אחד המיתוסים הרווחים בכל הנוגע לסקס, הוא שגברים "נדלקים" מהר יותר, כי הם "ויזואליים" יותר מנשים. אנשים רבים עדיין חושבים שגברים הם יצורים מיניים יותר מנשים (טעות) ולכן הם נכנסים לאווירה בקלות יתרה, בהשוואה לנשים שלכאורה לוקח להן יותר זמן. אבל המציאות מוכיחה אחרת – ויש גם לא מעט מחקרים שיגבו את זה. מאמר שפורסם לאחרונה בכתב עת מדעי מוכיח כי למעשה גברים לא נדלקים מהר יותר מנשים.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מדובר במטא-אנליזה שנעשתה על ידי חוקרים, שלמעשה אספו לא פחות מ-61 מחקרים מדעיים קודמים שנעשו בנושא, שהשתתפו בהם כ-2,000 מבוגרים בעלי נטיות מיניות שונות. תוצאות המטא-אנליזה פורסמו לאחרונה בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences. כל המחקרים נעשו בצורה דומה ולמעשה ביקשו מהמשתתפים, גברים ונשים, להסתכל על סדרת תמונות וסרטונים ארוטיים, בזמן שמוחם מחובר למכונת fMRI (סריקה המראה פעילות במוח). סריקה זו הראתה אילו אזורים במוח מופעלים בתגובה לגירוי הוויזואלי, מה שהחוקרים כינו "רשת הגירוי".

אין הבדל כלל בגירוי מיני בין גברים לנשים 

לפי החוקרים, נראה שהגורם המשמעותי ביותר שהשפיע על מידת הפעילות המוחית בתגובה לגירויים המיניים היה סוג התוכן המיני שהוצג למשתתפים. ומה היה הגורם שהכי פחות השפיע? מגדר. "לאחר בחינה מקיפה של כל המחקרים שנעשו בעזרת סריקה מוחית, מוצגת ראיה כמותית לכך שהתגובה המוחית לגירוי מיני ויזואלי, בשונה מהסברה הרווחת, אינה קשורה למין ביולוגי", כתבו החוקרים במאמרם. ובמילים אחרות – אין הבדל במידת הגירוי המיני הוויזואלי בין גברים לנשים.

עוד ב-mako בריאות:

>> התקלח עם עדשות מגע ואז קרה לו דבר נורא
>> "השלתי 50 ק"ג ממשקלי בזכות השינוי הזה"
>> "מרחתי וזלין באף וזה שינה את חיי"

הסברה הרווחת לפיה גברים "נדלקים" מהר יותר מנשים ככל הנראה יותר קשורה לנורמות חברתיות מאשר מדע. ישנם כמה מחקרים שנעשו בעבר שהראו הבדלים, אך במקביל נעשו גם לא מעט מחקרים שהראו בדיוק את ההפך, שאין הבדל בין נשים לגברים כשזה קשור לגירוי מיני ויזואלי. מאז ומעולם החברה קיבעה נורמות שאינן מעוגנות במציאות, לפיהן גברים הם מיניים יותר מנשים ולפיכך נדלקים מהר יותר בהשוואה אליהן. המחקר הנוכחי אולי יעזור להתחיל לשנות מחשבות מוטעות אלו.

אישה שוכבת במיטה (צילום: y Leszek Glasner, shutterstock)
נשים לא פחות מיניות מגברים | צילום: y Leszek Glasner, shutterstock