כמעט בכל סוף שבוע הריח השולט אצלנו בבית הוא ריח של חלות טריות. אין כמעט ריח ביתי שיכול להתחרות בניחוח המשכר הזה. ניחוח של חלה בתנור זה ריח של שלווה, ביתיות וחמימות. אבל מעבר ליתרונות הניחוח ובתענוג של לבצוע חלה טרייה שזה עתה נאפתה, אחד הדברים המשמחים בהכנה של חלות ביתיות היא האפשרות לחזור לילדות, לשחק בבצק וליצור כל צורה שאוהבים.

בפעולת הקליעה יש משהו מרגיע, נעים וכיפי. כמו הרבה דברים בחיים, קליעת חלה יפהפייה ומרשימה היא עניין של ניסיון ומיומנות. ככל שעושים את זה יותר, זה נהיה קל והתוצאה משתפרת מפעם לפעם. מעבר לטכניקה ועקרונות בסיסיים אין כאן סודות גדולים, צריך פשוט להתחיל ולנסות.

לכבוד ראש השנה המתקרב הבאתי לכם שני רעיונות לקליעת חלה עגולה. החלה העגולה בראש השנה מסמלת את מחזוריות השנים ואת החיבור שבין השנה המסתיימת לזו המתחילה. בנוסף לחלות העגולות תוכלו ללמוד לקלוע גם חלה מ-6 רצועות. חלה זו מתאימה לכל ימות השנה והיא ללא ספק תגרום לכם להרגיש כמו א-יידישע מאמא אמיתיים.

דבר ראשוןף מתכון לחלת דבש

מכמות הבצק ניתן להכין את כל החלות בכתבה, לכמות קטנה יותר, אפשר לחלק את הכמות בחצי.

חלת כתר (צילום: חן שוקרון, mako אוכל)
חלת כתר. פה אגב, אין קליעה, רק אפיית כדורי בצק סביב כוס קערת זכוכית | צילום: חן שוקרון, mako אוכל

 

>> והנה הטיפים של חן לחלה המושלמת

כמה דברים שכדאי להקפיד עליהם כשקולעים חלות:

- החלות הבאות נקלעות מרצועות של בצק, לרוב מרצועות שוות ואחידות. אם ממש רוצים לדייק וליצור רצועות שוות באורכן ובעוביין, שוקלים את חתיכות הבצק לפניי שיוצרים מהן רצועות. אני משתמשת בד"כ בחתיכות בצק שמשקלן 100 גרם, המניבות חלות בגודל בינוני-גדול. אל דאגה, גם אם לא תדייקו ותשתמשו במשקל עדיין תתקבל חלה יפיפייה אבל אולי פחות מדויקת.

- הבצק חייב להיות גמיש ורך מאוד. יצירת רצועות בצק מבצק נוקשה הופכת למשימה קשה ומפרכת. בצק רך וגמיש הוא לרוב תוצאה של נוזלים בבצק, לכן הקפידו על כמות מספקת, כזו שתניב בצק רך ואפילו מעט דביק (אבל לא נוזלי מדי).

- אם בכל זאת הבצק מתנגד וקשה ליצור ממנו רצועות בצק, אין טעם להילחם בו - פשוט מכסים את הבצק וממתינים 10 דקות. לא מנסים למתוח בכוח את הרצועות כיוון שאז עלולים להיווצר בו קרעים קטנים שיבלטו עוד יותר לאחר האפייה.

- הבצק נוטה להתייבש במהירות באוויר הפתוח, ולכן הקפידו לכסות אותו במגבת או בניילון נצמד בכל שלב שבו לא עובדים איתו, החל מההתפחה, חלוקת הבצק, גלגול הרצועות ובהתפחה השנייה.

- ההתפחה השנייה נעשית על גבי תבנית אפייה מרופדת בנייר אפייה. בשלב זה החלה כבר בצורתה הסופית וכל שנותר הוא לאפשר לה לתפוח לפניי האפייה. מכסים את הבצק באופן רופף בניילון נצמד. חשוב לא לכסות את הבצק באופן הדוק מדי, דבר שעלול לפגוע בתפיחתו.

חלה עגולה (צילום: חן שוקרון, mako אוכל)
חלה עגולה. גבוהה ויפה | צילום: חן שוקרון, mako אוכל

קליעת חלה עגולה

קליעה קלאסית לחלה עגולה מ-4 רצועות. את הקליעה הזו למדתי לפני מספר שנים מפנינה קדם ומאז היא נמצאת על שולחננו בכל פעם בה נדרשת חלה חגיגית.

עגולה ונהדרת

1. יוצרים 4 רצועות בצק באורך 45-50 ס"מ ומניחים אותן בצורת שתי וערב במרכזן. ייווצרו 4 זוגות של רצועות בצק – זוג עליון, תחתון, ימני ושמאלי.

2. בכל פעם עובדים עם זוג רצועות. מתחילים עם כיוון השעון: מעבירים את הרצועה הימנית מעל בת הזוג שלשמאלה כך ששוב ייווצרו זוגות של רצועות, אך רצועות שונות.

