הומואים ולסביות יוכלו להתחתן? (צילום: AP)
הומואים ולסביות יוכלו להתחתן? | צילום: AP

14 ימים לפני הבחירות לכנסת ה-19 חדשות 2 באינטרנט מציגים בפניכם פרויקט מיוחד: השאלה היומית. לקראת יום הבוחר פנינו אל המפלגות שמקוות לזכות בקול שלכם, וביקשנו מהן להציג את עמדותיהן הברורות בנוגע לנושאים הביטחוניים, מדיניים, כלכליים וחברתיים שעומדים על סדר היום ומעניינים את הציבור הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכל יום נחשוף מה חושבים מי שאמורים לייצג את אזרחי ישראל בארבע השנים הבאות על: תקיפה ישראלית באירן, התנצלות בפני טורקיה, שחרור מחבלים תמורת חיילים, פינוי התנחלויות, גיוס בני ישיבות, תחבורה ציבורית בשבת, זכאות לדיור ציבורי, הורדת מחירי הדלק, נישואים חד-מיניים, המאגר הביומטרי, לגליזציה של סמים קלים, חרם על אמנים שלא שירתו בצה"ל ועוד שלל נושאים.

והיום על המוקד: נישואים חד-מיניים

מתלבטים במי לבחור? מצפן הבחירות יגיד לכם

הליכוד-ביתנו (עמדת "גאווה בליכוד"): ממשלת הליכוד הנוכחית העבירה לקהילה הגאה את התקציבים הגבוהים ביותר אי פעם, ורוב מוחלט מתוך 27 הח"כים בסיעת הליכוד בכנסת הביעו תמיכה במניעת אפליה להט"בית.

בכירי המפלגה, כראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת רובי ריבלין, השרים גדעון סער, לימור לבנת, בוגי יעלון, יובל שטייניץ, מיכאל איתן, דן מרידור, והח"כים אופיר אקוניס, מירי רגב, גילה גמליאל, כרמל שאמה הכהן ועוד, יצאו חוצץ נגד אמירות הומופוביות שנשמעו בכנסת וחלקם הצהירו בפומבי שיסייעו לקדם חקיקה פרו-להט"בית בכנסת הקרובה, ואף נישואים אזרחיים. על אף שהליכוד אינה מפלגה שמניפה את דגל הלהט"ב, כמפלגה ליברלית היא פעלה ופועלת לטובת הקהילה.

העבודה: מפלגת העבודה תקדם הכרה של מדינת ישראל בנישואים הנערכים על פי תרבותם והעדפתם של בני הזוג, ובכלל זה הכרה בנישואים בין בני אותו המגדר, בכל הגופים הרלוונטיים.

הבית היהודי: לא הציגו את עמדתם.

התנועה: להיות חבר בקהילה הגאה, להיות הומו או לסבית או כל חבר אחר בקהילה - איננה בחירה פוליטית כפי שההגנה על הקהילה הגאה ועל זכותה לקבל שוויון בחברה - גם בנישואים ובהכרה ממסדית - איננה ולא צריכה להיות בחירה פוליטית. המאבק לשוויון עבור כל אזרחי המדינה ללא יוצא מן הכלל איננו מונופול של השמאל או של מפלגה כלשהיא - הוא חובה של כל אדם, של כל מנהיג, של כל מפלגה.

ש"ס: לא הציגו את עמדתם

יש עתיד: מפלגת "יש עתיד" תפעל לקידום מסגרת נישואין אזרחית ("ברית זוגיות") בישראל, אשר תכלול גם זוגות חד-מיניים, באופן שווה וללא הפליה. זוגות שיבחרו להינשא במסלול האזרחי, יקבלו את כל הזכויות מהן נהנים זוגות הנשואים כדת וכדין. בנוסף, נפעל לביטול ההפליה נגד זוגות חד-מיניים בתחום ההורות בישראל, ולבטל את ההפליה באימוץ ילדים כלפי זוגות חד מיניים. נפעל לאפשר תהליך פונדקאות עבוד זוגות חד מיניים.

מרצ: מאז ומתמיד הייתה מרצ הבית של הקהילה הגאה. ככזאת ברור כי נישואים של בני זוג מאותו המין הם חלק בלתי נפרד מהאג'נדה האזרחית שמרצ נאבקת לקדם בישראל. אין צורך ביצירת מסלול נפרד לבני זוג מאותו מין. מרצ תומכת ביצירת מסלול נישואים אזרחי שיאפשר לכל בני זוג לבוא בברית הנישואים במסגרת המדינה ללא התערבות של גורמים דתיים. זוהי זכות אזרחית בסיסית שניטלת ממאות אלפי זוגות ישראלים הנאלצים לעלות על מטוס ולשלם אלפי דולרים לחינם.

קדימה: סוגיית הנישואיים החד-מיניים תוכל להישקל ברצינות רק אם ולאחר שיוסדרו באופן ראוי סוגיית הנישואים בעלי אופי אזרחי. ברמה העקרונית יש מגוון דעות בקדימה בעניין, אך העמדה הכללית היא אוהדת ומאפשרת.

מתכוננים ליום הבוחר (צילום: חדשות 2)
מתכוננים ליום הבוחר | צילום: חדשות 2

 

בל"ד: לא הציגו את עמדתם.

יהדות התורה: לא הציגו את עמדתם.

חד"ש: חד"ש בהחלט בעד. אנו נגד כל הפלייה של אנשים מטעמי נטייה מינית. בכנסת הנוכחית העברנו הצעת חוק האוסרת על הפלייה על רקע נטייה מינית בשירות התעסוקה.

רע"ם-תע"ל: לא הציגו את עמדתם.

עוצמה לישראל: נגד.

עם שלם: אנחנו מכבדים כל אדם, הגם שאורחות חייו מנוגדים לציווי תורת ישראל. אין תקפות הלכתית לנישואים אלו, ובכל זאת התורה אומרת לנו ש"חביב אדם שנברא בצלם" ו"גדול כבוד הבריות".

עלה ירוק: נישואים הם עניין של כל אדם ואדם בהתאם לאמונתו, מנהגיו והקהילה בה בחר לחיות. נישואים הם לא עניין לפוליטיקה ולממשלה. עלה ירוק - הרשימה הליברלית תפעל למיסוד מעמד "איחוד אזרחי" שיהיה זהה למעמד הנישואים בכל דבר ויאפשר לכל זוג אזרחים בוגרים להיקשר בו כרצונם. החלפת השם תמנע התנגדות על רקע השימוש במינוח דתי.

הירוקים: הירוקים מאמינים כי זכותו של כל אדם למסד את הקשר עם אהוב/ת ליבו, לפי תפישת עולמו. גם בישראל ראוי כי זוגות חד מיניים יוכלו למסד את הקשר ביניהם, כמו גם אזרחים שאינם מעוניינים להינשא במסגרת הזרם האורתודוכסי.

ארץ חדשה: לא הציגו את עמדתם.

מה חושבות המפלגות על:

- תקיפה באירן

- שחרור מחבלים תמורת שבויים ישראלים 

- המאגר הביומטרי

- סמים קלים

- הורדת מחירי הדלק

- התנצלות בפני טורקיה

- דיור ציבורי

- בעיית המסתננים

- ניסויים בבעלי חיים

- הארכת שעון קיץ

- חיוב לימוד מקצועות הליבה

- "תספורות" לבעלי הון