המסלול: תחילת המסלול בנסיעה בשביל היוצא מתחנת הדלק צפונה מקיבוץ מחניים, במקביל לכביש. השביל יורד מהר מאוד לנחל ערוצי - נחל מחניים. רוכבים בערוץ מזרחה עד שהוא נפתח לשדות של קיבוץ גדות, וממשיכים בשביל החוצה את השדות.

טיול ברמת הגולן: מפל ונחל זוויתן
רמת הגולן. אל תשכחו להביא מגבת
אם השביל רטוב מממטרה תועה וטועה – מחכה לכם נסיעה שתראה לכם כמה הקליפסים לא שווים הרבה בבוץ. השביל מסתיים סמוך לכביש גדות-גונן. אם בא לכם לעשות רכיבת כביש לניקוי הבוץ – רוכבים צפונה על כביש זה. אם לא – ישנה דרך עפר ממזרח לכביש. בכל מקרה, ממשיכים צפונה עד גשר הפקק, שם חובר השביל לכביש. רוכבים צפונה בכביש המוצל על ידי שדרות ארוכות של אקליפטוסים, ששימשו כמסתור מפני צלפים סוריים עד שנכבשה הרמה.

פונים ימינה לשמורת עין טינה המשולטת ומתחילים בטיפוס מאומץ למעין עין טינה. מגיעים מיוזעים ומתנשפים – אך שם מחכה פינת גן עדן: מעיין ובריכה לטבול בהם ואפילו מפלונצ'יק, למתעקשים על מקלחת כהלכתה. זהו זמן מצוין להירגע לפני מאמץ טיפוס נוסף. גם סיבוב על הוופלים לא יזיק – אם כי מוקדם קצת לקפה.
מעין טינה ממשיך שביל העולה מעלה לחורבת מסטרה - כפר סורי שנהרס וננטש. ניתן לראות את שרידי המבנים, וחדי העין יבחינו גם בשרידי בוסתן. המשיכו במה שמכונה "שביל הכפרים הסוריים", שחיבר בימים עברו מצפון לדרום סדרה של כפרים ששכנו על צלע רמת הגולן. קחו אותו דרומה, ומכאן ואילך תוכלו לצפות בעמק החולה במלוא הדרו.

לאחר כקילומטר חוצה השביל את ערוץ נחל שוח. החצייה תלולה ביותר, דרך כמה מצוקים ומדרגות (זהירות!). קצת אחרי היציאה משוח מתחיל השביל להיות מרוצף אבנים וחלוקי נחל. זהו מבחן עליון למזלגות, לשלדות ולנשמה, שכן כולם עוברים סדרה בלתי פוסקת של רעידות, במיוחד אם תתעקשו להרביץ את השביל הזה – והוא אכן בנוי לכך.

סיום השביל בכפר נוסף – חורבת דבורה, ומשם לבריכת הקצינים של נחל ג'ילבון, הנמצאת בהמשך השביל. בריכת הקצינים מהווה נקודה מצוינת לנוח קצת מתלאות הדרך ולשלוף את ערכת הקפה האולטרה-קומפקטית לאופני הרים שטולטלה מתחת לאוכף, להעביר חוויות על סדרת החינוך שעבר המזלג, וליהנות מהקרירות של מי הבריכה.
מבריכת הקצינים יורד שביל מסומן אדום בתלילות חזרה לגשר הפקק. המאורגנים יביאו את שאר המכוניות, ולאחרים מצפה עליה מעצבנת של 10 ק"מ על כביש אספלט, שבושל כל היום, חזרה לצומת מחניים.

הקלוריות שאחרי: לכו על אחת המסעדות המצוינות של ראש פינה. רוצים לטרוף? נסו את "עמבורגר" (04-6800939), המתמחה בהמבורגרים. רוצים להפעיל את הראש? במסעדת "ג'עוני" המקסימה והלא מחייבת (04-6931881) נותנים לאורחים לפתור חידות ופאזלים עד שהאוכל מגיע. פתרונות בית ספר - אצל המלצריות.

עוד פרטים:
רמה: בינונית
אורך המסלול: 15 ק"מ
זמן: 6-7 שעות
עונה מומלצת: קיץ
מפת ס"ש: חרמון, גולן ואצבע הגליל (1).

הגעה: נקודת ההתארגנות בתחנת הדלק של צומת מחניים, הנמצאת על כביש 90 בדרך לקריית שמונה. למאורגנים – כדאי להשאיר רכב איסוף בגשר הפקק שממזרח ולחסוך לרוכבים 10 ק"מ של עלייה באספלט.

המסלול והתמונות באדיבות אתר "הרים"