מי שמרכיב עדשות מגע מכיר כבר את כל האזהרות. הקפדה על שימוש נכון ועל היגיינה היא קריטית למניעת זיהומים ודלקות. אך לא רבים יודעים כי אחד הדברים החשובים שיש להימנע מהם כשמרכיבים עדשות, זה להיכנס איתן לבריכה, לים ואף גם למקלחת. צעיר מבריטניה למד זאת בדרך הקשה לאחר שאיבד את הראייה בעינו הימנית בשל זיהום שחדר לעינו בזמן שהתקלח עם עדשות מגע.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ניק האמפריז בן ה-29 מרכיב משקפי ראייה מגיל 4. בגיל 24 החליט לעבור לעדשות מגע, בעיקר בשל חוסר הנוחות של עיסוק בספורט עם משקפיים. האמפריז לא היה מודע לאיסור להתקלח עם עדשות מגע ולמעשה עשה זאת באופן יומיומי. "בבוקר רגיל הייתי מתעורר, מרכיב את עדשות המגע, הולך לחדר כושר, מתקלח ויוצא לעבודה", מספר האמפריז לדיילי מייל. בוקר אחד, לפני שנה וחצי, התעורר בבוקר ושם לב שהוא לא רואה טוב בעין ימין. הוא הניח שהוא שרט אותה בטעות כשהרכיב את העדשות, אך ככל שהימים חלפו, החל לחשוד שמא מדובר במשהו חמור יותר.

"איבדתי את הרצון לחיות"

לאחר שעבר כמה בדיקות, נמצא כי הוא נדבק בטפיל שנקרא Acanthamoeba keratitis, או בקיצור AK. מדובר באמבה המצויה במים, שיכולה לזהם את קרנית העין. עדשות מגע יכולות לגרום למעין שריטות מזעריות בעין, מה שמקל על חדירת הטפיל לעין, כאשר העין באה במגע עם מים. האמבה יכולה לחדור לגלגל העין ולגרום לאובדן ראייה תוך שבועות בודדים. "מעולם לא נאמר לי שאסור להרכיב עדשות מגע במקלחת. אין שום אזהרה על הקופסה ורופאי העיניים שלי אף פעם לא ציינו את הסיכון", סיפר האמפריז. הוא קיבל טיפות לטיפול בזיהום ונראה שהוא בדרך להחלמה. אלא שאז המצב התדרדר אף יותר.

חודשיים לאחר שאובחן בזיהום, לפתע האמפריז איבד את הראייה בעינו הימנית. "נהגתי לעבודה ולפתע הראייה שלי בעין הימנית הלכה". האמפריז נאלץ לעבור שני ניתוחים בעינו הימנית והוא כעת ממתין להשתלת קרנית. כל הטיפולים נמשכו יותר משנה וחצי והשפיעו לא רק פיזית, אלא גם נפשית על האמפריז. "אם הייתי יודע כמה מסוכן זה להרכיב עדשות מגע במקלחת, בחיים לא הייתי שם אותן מלכתחילה. לאחר שנדבקתי בזיהום, עברתי מביקורים תכופים בחדר הכושר ומשחקי פוטבול שלוש פעמים בשבוע, ללהיות מרותק למיטה במשך שישה חודשים ואובדן הרצון לחיות".

עוד ב-mako בריאות:
>> זה המיתוס הכי גדול על סקס שכולם מאמינים לו
>> מחקר ישראלי: מזון מסוג זה תורם לירידה במשקל
>> האם אתם עייפים במידה נורמלית או מדאיגה?

האמפריז נותר עיוור בעינו הימנית, אך הוא שומר על אופטימיות. "מובן שלא רציתי להיות עיוור בעיני הימנית, אבל לפחות הידיעה שהזיהום נעלם עוזרת לי להתחיל להשיב לעצמי את חיי בחזרה למסלול. יכולתי סוף סוף לחזור לעבודה ולחדר הכושר". בימים אלה הוא עובד עם העמותה Fight For Sight במטרה להעלות את המודעות לסכנות שבשימוש בעדשות מגע במקלחת או בזמן שחייה. "זה קריטי שאנשים יידעו שזאת המציאות ושזה יכול לקרות כתוצאה ממשהו פשוט כמו להיכנס למקלחת", מזהיר האמפריז. "איבדתי 18 חודשים מחיי בגלל משהו כה פשוט כמו מקלחת עם עדשות מגע. אם אשיג את הראייה שלי בחזרה, אני לעולם לא ארכיב יותר עדשות מגע". AK נפוץ יותר בקרב אנשים שמרכיבים עדשות, לכן חשוב לשמור על היגיינה ולא להתקלח או לשחות עם עדשות המגע. רחצו ידיים היטב לפני שאתם מרכיבים ומסירים אותן והשתמשו אך ורק בתמיסה המיועדת לסוג העדשות שלכם.