תמר פוגל בת ה-12 יושבת שבעה על שני הוריה ושלושה מאחיה שנרצחו בשבת בפיגוע האכזרי באיתמר. הערב, בראיון ראשון, היא מדברת על המשפחה שאיבדה: "לאבא ואימא היה הכי חשוב שתהיה אחדות בעם ישראל. שלא יהיו הרבה סוגים בעם, שתהיה אחדות, שכולם יהיה ביחד, שלא יהיו מריבות, שלא יהיו מכות", היא אומרת.

לפעמים קשה להאמין שהיא רק בת 12. תמר פוגל סיפרה הערב על המגורים באיתמר, מקום אליו הגיעה רק לפני שנה וחצי: "לא הרגשנו פחד לחיות שם, ממש לא. כבר שש שנים לא היה כלום".

היא ביקשה שלא לשחזר את אותם רגעים קשים, בהם חזרה לביתה וגילתה שהפך לזירת פיגוע. בכלל, היא כמעט ולא מדברת על עצמה באופן אישי. המסר שחשוב לה להעביר בעקבות הפיגוע הוא אחד: "כל הדבר הזה, וכל הדברים שקורים לעם ישראל - זה לא שובר אותנו, ואנחנו נמשיך להתיישב בארץ. זה מה שהם רוצים בעצם, לשבור אותנו, אבל הם לא מצליחים".

אפילו לבובת הדובי שלא משה מידה - יש רקע אידיאולוגי. היא קיבלה אותה מאסתר פולארד, רעיית המרגל הכלוא יונתן פולארד, שהגיעה לנחם אותה. "היא הייתה כאן אתמול," מספרת תמר, "ואמרה שיונתן ביקש לקנות דובי ולהביא ממנו חיבוק גדול. היא נתנה דובי לכל אחד מהאחים - אני, ישי ורועי".

על שחרורו של פולארד היא אומרת: הוא שם כבר 28 שנה, ואף אחד לא שם עליו. מדינת ישראל הזניחה אותו, הוא בסך הכול עזר לה, הוא צדיק שהוא לא שונא את מדינת ישראל".

"ההורים שלי אמרו: 'לא רוצים לריב עם אחים'"

רבבות בני אדם הגיעו להלוויה, ואלפים גודשים לאורך כל השבוע את בית הוריו של אודי בנווה צוף ואת הבית בירושלים שבו גרים הוריה של רותי. רבנים, חברים מהצבא, מהלימודים, מהיישוב וגם מגוש קטיף - משם פונתה משפחת פוגל לפני חמש שנים, כשתמר הייתה בת שבע.

"גם בגירוש אנחנו לא נלחמנו. ההורים שלי אמרו: 'אנחנו יוצאים, אנחנו לא רוצים לריב עם אחים'", היא אומרת. "הם פשוט יצאו מהבית. לפני הגירוש אימא עשתה שלט גדול 'התנערי מעפר קומי לבשי בגדי תפארתך', כאילו להגיד: עם ישראל, זה לא ישבור אותנו, אנחנו ממשיכים, אנחנו קמים צומחים ממשיכים לגדול, ממשיכים לבנות, להתרחב".

כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לנחם, היא ביקשה ממנו לבנות עוד באיתמר, בלי להתחשב באמריקנים. היום היא סיפרה על המפגש: "הוא אמר לי: הם רוצחים ואנחנו בונים. אנחנו בונים, בונים, רק ממשיכים. אז אמרתי לו: ואחר כך אתם מפנים..עובדה, בשטח מפנים כל הזמן, ובתוך הפינויים זה לא רק פינוי, יש גם מלחמה בין אחים".

היא עוד לא יודעת היכן היא ושני אחיה הקטנים יגדלו - כנראה אצל הסבא והסבתא מאחד הצדדים. בינתיים המשפחה והחברות מאיתמר מקיפים אותה, מזכירים לה שאחרי כל המסרים הגדולים היא בסך הכול ילדה, שעד לפני שבוע הדבר שהכי הטריד אותה היה - למה תתחפש בפורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רצח המשפחה באיתמר - סיקור מיוחד:

תחקיר הטבח: המחבלים דרכו על הבן שישן בסלון

התקשורת בעולם אדישה לטבח באיתמר

בני משפחת פוגל הובאו למנוחות

"לא נתפס ששוחטים תינוקת בת ארבעה חודשים"

נתניהו בישיבת הממשלה: "שמעתי בכי הנכדים שנותרו בחיים"

הריאיון האחרון של הזוג פוגל

תיעוד: כך נראתה זירת הרצח באיתמר