השמנה בטנית כבר הוכחה כמסוכנת. שומן בטני עלול להוביל למחלות שונות, ביניהן מחלות לב וכלי דם ואף לסרטן. הדרך הטובה ביותר להפחית בשומן הבטני ובשומן באזור הגב ולהישאר בריאים היא כמובן תזונה נכונה – המון ירקות ופירות, הקפדה על צריכה מאוזנת של כל אבות המזון, הפחתה בצריכת הסוכר והימנעות ממזון מעובד.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

רבים נוטים לחשוב שכדי לרדת במשקל, עלינו להימנע בכלל מפחמימות – ושכל פחמימה היא פחמימה "לא טובה". ולמרות שמומחים מדגישים שזה לא מדויק, עדיין המחשבה המוטעית שהימנעות כוללת מפחמימות היא הדרך הטובה ביותר לשמירה על בריאות הגוף וירידה במשקל. אבל למעשה, הפחמימות שבאמת כדאי לנו להישמר מהן הן הפחמימות המעובדות, או פחמימות פשוטות: פסטה, פיצה, אורז לבן, מאפים ולמעשה כל דבר שמכיל קמח לבן. מנגד, יש את הפחמימות המורכבות, שאותן כן מומלץ לצרוך והן לא ישבשו לכם את המשקל. מזונות כמו קינואה, ירקות, שיבולת שועל, זרעים, קטניות וקמח מלא, הן פחמימות שכדאי מאוד לשלב בתפריט היומי שלכם.

רוצים לרדת בבטן? התרחקו מצ'יפס

רבים שואלים את עצמם מהי הפחמימה שהכי כדאי להימנע ממנה, זו שבוודאות יכולה להזיק לבריאות וגם למשקל – אז נראה שלמדע יש תשובה. והיא עלולה לבאס כמה מכם.

ממחקר שנעשה באוניברסיטת הרווארד ופורסם בכתב העת הרפואי The New England Journal of Medicine, חוקרים ביצעו מעקב אחר אלפי אנשים במשך ארבע שנים ובדקו את הבחירות התזונתיות שלהם. הם מצאו שאלו שאכלו צ'יפס (מהסוג שמוגש לצד ההמבורגר שלכם) בתדירות יומיומית, העלו הכי הרבה במשקל (ספציפית בשומן הבטני). ליתר דיוק, הם העלו קרוב ל-7 ק"ג לאחר 4 שנים.

צ'יפס (צילום: Christian-Fischer, shutterstock)
לעבור לצ'יפס אפוי בתנור | צילום: Christian-Fischer, shutterstock
עוד ב-mako בריאות:
>> מדהים: עשתה דבר אחד ונשירת השיער פסקה
>> בדקנו והופתענו: מה בריא יותר, מיונז או חמאה?
>> אחת ולתמיד: האם מזיק לישון עם שיער רטוב?

הבעיה לא טמונה בכך שאתם אוכלים תפוח אדמה, אלא באופן שבו מכינים את הצ'יפס. במהלך הטיגון, משתחרר כימיקל שנקרא אקרילאמיד, שנמצא במחקרי עבר קשור למחלת הסרטן. נוסף לכך, טיגון תפוחי אדמה בשמן עמוק כמו קנולה או סויה תורם גם הוא לנזק הבריאותי. אם אתם חובבי צ'יפס ומתקשים לוותר על התענוג השמנוני, כדאי לעבור לצ'יפס אפויים בתנור או לצ'יפס בטטה בתנור.

מחקרים מראים שוויתור על צ'יפס, עד כמה שהוא לא קל לביצוע – יכול בהחלט להשתלם לכם. ממחקר שנעשה על ידי האגודה האמריקאית לאנדוקרינולוגיה, נמצא כי אנשים שצרכו תזונה המאופיינת בצריכת פחמימות מופחתת, הצליחו להשיל 11 אחוז מהשומן הבטני, בהשוואה לאנשים שצרכו תזונה סטנדרטית. רואים? המאמץ שווה את זה.