צוות מומחים מאוניברסיטת קינגס קולג' בלונדון חושף כי תסמיני הקורונה אצל ילדים עשויים להיות שונים משל מבוגרים – וקורא לעדכן את רשימת התסמינים בהתאם לטווח גילים.

הצוות עומד מאחורי אפליקציית Covid symptom study, שלמעשה נוצרה כדי לאסוף ולנתח כמה שיותר מידע מהציבור הרחב. אזרחי בריטניה יכולים להוריד את האפליקציה ולהזין בה מידע שקשור לתסמיני קורונה שהם סבלו מהם. אך גם אזרחים בריאים מוזמנים להשתמש בה, שכן גם הם עוזרים לסטטיסטיקה. אפליקציה זו למעשה עוזרת למומחים ולמדענים לאסוף מידע רב שיסייע להם להבין בין היתר את קצב התפשטות המגפה בבריטניה, כמו גם לזהות אזורים בסיכון גבוה ולהבין אילו מגזרים נמצאים בסיכון גבוה יותר, כמו גם אילו תסמינים אופייניים להם.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לפי נתונים שנאספו על ידם עד כה, נראה כי הם הגיעו למסקנה שהמחלה בעקבות הקורונה יכולה להתבטא אחרת בילדים. זוהי לא הפעם הראשונה שרופאים קוראים לעדכן את רשימת התסמינים בהתאם לגיל. בעבר דווח כי בשונה ממבוגרים שתסמיניהם לרוב כוללים שיעול וחום גבוה – אצל לא מעט ילדים התסמינים הראשונים להופיע קשורים דווקא למערכת העיכול ולא למערכת הנשימה. בין התסמינים שנמצאו נפוצים יותר בקרב ילדים: בחילות, שלשולים וחום גבוה.

כעת חוקרים מאוניברסיטת קינגס קולג' חושפים כי תשישות, כאבי ראש וחום גבוה – הם בין התסמינים הנפוצים ביותר לקורונה אצל ילדים. לדבריהם, מעטים מפתחים שיעול או מאבדים חוש טעם/ריח, בשונה ממבוגרים שאצלם תסמינים אלו שכיחים הרבה יותר. "אנחנו צריכים להתחיל להגיד לאנשים אילו תסמינים נפוצים יותר בגילים שונים, במקום להמשיך להתמקד רק בחום גבוה, שיעול ואובדן חוש ריח", אמר פרופ' טים ספקטור, שהוביל את המחקר, בהצהרה לתקשורת המקומית.

ממצאים אלה מתבססים על דיווחים של כ-200 ילדים שנמצאו חיוביים לקורונה (מתוך 16 אלף שנבדקו). שליש מהילדים שנמצאו חיוביים לקורונה כלל לא הראו תסמינים, מה שעשוי לתמוך בטענה כי ילדים רבים הם נשאים א-סימפטומטיים שיכולים להדביק אחרים בלי לדעת. אך כל הילדים שכן הראו תסמינים – הם היו שונים מאלו של המבוגרים. 55 אחוז מהחיוביים לקורונה סבלו מתשישות, 54 אחוז מהם דיווחו על כאבי ראש ומחציתם סבלו מחום גבוה. כאב גרון נמצא ב-38 אחוז מהם, חוסר תאבון ב-35 אחוז מהם, 15 אחוז מהם סבלו מפריחות יוצאות דופן בעור ו-13 אחוז מהם סבלו משלשולים. 

עוד ב-mako בריאות:
>> אפידמיולוגית: זה המושב הבטוח ביותר באוטובוס
>> מחקר חדש: ריחוק פיזי לא מספיק למניעת הדבקה
>> לא מצליחים להירדם? 8 משקאות שיעזרו לכם  

תסמינים כמו תשישות וכאבי ראש נפוצים גם במבוגרים, אך בשונה מילדים, מבוגרים גם סובלים לרוב מכאבי גרון, שיעול ואובדן חוש ריח. לדברי החוקרים, חשוב שאנשים יידעו שהתסמינים שונים אצל ילדים, כך שיוכלו לזהות אותם בזמן – וקודם כל, לא לשלוח אותם לבית הספר. לפי פרופ' ספקטור, הסיבה שהתסמינים שונים אצל ילדים טמונה באופן שבו המערכת החיסונית מגיבה לנגיף. מערכת החיסון מגיבה אחרת בגילים שונים ובהתאם לכך גם הסימפטומים שמופיעים.

 מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (09.09.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.