אורן זריף מניח ידיים על הראש בתנועת ריכוז (צילום: דדי'ס אולפני צילום)
אורן זריף. גאון שיווקי, אבל בחייאת תפסיקו לשווק אותו | צילום: דדי'ס אולפני צילום

האמת שאורן זריף מצחיק אותי. באמת. הוא האתנחתא הקומית שלי בין ידיעות מעציבות על גלעד שליט לאייטמים מרתיחים על אב שאנס את בתו. פתאום לקרוא ידיעה על כך שאורן זריף טוען שירון לונדון הוא-הוא המשיח, או שזריף טוען ש"ישראל ביתנו" הפכה למפלגה מרכזית בזכותו, או שעל מנת שמפלס הכנרת יעלה צריכים לעשות כדבריו ולהפסיק את שידור תחזיות מזג האוויר בערוצים השונים - זה נורא משעשע.

זה מצחיק בעיקר בגלל הקונטקסט הכללי. הרי כל אוויל יכול לטעון מה שהוא רוצה עד מחר, אלא שבמקרה של זריף מצחיק לראות איך כל המדיה מתגייסת על מנת לפמפם את מסריו. ברור שכולם מבינים את המופרכות שבהצהרותיו, אבל כדי לקבל עוד אייטם מצחיק - התקשורת משחקת ב"נדמה לי" ומפרסמת כל שטות שיוצאת מבית מדרשו.

בשבוע שעבר ישבתי לשיחה עם קומיקאי מוצלח, ואיכשהו התגלגלנו לנושאי רוח. אותו קומיקאי אמר בחיוך שזהו, כבר לא צריכים לחכות - המשיח כבר כאן וקוראים לו ירון לונדון. סיפרתי לו שמשחק ה"נדמה לי" סביב אורן זריף נורא מצחיק אותי, ופתאום סבר פניו השתנה.

"אותי זה לא מצחיק", אמר. "כשדודה שלי, בעלת בעיות בריאותיות וכספיות קשות, מבזבזת את כל הכסף הזה אצל ה-#!&$ הזה (ואני מצנזר מחוסר חשק להיגרר לתביעות לשון הרע), ואז לא נשאר לה כסף לאוכל ולשכירות - זה לא מצחיק אותי". ובאמת, הוא העלה אצלי מחשבות על זריף, על השיטה שלו ועל הכוחות שעוזרים לו להרחיב את מעגל לקוחותיו. ולמען הסר ספק, לא מדובר בכוחות על טבעיים, אלא בכוחות שיווק.

צוחק מי שמתפרסם אחרון

אין תמונה
אורן זריף ואביגדור ליברמן. זה הכל בזכותו?

אורן זריף הוא גאון שיווקי, ללא ספק. ייתכן שיש לו גם כוחות אמיתיים לריפוי (ואולי רק כוחות שכנוע), אבל בכל מקרה, גם אם יש לו כוחות - לפי היהדות מדובר בכוחות טומאה, מאחר והם לא באו מתוך קדושה של אדם שומר תורה ומצוות. גם אם הוא יודע לעשות קצת הוקוס-פוקוס - עדיף לפי היהדות לתפוס ממנו מרחק, מאחר ואלו לא כוחות שבאו מתוך טהרה ולכן יכולים לסבך גם את הפציינטים.

אבל נעזוב את עניין כוחות הטומאה. אני רוצה לדבר על כוח אחר, חשוב לא פחות: כוח השיווק. יושב לו אורן זריף, ואני לא יודע אם הוא כותב את כל ההודעות לעיתונות שלו ברצינות או במגמה מובהקת להתל בכל העולם ואשתו, אבל בכל מקרה - זה עובד לו. בעיתונות נמצאים בדרך כלל אנשים מספיק אינטליגנטיים כדי שיתייחסו לדבריו כשטות מוחלטת ("אבקש באופן דחוף ובהול להסיר מכל ערוצי התקשורת הישראליים את תחזיות מזג האוויר... מאחר וידוע ברמת הפסיכוקינזיס כי התערבות של בני תמותה בדברים שמתרחשים במרומים נחשבת כהתערבות קטלנית"), ובאופן מאוד מובן הם זורמים בכיף ומפרסמים את אותן "ידיעות". אלא שתוך כדי הקריצה שלהם - מעמדו של זריף הולך ומתחזק.

בקהלים מסוימים בחברה הוא אולי מצטייר כמחופף אבל תתפלאו, יש גם אנשים שרואים בעצם פרסום אותן הודעות הזויות איזושהי גושפנקה לכוחותיו, לקשריו, לעוצמתו. בסוף הם הולכים אליו ל"טיפול", משלשלים לכיסו כספים רבים, והכל בין השאר גם תודות למינוני הופעותיו של זריף במדיה.

למרות שההתעסקות בזריף מצחיקה, משעשעת ומבדרת, המדיה צריכה לחשוב פעמיים לפני שהיא משתפת פעולה עם התעלולים שלו. עד עכשיו גם אני חשבתי שמדובר בתחליף לידיעות צבעוניות מהעולם - פילה שהניקה בבון או בחור הרוסי שאיבד סלולרי בים ומצא אותו בתוך דג - אבל מסתבר שבינתיים, שלא מדעת, אנחנו בונים מפלצת תקשורתית חדשה ומעניקים לה כוח לנצל חלקים חלשים יותר בחברה.

אז בואו נרד מאורן זריף ומהמצאותיו. אלא אם כן, לכו תדעו, אם הוא יכריז פתאום שלמשיח קוראים דודו כהן, ושהוא גר בקריית שמונה. ואז זה יהיה כבר סיפור אחר לגמרי.

הידעתם שלחשוב על אורן זריף, או על נינט לצורך העניין, זה כמו לחשוב על אלוהים?

כל העסק נשמע לכם דבילי? לא נורא, הרבי אמר שזה עוזר לצאת מהדכאון