את הטוסטים שלנו אנחנו חייבים למרוח בחמאה ואת הכריכים שלנו אנחנו אוהבים עם מיונז. חובבי הצ'יפס יעידו שמיונז הוא ממרח מושלם לטבול בו - ובשלנים יודעים שחמאה מסוגלת לשפר כמעט כל מאכל בעולם. אין ספק שמיונז וחמאה הם שני מרכיבים בולטים במטבח שלנו, אבל כמה הם טובים לבריאות? החלטנו לשים אותם ראש ובראש ולבדוק אחת ולתמיד - מה בריא יותר: מיונז או חמאה?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

קלוריות

נראה שבכל הנוגע לכמות הקלוריות, מיונז וחמאה די שווים. בכף מיונז רגיל (כשזה שנקנה בסופר) כ-90-105 קלוריות ובכף חמאה כ-107 קלוריות. מיונז "דיאטטי" מכיל כ-45 קלוריות לכף וחמאה קלה מכילה כ-50 קלוריות לכף.

כולסטרול

חשוב לעקוב אחר כמות הכולסטרול שאתם צורכים, כיוון שרמות כולסטרול גבוהות יכולות להוביל למחלות לב ולטרשת עורקים. כיוון ששומן כולסטרול מצוי במזונות מן החי, הוא מצוי גם בחמאה וגם במיונז. מיונז מכיל פחות כולסטרול מחמאה. יש כ-5 מ"ג כולסטרול בכף מיונז רגיל וכ-4 מ"ג כולסטרול בכף מיונז דל שומן. כף חמאה רגילה מכילה כ-31 מ"ג כולסטרול, אך בחמאה "לייט" אין כלל כולסטרול.

מיונז ביתי (צילום: Shutterstock)
90 קלוריות לכף | צילום: Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:

>> האם צריך לזרוק שום שהתחיל לנבוט?
>> ישנים פחות מ-7 שעות? זהירות, זה מסרטן
>> קופסאות השימורים שאתם חייבים להעיף

שומן

שומן חשוב כיוון שהוא עוזר לנו לספוג ויטמינים ומספק לנו אנרגיה. אך כמובן, חשוב לצרוך אותו במתינות, כיוון שהוא עתיר קלוריות ושומן רווי יכול להגביר סיכון למחלות שונות, כמו מחלות לב וכלי דם. שומן וחמאה מכילים לא מעט שומן ולכן מומלץ להיות מודעים לכך ולא להגזים עם צריכתם. מנגד, אתם יכולים לבחור בגרסאות מופחתות שומן, אם אתם רוצים לוודא שאינכם צורכים יותר שומן ממה שמומלץ. במיונז רגיל יש כ-10 גרם שומן, מתוכם 2 גרם שומן רווי, בכף. חמאה רגילה מכילה אף יותר – 12 גרם שומן, מתוכם 7 גרם שומן רווי בכף אחת.  

>> קטשופ, מיונז, חרדל וסויה: עד כמה הם באמת גרועים לנו?  

נתרן

מיונז וחמאה מכילים נתרן, מינרל שחשוב בין היתר לשמירה על איזון הנוזלים בגוף ולאיזון רמת לחץ הדם. אך הבעיה היא, שרובינו צורכים בממוצע פי 2 מכמות הנתרן המומלצת ליום. ההמלצה הרווחת עומדת על 5-6 גרם מלח ליום. במיונז יש קצת יותר נתרן מחמאה: במיונז רגיל יש כ-90 מ"ג נתרן בכף ואילו בכף חמאה יש כ-82 מ"ג. במיונז מופחת שומן יש כ-95 מ"ג נתרן בכף ובחמאה דיאטטית יש כ-70 מ"ג נתרן בכף. ניתן לראות שבמיונז דל שומן יש כמות נתרן גבוהה ממיונז רגיל, לכן חשוב לא לקנות ישר כי כתוב "לייט" ולבדוק היטב את רשימת הרכיבים מאחורי המוצר.

פרמטר מיונז רגיל חמאה רגילה
קלוריות 90-105 107
כולסטרול 5 מ"ג 31 מ"ג
שומן 10 גרם 12 בגרם
נתרן 90 מ"ג 82 מ"ג

חשוב לדעת

ישנם פרמטרים נוספים שכדאי להבין בחשבון כשבוחנים עד כמה מיונז וחמאה בריאים. מיונז מכיל לא מעט חומרים משמרים שעלולים להיות מסוכנים לבריאות, חלקם ברמות גבוהות עשויים לגרום לגירויים בעור ואחרים אף אסורים לשימוש במדינות מסוימות. נוסף לכך, מומלץ לבחור דווקא במיונז רגיל ולא במיונז דל שומן, כיוון שהוא מכיל חומרים מסמיכים. אם אתם רוצים לוודא שמדובר במיונז בריא יותר, בחרו בכזה שמבוסס על שמן זית או קנולה ולא על בסיס שמן חמניות או סויה, שפחות בריאים לנו.