלים הילדות אביגיל ויעל שמתו באסון הנורא. במקביל, תבקש המשטרה להאריך את מעצרו של המדביר. בשלב זה מתחזק החשד כי הוא התרשל בתפקידו, זאת למרות שמדובר בבעל מקצוע מוסמך בעל ניסיון של כמעט 30 שנה במקצועו. אחרי האסון, הוא הגיע אל בית החולים שערי צדק ומסר לרופאים מידע על החומר שהשאיר בבית המשפחה ואז עוכב לחקירה.

מהחקירה הראשונית עלה כי הרישיון שברשות המדביר מתיר לו לעשות שימוש בחומר הרעיל, מסוג פוספין, רק במקרים חריגים, אך ככל הנראה אין זה המקרה, והפעם אסור היה לו לעשות שימוש בחומר בבית המשפחה. בין היתר נבדק האם האיטום של החדר בו רוסס הרעל בתוך הבית נעשה כהלכה, או שאחד מבני המשפחה הסיר את האיטום.

אסון ההרעלה בירושלים - הסיקור המלא:

המדביר העיד על עצמו: "אני מומחה, גז הפוספין מסוכן וקטלני"

המדביר בחקירה: "התכוונתי לאסוף את החומר ביום אחר"

"שאיפה אחת מהחומר – גזר דין מוות"

הרעלת המשפחה בי-ם: המדביר עוכב לחקירה

"ההורים בהלם. בכו בכי קורע לב"

משפחה שלמה נפגעה מהרעלה: בת שנה וחצי ואחותה בת ה-4 - מתו