בבית החולים שניידר בפתח תקווה ממשכים הרופאים להיאבק על חייהם של מיכאל (5) ויצחק (7) גרוס, אחיהן של אביגיל ויעל שמתו אתמול כתוצאה משאיפת חומר הדברה רעיל בביתם בשכונת גבעת מרדכי בירושלים. בבית החולים מציינים הבוקר כי האחים עדיין נתונים בסכנת חיים ומצבם מוגדר קשה מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ד"ר אפרת ברון- הרלב, סגנית מרכז "שניידר" לרפואת ילדים בפתח תקווה, הצביעה הבוקר על העובדה שלא חלה הידרדרות במצבם של הילדים. "קיימת סוג של יציבות באי היציבות", אמרה. "מכשיר ה'אקמו' עושה את העבודה שלו ומאפשר תקופת גישור לעבודת הלב שיכולה להימשך ימים ואפילו שבועות. הילדים מורדמים ואין שינוי לרעה. לבבות של ילדים יודעים להתאושש, אבל אין לנו הערכה כיצד זה יסתיים במקרה הזה".

"עבר לילה יציב", עדכן גם ד"ר עובדיה דגן, מנהל יחידת טיפול נמרץ לב בבית החולים שבו מאושפזים הילדים. "מכשיר ה'אקמו' עוזר ללב להתאושש עד שפעילות הרעלן בגוף תופסק. שניהם סובלים מכשל משמעותי בשריר הלב. רק הזמן יגיד אם נצליח להצילם".

ההורים, שמעון ומיכל, נשארו הלילה בבית החולים שערי צדק בבירה להשגחה לאחר שהאב חש ברע. הבוקר חל שיפור במצבו הבריאותי של האב, ושני ההורים, שמצבם הנפשי קשה בעקבות האסון, שוחררו מבית החולים. השניים עדיין מתקשים לעכל את רוע הבשורה על מות בנותיהם, והביעו דאגה רבה לבניהם המאושפזים בבית החולים האחר.

היום בשעה 13:30 יובאו למנוחות בגבעת שאול בירושלים הילדות אביגיל ויעל שמתו באסון הנורא. במקביל, תבקש המשטרה להאריך את מעצרו של המדביר. בשלב זה מתחזק החשד כי הוא התרשל בתפקידו, זאת למרות שמדובר בבעל מקצוע מוסמך בעל ניסיון של כמעט 30 שנה במקצועו. אחרי האסון, הוא הגיע אל בית החולים שערי צדק ומסר לרופאים מידע על החומר שהשאיר בבית המשפחה ואז עוכב לחקירה.

מהחקירה הראשונית עלה כי הרישיון שברשות המדביר מתיר לו לעשות שימוש בחומר הרעיל, מסוג פוספין, רק במקרים חריגים, אך ככל הנראה אין זה המקרה, והפעם אסור היה לו לעשות שימוש בחומר בבית המשפחה. בין היתר נבדק האם האיטום של החדר בו רוסס הרעל בתוך הבית נעשה כהלכה, או שאחד מבני המשפחה הסיר את האיטום.

"ההורים מתעדכנים בכל רגע על מצב הבנים"

לאחר ההידרדרות במצבם אתמול, הועברו הילדים לבית החולים שניידר במבצע מורכב כשהם מחוברים למכשיר האקמו שמנטר פעילות לב-ריאה. בשניידר מתמחים בטיפול בסוג מעין זה של הרעלות וכמו כן, במקום קיים מכשור לב ריאה, שיבצע מעקף לאיברים הפנימיים של הילדים. 

יוסי גרז, מנהל תלמוד התורה שבו לומדים שני האחים לבית גרוס, שהה אתמול בסמוך לחדרם של ההורים בבית החולים שערי צדק. בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר גרז על שיחה מרגשת בין האם לבין הרופאה המטפלת בבניה. "הלב נקרע", אמר גרז. "ההורים נמצאים בקשר מתמיד עם בית החולים שניידר, בתקווה לשיפור במצב ילדיהם".

האחיות אביגיל ויעל ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
אביגיל ויעל גרוס. מתו מהרעל | צילום: באדיבות המשפחה
האמבולנס יוצא מ"שערי צדק" (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
האמבולנס יוצא מ"שערי צדק" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

קרוב משפחה: "קיבלו רק אקמול"

יום לפני האסון התלוננו ילדי המשפחה כי הם סובלים מהקאות ושלשולים. קרוב משפחתם סיפר כי לאחר שלא הרגישו טוב, אביהם לקח אותם למרכז רפואי, שם התקשו לאבחן את הסיבה למצבם. "במרכז הרפואי לא זיהו את שורשי הבעיה", סיפר קרוב המשפחה. "אמרו להם לקחת אקמול".

חשד להרעלה נוספת בירושלים (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים בבית המשפחה | צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים

בן המשפחה, ישראל גליק מירושלים, אמר כי הרופאים הסבירו לאב כי אם ההקאות והשלשולים נמשכים אז ניתן לקחת תרופה נגד זה. "אני נהג אמבולנס וגיליתי שהמשפחה נפגעה על פי הודעת הביפר שקיבלתי", אמר גליק. "עזבתי את הכל ורצתי למשפחה בשערי צדק. דיברתי עם הסבא שסיפר לי שאתמול עשו הדברה בחדר הממ"ד בבית, מאחר וכל שנה הופיע אש בחדר".

האחים שאפו את החומר הרעיל (צילום: פלאש 90)
האחים שאפו את החומר הרעיל | צילום: פלאש 90

אסון ההרעלה בירושלים - הסיקור המלא:

המדביר העיד על עצמו: "אני מומחה, גז הפוספין מסוכן וקטלני"

קרוב משפחה: "הילדים נבדקו אתמול"

המדביר בחקירה: "התכוונתי לאסוף את החומר ביום אחר"

"שאיפה אחת מהחומר – גזר דין מוות"

הרעלת המשפחה בי-ם: המדביר עוכב לחקירה

 "ההורים בהלם. בכו בכי קורע לב"

משפחה שלמה נפגעה מהרעלה: בת שנה וחצי ואחותה בת ה-4 - מתו