3. חוזרים על אותה הפעולה, רק שהפעם משנים כיוון: אם קודם העברנו את הרצועות עם כיוון השעון, עכשיו מעבירים לכיוון השני: מניחים רצועה שמאלית מעל בת הזוג הימנית שלה.

4. חוזרים על הפעולות האלו, בכל פעם לכיוון אחר, עד שנותרות רק קצוות מהרצועות.

5. מהדקים כל צמד רצועות. דוחפים את הקצוות המהודקים מתחת לקליעה ליצירת צורה של חצי כדור.

6. מעבירים לתבנית אפייה מרופדת בנייר אפייה, מכסים באופן רופף עם ניילון נצמד ומתפיחים 30-40 דקות נוספות. אופים לפי ההוראות שבמתכון הבסיס.

חלות עגולות (צילום: חן שוקרון, mako אוכל)
חלת טורבן. מרימה את השולחן | צילום: חן שוקרון, mako אוכל

קליעת חלת טורבן הודי

בקליעה הזו נתקלתי במקרה בסרטון וידאו ביוטיוב. היא נראתה לי כ"כ מדליקה שהייתי חייבת לנסות. את השם טורבן הודי הענקתי לה כיוון שהתוצאה הזכירה את כיסוי הראש ההודי המסורתי.

1. יוצרים 6 רצועות בצק באורך 45-50 ס"מ. מניחים 3 רצועות אנכיות צמודות זו לזו ומעליהן 3 רצועות אופקיות צמודות גם כן. בכל פעם עובדים עם שלישיית רצועות יחד, כאילו היו חלק אחד: חלק עליון, חלק תחתון, חלק ימני וחלק שמאלי.

2. מעבירים את החלק העליון כלפי החלק התחתון ומעל החלק השמאלי.

3. מעבירים את החלק התחתון שמאלה ומעל החלק שלידו (מה שהיה קודם החלק העליון).

4. מעבירים את החלק הימני בסיבוב כלפי מטה ומתחת לשלישייה שלצידו (מה שהיה קודם החלק העליון).

5. מעבירים את החלק השמאלי כלפי מטה, מעל השלישייה שלצידו ואח"כ מתחת לשלישייה הבאה (מה שקודם 
לכן היה החלק הימני).

6. דוחפים את כל הקצוות מתחת לקליעה שנוצרה ומסדרים כך שתיווצר צורה עגולה. מעבירים לתבנית אפייה מרופדת בנייר אפייה, מתפיחים 30-40 דקות ואופים לפי ההוראות שבמתכון הבסיס. 

חלה משש רצועות (צילום: חן שוקרון, mako אוכל)
אף יום שישי לא שלם בלעדיה | צילום: חן שוקרון, mako אוכל

קליעת חלה מ-6 רצועות

חלה קלאסית, זאת שאף יום שישי לא שלם בלעדיה. כדי לקבל חלה מרשימה יותר, התפוחה במרכזה ודקיקה יותר בקצוות, משתמשים ברצועות בצק שהקצוות שלהן דקים יותר מאשר בחלקן המרכזי.

 1. יוצרים 6 רצועות בצק תפוחות ועבות יותר במרכז ודקיקות בקצוות, באורך 50 ס"מ. מניחים את הרצועות כשהן מקבילות זו לזו ומהדקים אותן יחד בחלקן העליון.

2. עובדים בצורה סימטרית – מתחילים מהחלק הימני וממשיכים באופן דומה בחלק השמאלי: מעבירים את הרצועה השנייה מימין מעל כל יתר הרצועות שמאלה ומעלה באלכסון.

3. מעבירים את הרצועה הימנית ביותר למרכז, בין 4 הרצועות שנותרו.

4. חוזרים על הפעולה בחלק השמאלי: מעבירים את הרצועה השנייה משמאל מעל כל הרצועות ימינה ומעלה באלכסון.

5. מעבירים את הרצועה הימנית ביותר (זו המונחת באלכסון) למרכז בין 4 הרצועות שנותרו.

6. חוזרים על אותה פעולה שוב בחלק הימני: מעבירים את הרצועה השנייה מימין מעל כל הרצועות שמאלה ולמעלה באלכסון.

7. את הרצועה הימנית ביותר (המונחת באלכסון), מעבירים למרכז בין 4 הרצועות שנותרו.

8. חוזרים על הפעולות שוב ושוב – פעם מימין ופעם משמאל. במרכז הקליעה, כיוון שהרצועות עבות יותר תיווצר קליעה גבוהה ועבה יותר משמעותית.

9. מסיימים לקלוע את כל הרצועות. מסירים את הקצוות הלא אחידים ע"י שימוש בפרק כף היד כסכין – חותכים את הבצק המיותר ע"י הנחה של הזרת ודופן כף היד ובתנועות של חיתוך מסירים את הבצק. חיתוך באופן הזה גם מהדק היטב את הקצוות ודואג שהן לא תפתחנה באפייה. מניחים בזהירות את החלה על גבי תבנית אפייה מרופדת בנייר אפייה, מתפיחים 30-40 דקות ואופים בהתאם להוראות.

 * המדריך פורסם לראשונה בספטמבר 2014

 

>>> לכל כתבות המגזין