רבים שואפים למראה אסתטי ומושלם של השיניים ואחד הדברים הכי נחשקים - הוא שיניים לבנות ומבריקות. אז כדי לדעת כיצד אנחנו יכולים להלבין את השיניים, כדאי שנבין קודם מה בדיוק גורם להן להצהיב ומה יכול להכתים אותן.

ככל שאדם מתבגר, אמייל השן הולך ונשחק. הציפוי הלבן של השן למעשה הולך ונעלם וכשזה קורה, הרקמה שתחתיו, הנקראת דנטין ובעלת גוון צהבהב – נחשפת. שיניים עשויות להפוך לצהובות גם מסיבות אחרות, ביניהן תרכובות שמכתימות את פני השטח של השיניים והצטברות של פלאק. אמנם לא ניתן למנוע שחיקה של אמייל השן, אך אפשר להפחית ולמנוע כתמים בשיניים על ידי הימנעות מקפה, יין אדום, סלק, אוכמניות, עישון ולעיסת טבק. אתם יכולים גם למנוע הצטברות של פלאק על ידי הימנעות ממאכלים עתירי סוכר ופחמימות, שימוש במי פה ובאמצעות צחצוח לפחות פעמיים ביום.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אם הבחנתם שהשיניים שלכם הצהיבו, ישנם כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי לטפל בזה. הנה כמה שיטות ביתיות שלא מצריכות טיפול הלבנת שיניים:

1. לצחצח שיניים בתדירות גבוהה

  • לפחות פעמיים ביום – או אחרי כל ארוחה אם מתאפשר לכם. כמה טיפים לצחצוח נכון:
  • משך הצחצוח צריך לקחת לפחות 2-3 דקות.
  • ודאו שהמברשת מצחצחת את פני השטח של כל שן בחלל הפה.
  • צחצחו בתנועות מעגליות.
  • הימנעו מלצחצח את החניכיים ואם כן – עשו זאת בעדינות.
  • ודאו שאתם מצחצחים את השיניים האחוריות.

2. להשתמש במשחת שיניים מלבינה

משחת שיניים שמבטיחה להלבין את השיניים שלכם אמנם לא תעבוד כמו טיפול הלבנת שיניים אצל רופא, אבל היא בהחלט תעזור. משחות שיניים מלבינות מכילות לרוב חומרים חזקים יותר ממשחת שיניים סטנדרטית ובכך מסייעות לנקות כתמי שיניים עיקשים. יחד עם זאת, הן עלולות להיות פחות מתאימות לאנשים עם שיניים וחניכיים רגישות. על פי מחקר משנת 2014, משחות שיניים מלבינות מצליחות לגרום לשיניים להיראות לבנות יותר ברמת גוון אחת ולעתים גם בשתי רמות גוונים.   

3. הלבנת שיניים באמצעות סד

ישנם רופאי שיניים שמציעים טיפול הלבנת שיניים באמצעות סד שמותאם למבנה השיניים של המטופל, אך ניתן גם לקנות ערכת הלבנת שיניים בבית מרקחת. לרוב מדובר בסד המכיל משחה מלבינה. את הסד מלבישים על השיניים במשך 2-4 שעות ביום, או במהלך הלילה.

A post shared by Dental Wellness Education (@brunswickdentalbermuda) on


4. סטריפים להלבנת שיניים

מדובר בפסי הדבקה, המכילים מימן על-חמצני ("מי חמצן"), שיכולים להלבין את שיניכם ברמת גוון אחת או שניים. את פסי ההדבקה, המותאמים למבנה השיניים, מדביקים על השיניים למשך חצי שעה ביום. רבים ממליצים להשתמש פעמיים ביום. אולם אין מספיק ראיות לכך שסטריפים עושים את העבודה, אבל בהחלט שווה לנסות.

5. אבקת סודה ומי חמצן

מחקר משנת 2012 מצא ששימוש במשחת שיניים המכילה אבקת סודה ומי חמצן מפחית כתמים בשיניים ומשפר את לובן השיניים. אתם יכולים להכין משחה ביתית: ערבבו כף אבקת סודה עם שתי כפות מי חמצן.

עוד ב-mako בריאות:
>> מצמצמים בפחמימות? 8 טעויות שאתם עושים
>> הטריק הפשוט שיעלים לך את הצלוליט
>> מרפדים את האסלה? כדאי שתקראו את זה קודם

6. חומץ תפוחים

בכמויות קטנות, חומץ תפוחים יכול להפחית כתמים ולתרום לשיפור צבע השיניים. מחקר שפורסם ב-2014 הראה שחומץ תפוחים יכול להלבין את השיניים – אך יש לציין שהמחקר נוסה על בעלי חיים בלבד ולכן נדרשים מחקרים נוספים שיבדקו את ההשפעה על בני אדם. ראוי גם להדגיש כי שימוש תכוף בחומץ תפוחים יכול לגרום לנזק לשיניים. השתמשו בו לעתים רחוקות ודללו אותו במים לפני השימוש.

A post shared by Kourtney (@onlyhealthy.living) on


7. ויטמין C

מחקר משנת 2007 גילה שמחסור בוויטמין C עלול להחמיר דלקת בחניכיים, המתבטאת בהצטברות של חיידקים על גבי השיניים והחניכיים. הצטברות זו תורמת לשחיקה של אמייל השן ולהצהבת השיניים. לפיכך, ניתן להסיק שצריכת ויטמין C יכולה לסייע למניעת שיניים צהובות.

8. שטיפת פה בשמן קוקוס

ב-2015 נעשה מחקר בנושא והתגלה כי שטיפת פה בשמן קוקוס היא דרך יעילה להפחית פלאק בשיניים. וכיוון שפלאק תורם להצהבת השיניים, הרי ששמן קוקוס יכול לסייע לכם לשמור על לובן השיניים. חשוב לציין שמדובר במחקר אחד ויחיד ושנדרשים מחקרים נוספים כדי לבחון לעומק את השפעת שמן הקוקוס על השיניים.

A post shared by A|T (@pualani8793) on


9. כורכום

יש המייחסים לכורכום תכונות מלבינות כמו לאבקת סודה, אך אם תשתמשו בכורכום להלבנת השיניים, זה ככל הנראה ייקח יותר זמן עד שתראו את ההשפעה, בשונה מדרכים אחרות כמו סטריפים. ממחקר שנעשה בשנת 2012 נמצא שכורכומין, החומר הפעיל בכורכום יכול למנוע דלקת חניכיים וגם מסייע להסיר פלאק, חיידקים ודלקות. עם זאת, אין הוכחה חד משמעית שאכן כורכום יכול להלבין שיניים. אם בכל זאת תרצו לנסות, כך מומלץ לעשות זאת:

  • הרטיבו את מברשת השיניים וטבלו אותה באבקת כורכום.
  • צחצחו את השיניים כרגיל ודאגו למרוח גם על החניכיים שלכם.
  • המתינו כחמש דקות ואז שטפו את הפה במים.
  • צחצחו את השיניים שוב, הפעם עם משחת שיניים רגילה. ייתכן שתצטרכו לחזור על הפעולה מספר פעמים, כדי להסיר את כל שאריות הכורכום.