השבוע ראפר צעיר בשם ליל זאן חולל בהלה לא קטנה בארה"ב לאחר שסיפר כי הובהל לבית החולים בעקבות אכילת צ'יטוס חריף. חשיפה זו הובילה לדאגה רבה בקרב חובבי החטיף בארה"ב, מאחר שהוא נחשב לאחד החטיפים האהובים ביותר שם. בדקנו אם אכילה מוגזמת של חטיפים באמת יכולה לגרום לבעיה מסוכנת במערכת העיכול.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"הייתי בבית החולים. לא בגלל סמים, אבל נראה שאכלתי יותר מדי צ'יטוס חריף", אמר ליל זאן בסרטון שפורסם בעמוד האינסטגרם שלו. "אני מניח שזה קצת קרע משהו בקיבה שלי, אז הקאתי קצת דם". לאור הפניקה הקלה שהפוסט גרם בקרב אנשים, ב"ניו יורק פוסט" החליטו להיוועץ בד"ר אדוארד גולדברג, גסטרואנטרולוג ממנהטן כדי ולבדוק האם באמת יש סיכון באכילת צ'יטוס. לפי ד"ר גולדברג, אכילה מוגזמת של מאכלים חריפים יכולה לגרום לדלקת רפידת הקיבה, שתסמיניה כוללים בין השאר גם הקאות, בדומה לתיאורו של ליל זאן.

View this post on Instagram

A post shared by LIL XANHEARTBREAKSOLDIER (@xanxiety) on

 ד"ר גולדברג מסביר שישנם מאכלים רבים שיכולים לגרום לגירוי המוביל לדלקת רפידת הקיבה, לכן גם צ'יטוס עשוי במידה רבה לגרום לכך. אך במרבית המקרים, תזונה היא לא הגורם היחיד. "אני חושב שלהאשים רק מוצר מזון אחד זה קצת ללכת רחוק מדי", מסביר ד"ר גולדברג. הוא ממשיך ואומר שלמרות שקיימת סבירות לכך שאכן מאכל זה גרם לדלקת, קשה לדעת זאת בוודאות בלי לבדוק אם קיימים גורמים נוספים שתרמו לכך. לכן, הוא נמנע מלהאשים אך ורק את הצ'יטוס החריף.

עוד ב-mako בריאות:
>> שיקום מי שזוכר לנקות את האזור הזה בגוף
>> שני דברים להימנע מהם להפחתת שומן בטני
>> עומדים לעשות סקס? רק אל תאכלו את זה לפני

גורמים נוספים שיכולים לגרום או להחמיר דלקת רפידת קיבה הם אלכוהול וניקוטין. ליל זאן שיתף בעבר על הקשיים שעוברים עליו בהתמודדות עם התמכרות לאלכוהול. מלבד התיבול החריף שיכול היה להוביל לדלקת, ייתכן שמרכיבים אחרים במוצר תרמו למחלה, כמו חומצה ציטרית ומונוסודיום גלוטמט, שעלול לגרום לחוסר נוחות בקיבה לאחר צריכתו בכמויות גדולות על קיבה ריקה, כך לפי ה-FDA.

זו לא הפעם הראשונה שחטיף חריף מקושר לבעיות בקיבה. רק לא מזמן נערה בת 17 מטנסי סיפרה כי נאלצה לעבור ניתוח להסרת כיס המרה לאחר שאכלה כמות גדולה של חטיפים מלוחים וחריפים. במקרה זה, ד"ר גולדברג אומר כי ייתכן שאחוז השומן הגבוה בחטיפים גרם ל"לחץ" ודלקות בכיס המרה, בייחוד אם צריכת החטיף אכן הייתה מוגזמת.