אנחנו יודעים שגילוי מוקדם של סרטן משמעותי ליעילות הטיפול וסיכויי ההישרדות – אך מה שלא תמיד אומרים לנו, זה שישנם תסמינים מוקדמים שקשה יותר לזהות. הסיבה שקשה יותר לזהות אותם היא בעיקר כי תסמינים אלה משותפים למחלות רבות ולכן קשה לדעת בשלב זה שמדובר בסרטן. לכן חשוב לא להיכנס לפניקה ולשים לב לתסמינים נוספים. שיטה שיכולה לעזור לכם לדעת אם תסמין מסוים צריך להדאיג אתכם, היא פשוט לבדוק אם הוא נמשך יותר משבועיים. אם כן, זה עדיין לא אומר שזה בהכרח סרטן, אבל זה כן עלול להצביע על בעיה כלשהי ומומלץ להיוועץ ברופא.

אז גם אם הסימנים האלו יכולים להצביע על מחלות אחרות, כדאי להכיר אותם, לו רק בשביל סיכוי הקטן שזה יוביל לאבחון מוקדם ויציל חיים. הנה כמה סימנים פחות בולטים למחלת הסרטן:

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

 1. תשישות
  אחד הסימנים שהכי קל לפספס זה תשישות – עייפות שלא חולפת גם אחרי מנוחה. היא יכולה להופיע בדרכים אחרות גם, כמו אינסומניה (תחושה של עייפות, אבל עם קושי להירדם), שעות שינה רבות מהרגיל שלא מפיגות את העייפות ותחושה כללית של חוסר אנרגיה. דברים רבים יכולים להוביל לתשישות, ביניהם גם נטילת תרופות מרשם מסוימות. כך שזו לרוב לא סיבה לדאגה, אלא אם אתם סובלים מתסמינים נוספים שחדשים לכם.
 2. שינויים בתאבון
  שינויים משמעותיים בתאבון; חוסר תאבון או תחושת שובע שמגיעה מהר מהרגיל הם דברים שכדאי לשים לב אליהם. זה עלול להיות סימן לסרטן השחלות, סרטן המעי הגס וסרטן הקיבה. שינויים בתאבון יכולים להיות סימן לשלל בעיות אחרות במערכת העיכול. והן יכולות להיות גם ביטוי למצבים נפשיים כמו חרדה ודיכאון. אז אין צורך להילחץ ישר, אם כי אם זה נמשך הרבה זמן, מומלץ להיוועץ ברופא.
  אישה אוכלת ג'אנק (צילום: Dragon_Fly, shutterstock)
  שינויים בתאבון כמו תחושת שובע מהירה מהרגיל עשויים להיות סימן לסרטן | צילום: Dragon_Fly, shutterstock
 3. בליטות בעור
  רבים חושבים שהסימן היחיד לסרטן עור הוא נקודת חן או שומה שנראות חשודות, א-סימטריות, בעלות צבע משתנה. נקודות חן כאלו בהחלט צריכות להדליק לכם נורה אדומה, אבל חשוב לדעת שסרטן העור יכול להתבטא גם בדרכים שונות ופחות בולטות. מלנומה, למשל, יכולה להופיע באזורים פחות בולטים, כמו מתחת לציפורן (גם ביד וגם בכף הרגל). נוסף לכך, סרטן עור יכול גם להיראות כמו מעין בליטה אדמדמה בעור, שלעתים אפשר אף להתבלבל ולחשוב שמדובר בחצ'קון. גם פצע שמסרב להחלים זמן ממושך עשוי להיות סימן נוסף לסרטן העור.
  "סיפור נפוץ שמטופלים מספרים לי, זה 'היה לי פצע, חשבתי שזה חצ'קון, הוא דימם, חשבתי שהוא ייעלם אבל אז הוא דימם שוב'", סיפרה רופאת העור ד"ר אליסון ארת'ור בראיון ל"אינסיידר". כיוון שמדובר בסרטן שקשה לזהות, מומלץ לקבוע בדיקות שגרתיות אצל רופא העור, לפחות פעם בשנה – ויותר אם אתם בעלי עור בהיר ו/או מנומשים.
  מלנומה (צילום: ShutterStock)
  לא רק נקודות חן צריכות להחשיד אתכם | צילום: ShutterStock


