לאחרונה דווח בתקשורת האוסטרלית על הדבקה המונית שהתרחשה באוטובוס בסידני, שבה יותר מ-12 אנשים שנסעו באוטובוס נחשפו לנוסע חולה קורונה. הסיבה לכך שאנשים רבים נדבקו טמונה באוטובוסים בסידני, שמתברר שאין בהם אף חלון שיכול להיפתח. חוסר האוורור בשילוב עם הצפיפות הופכים את האוטובוסים בסידני לקרקע פורייה להידבקות המונית.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אמנם בישראל ניתן לפתוח חלונות באוטובוסים ואף מדובר בהנחיה כוללת. אך אין ספק שרבים חוששים לנסוע בתחבורה ציבורית, בעיקר בשל הצפיפות הרבה. אנשים שעולים לאוטובוס עם המסכה על הסנטר גם לא עוזרים לחשש מפני נסיעה בתחבורה ציבורית.

בעקבות מקרה ההדבקה באוסטרליה, התראיינה מרי-לואיז מק'לוז, אפידמיולוגית, לרשת abc news ונתנה כמה טיפים שיכולים לעזור למנוע הדבקה בזמן נסיעה באוטובוס, שגם אתם יכולים לאמץ.

המושב הבטוח ביותר והמושב המסוכן ביותר

לפי מק'לוז, המושבים הבטוחים ביותר באוטובוס הם אלו שקרובים לדלתות, כיוון שדרכן נכנס אוויר צח לאוטובוס. כיוון שבישראל ניתן לפתוח חלונות באוטובוס, אנחנו גם היינו ממליצים על ישיבה ליד חלון פתוח. המושבים המסוכנים ביותר, לעומת זאת, הם אלה שבחלקו האחורי של האוטובוס, היכן שיש פחות סירקולציה של אוויר.

מק'לוז מדגישה את החשיבות של עטיית מסכה בתחבורה ציבורית, אך מציינת שכדאי גם להגן על העיניים. אם אתם מרכיבים משקפיים, מתברר שהם יכולים להגן עליכם גם, כיוון שניתן להידבק בנגיף גם דרך העיניים. מדובר אמנם בדרך הדבקה פחות נפוצה, אך היא אפשרית. אם נגעתם בידיכם במשטח שנגע בו חולה קורונה ולאחר מכן נגעתם בעיניים, זה עלול להוביל להדבקה. לכן רבים ממליצים להימנע מלגעת באזור הפנים, בייחוד באף, בפה ובעיניים. אז אם אתם יכולים להרכיב משקפיים, שמש או ראייה, בזמן הנסיעה – זה יכול לעזור להגן עליכם.

עוד ב-mako בריאות:
>> ייתכן שברזיל הצליחה להגיע לחסינות עדר
>> נכון או לא נכון? בדקנו 10 מיתוסים על תזונה
>> מחקר: בשבועיים הקרובים נגיע לשיא – ואז ירידה

נוסף לכך, מק'לוז ממליצה לצמצם כמה שיותר את הדיבורים בזמן הנסיעה. כן דיבור, כמו שיעול ועיטוש, יכול להפיץ חלקיקים שנושאים את הנגיף. "ככל שתדברו יותר וככל שתדברו בקול רם יותר – ואם תשתעלו, תצחקו או תשירו – כך תדחפו יותר חלקיקים החוצה מהריאות", ציינה מק'לוז. במחקר שפורסם לאחרונה על ידי אוניברסיטת אוקספורד, ציינו החוקרים כי דיבור יכול להשפיע משמעותית על הסיכון להידבק בחללים ציבוריים, בייחוד אם מדברים בקול רם. כך שעדיף לדחות שיחות טלפון לאחרי הנסיעה. שיחה בטלפון באוטובוס היא לא רק מטרד לשאר הנוסעים, היא גם בהחלט יכולה לסכן אותם.

ואם אתם נמצאים בנסיעה באוטובוס והבחנתן באנשים שלא עוטים מסכות, לא מקפידים על ריחוק פיזי, או נוסע משתעל – מק'לוז ממליצה לרדת מהאוטובוס ולקחת את האוטובוס הבא, אם זה כמובן מתאפשר לכם. ואם לא, השתדלו להתרחק כמה שיותר מאנשים שלא עוטים מסכה ו/או מדברים/משתעלים.

>> החיידקים החבויים במושב האוטובוס

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (02.09.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.