אחרי 29 שנים של הכחשות מודה רפי איתן, לשעבר בכיר המוסד וראש הלק"ם (הלשכה לקשרי מדע), ומי שהפעיל את המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד, כי הוא זה שהורה לזרוק את בני הזוג ג'ונתן ואן פולארד משגרירות ישראל בוושינגטון, אליה הגיעו כדי לבקש מקלט בבוקר ה-21 בנובמבר 1985. עובדי השגרירות גירשו את הזוג פולארד היישר לידי סוכני האף-בי-איי. אן פולארד נידונה לחמש שנות מאסר על החזקת חומר מסווג ואילו פולארד עצמו הורשע בריגול ונידון למאסר עולם, שאותו הוא מרצה עד היום.

אתה קיבלת בזמן אמת טלפון שאומר פולארד ואשתו נמצאים פה בשער, מה לעשות?

רפי איתן: כן. קיבלתי את ההודעה שהוא עומד בפתח השגרירות.

מה אתה אומר לעצמך?

אני מיד אומר 'תזרקו אותו החוצה'. אני לא מתחרט.

כשאני נמצא בקרב, ושם זה לחיים ולמוות, אני צריך להחליט כן או לא. אני מחליט בהתאם לצורך הנתון באותו הרגע. אני מחליט החלטה עניינית בהתאם לאינטרסים של מדינת ישראל, אסור לתת לשום מחשבה זרה להיכנס בהחלטה באותו הרגע שאתה מחליט עליה, אילו לא עשיתי את זה המצב היה הרבה יותר גרוע.

איתן מספר כי ידע על דבר המעצר הקרוב שלושה ימים לפני מעצרו של פולארד. עוד באותו לילה הוא הולך, לפי עדותו, לראש הממשלה שמעון פרס, ולשר הביטחון, יצחק רבין, ומספר להם כי עומדים לעצור את המרגל היהודי שמפעילה ישראל במודיעין של הצי האמריקני. לדבריו ראש הממשלה ושר הביטחון היו מודעים עוד קודם לכן לכך שישראל מפעילה סוכנים בצבא ארצות הברית.

אתה יודע שחלק מתוכנית הפעולה שלהם תהיה גם להקריב אותך?

אני מראש מציע שיקריבו אותי, אני מראש אומר, אני לוקח את כל האחריות עליי, לא יהיה מישהו שיגיד מי נתן את ההוראה, אני נתתי את ההוראה, רק אני נתתי את ההוראה, אף אחד לא הסמיך אותי, אני צבאו הפרטי של פופסקי. רק אני. אף אחד לא נתן לי הוראה, הכול יזמתי לבד. אני אחראי, מראש אני אומר להם.

עוד בעובדה:

פתרת להם את הבעיה.

לא להם, פתרתי לעם ישראל את הבעיה. אחרת הייתה פה פרשה ללא גבול.

אבל הייתה פה פרשה, היא עדיין קיימת, היא עוד משפיעה על יחסי ישראל-ארצות הברית.

נכון, אבל אף אחד לא שאל מי אחראי. כולם ידעו מי האחראי, מי יזם, מי עשה - רק אני אחראי.

עכשיו אתה יכול לספר לנו, רבין כבר לא איתנו, שמעון פרס, גם הוא כבר סיים את תפקידו הציבורי האחרון, האם יודעים ראש הממשלה ושר הביטחון שיש לישראל סוכנים אמריקנים בתוך זרועות השלטון, בתוך הצבא האמריקני?

אני לא רוצה לענות על זה מפני שברגע שאני עונה על זה אז אני עושה כותרת בעיתונות.

מהתשובה שלך אני יכול להבין.

אתה יכול להבין.

הם ידעו?

ברור...  אני אף פעם לא שיקרתי את הממשלה שלי. 

הראיון המלא – מחר בתכנית "עובדה"

"עובדה" - ימי שני ב-21:00