  עוד ב-mako בריאות:
  >> אפידמיולוגית: זה המושב הבטוח ביותר באוטובוס
  >> מחקר חדש: ריחוק פיזי לא מספיק למניעת הדבקה
  >> לא מצליחים להירדם? 8 משקאות שיעזרו לכם  

 4. ירידה במשקל ללא סיבה
  אם לא שיניתם דבר בתזונה שלכם וגם לא באימונים, וירדתם הרבה במשקל, ייתכן שזה סימן לסרטן. תסמין זה יכול להופיע בסוגי סרטן שונים, כמו סרטן הלבלב, הקיבה, הוושט או סרטן הריאות. זה קורה בשל חוסר איזון במטבוליזם. עם זאת, ירידה ספונטנית במשקל יכולה גם לקרות בשל בעיה בתפקוד בלוטת התריס, והיא יכולה להצביע גם על בעיות אחרות, לא רק סרטן. כך שיש לשים לב גם לתסמינים נוספים.
 5. כאבים בבטן התחתונה/אגן
  התכווצויות באזור האגן והבטן התחתונה אמנם נפוצות בזמן הווסת, אבל אם אתן חוות אותם גם כשאתן לא במחזור, זה עלול להיות סימן לסרטן השחלות, במיוחד אם זה מלווה גם בנפיחות באזור. כאבים באזור הבטן התחתונה גם יכולים להצביע על קלקול קיבה או עצירות – כך שאם זה חולף במהרה, ככל הנראה שאין לכן סיבה לדאגה.
  הקפאת שומן - דיאטה (צילום: By Dmytro Flisak, shutterstock)
  ירידה במשקל ללא כל סיבה נראית לעין דורשת בדיקה של רופא | צילום: By Dmytro Flisak, shutterstock
 6. דימום בחניכיים
  דימום בחניכיים הוא לרוב סימן לדלקת חניכיים, אך במקרים מסוימים הוא עלול להיות סימן ללוקמיה. "בלוקמיה עלולה להיות רמה נמוכה של טסיות הדם (שאחראיות לעצירת דימום), מה שמקשה על עצירות הדימום באזורים שונים בגוף, כולל החניכיים", הסבירה ד"ר אדריאן פיליפס, מומחית להמטלוגיה ואונקולוגיה לאתר Bustle. כמו כן, סוגים מסוימים של לוקמיה יכולים להוביל לנפיחות בחניכיים, מה שעשוי להוביל גם לדימום יתר באזור.
 7. שינויים ביציאות
  שינויים משמעותיים ביציאות שלכם יכולים להצביע על סוגי סרטן שונים. דם בצואה עלול להיות סימן לסרטן המעי הגס והחלחולת וסרטן הקיבה. גם תסמינים כמו שלשולים או עצירות, שנמשכים יותר מימים ספורים – יכולים להיות סימן לסרטן המעי הגס והחלחולת. אצל גברים, דם בשתן, תכיפות במתן שתן או זרם חלש בשתן יכולים להוות אינדיקציה לסרטן הערמונית. מובן שאלה יכולים להיות גם סימנים לדלקת בדרכי השתן, כך שמומלץ להיוועץ ברופא.
  עצירות (צילום: christinarosepix, shutterstock)
  עצירות או שלשולים שנמשכים זמן רב צריכים להדליק נורה אדומה | צילום: christinarosepix, shutterstock
 8. דימום קל לאחר קיום יחסי מין
  אם אתן מדממות קצת אחרי הסקס באופן עקבי – ואתן לא במחזור או בתולות – זה בהחלט עלול להיות סימן לסרטן צוואר הרחם. עם זאת, חשוב להדגיש שיכולות להיות סיבות רבות לדימום עקבי אחרי הסקס ולכן מומלץ להיוועץ בגינקולוג.