סובלים מדיכאון חורף? למרבה המזל, הוא מסתיים באופן רשמי בעוד שבועיים. אבל אם תהיתם למה אתם נתקפים בחורף בלוז ואנשים אחרים פחות מושפעים מזה - ייתכן שמצאנו את התשובה. מחקר שפורסם לאחרונה הראה קשר מעניין בין צבע עיניים לדיכאון חורף. הממצאים חשפו שיותר אנשים בעלי עיניים חומות לוקים בדיכאון עונתי, ולפיכך נראה שצבע העיניים שלכם יכול להשפיע על מידת הסבירות שתסבלו מזה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

במחקר השתתפו 175 סטודנטים משתי אוניברסיטאות (אחת בדרום וויילס והשנייה בקפריסין). החוקרים מצאו שאנשים בעלי עיניים בהירות או כחולות, קיבלו ציון נמוך יותר באופן משמעותי בשאלון שעוזר לאבחן אנשים בדיכאון עונתי. לפי החוקרים, התוצאות הללו תואמות למחקרים קודמים שמצאו כי אנשים בעלי עיניים כהות או חומות, סבלו יותר מדיכאון, בהשוואה לאנשים בעלי עיניים כחולות.

בעלי עיניים כחולות רגישים יותר לאור 

אז מה עומד מאחורי הקשר המוזר הזה? משערים שזה קשור לכמות האור שהעיניים שלנו יכולות לקלוט. ברשתית שלנו ישנם תאים רגישים לאור. כשקרני האור נכנסים לעין, תאים אלה מפעילים דחפים עצביים שיוצרים תמונה ויזואלית במוח שלנו. בשנת 1995, מדענים גילו שחלק מאותם תאים לא רק בונים תמונה, אלא גם שולחים מידע למוח לגבי רמת הבהירות. מידע זה נשלח להיפותלמוס במוח, אזור שאחראי בין היתר על הפרשת הורמונים המווסתים טמפרטורה, רעב ומחזורי שינה.

ככל שכמות האור הכחול והירוק שמגיע להיפותלמוס עולה – כך כמות המלטונין (הורמון המעודד שינה) פוחתת. עיניים המכילות פחות פיגמנט (כחולות ואפורות) יותר רגישות לאור. זה אומר שהן לא צריכות לספוג הרבה אור, כמו עיניים חומות או כהות, כדי שהמידע יגיע לתאים הרטינליים. לפיכך, אנשים בעלי עיניים בהירות מפרישים פחות מלטונין במהלך חודשי הסתיו והחורף, כלומר מרגישים פחות עייפים ובהתאם לכך גם רגישים פחות לדיכאון עונתי. יש לציין שאין זה אומר שבעלי עיניים בהירות לא סובלים כלל מדיכאון עונתי, אלא שאצלם זה קורה פחות בהשוואה לבעלי עיניים חומות.

עוד ב-mako בריאות:
>> להתרחק ומהר: זאת הפחמימה שהכי פוגעת בדיאטה
>> זאת תדירות הסקס שתשמור על הבריאות שלכם
>> אתם משתמשים בחפץ הזה כל יום והוא מסכן אתכם

מובן שצבע עיניים הוא לא הגורם היחיד שמשפיע על דיכאון עונתי. אנשים שמבלים זמן רב בחללים סגורים נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בדיכאון חורף ובדיכאון עונתי. אם אתם סובלים מזה, הליכה בחוץ תחת אור השמש יכולה בהחלט לסייע לכם לשפר את מצב הרוח. ואם זה לא עוזר, תוכלו לנסות פוטותרפיה, טיפול באמצעות חשיפה לקרני האור.