הרב יצחק כדורי, מי שכונה "זקן המקובלים" וככל הנראה גם המפורסם שבמקובלי הדור האחרון במדינת ישראל, נפטר בשנת 2006. שנת לידתו לא ידועה לבטח, ויש ויכוח אם היה בן 106 או 112 במותו.

אין תמונה
עילוי עוד מגיל צעיר

הוא נולד בבגדד שבעיראק. "הרב נולד ביום שני של חג סוכות, יום שבו האושפיזין שמגיע לסוכה הוא יצחק אבינו, ועל שמו נקרא. בימי חייו מי שהכיר אותו ידע שהוא באמת כל הזמן צחק, ולכן זכה לאריכות ימים", מספר הרב מאיר מלכא, מייסד הקרן להנצחת מורשת הרב יצחק כדורי, ומחבר הספר "ישועות יצחק", העוסק בסיפורי הניסים של הרב כדורי. הרב מלכא הכיר את הרב כדורי באופן אישי כשהיה חזן בבית הכנסת שלו ותוקע בשופר. "הוא נולד בשכונת ברבי שארגי בעירק לשם המשפחה 'דיבה', זאב בערבית. המשפחה נקראה כך על שם הזאבים שהיו נכנסים להם מדי פעם הביתה. כדורי הוא שמו הפרטי של אביו, והרב קרא לעצמו ככה כשהיה כבר בארץ ישראל, מתוך כבוד".

מגיל צעיר נחשב כדורי לעילוי ולמד את תורת הסוד ואת רזי הקבלה. כשהיה רק בן 17 סיים את הש"ס - את כל מסכתות הגמרא והמשנה. "אני חושב שהרבה מהסודות נתגלו לו מהשמיים, כי זה לא היה הגיוני שאדם בגילו ידע את מה שידע", סבור מלכא. "הרי כדי ללמוד קבלה צריך להיות בן 40".

ב- 1923 עלה הרב כדורי לישראל. הוא גר ברובע היהודי בירושלים, והחל ללמוד בבית המדרש למקובלים של ישיבת "פורת יוסף". באותה תקופה נשא לאשה את הרבנית שרה, ממנה נולדו לו שני ילדים. עם קום המדינה עבר להתגורר בשכונת הבוכרים, עבד ככורך ספרים ובמקביל המשיך לעסוק בלימוד תורה ובקבלה מעשית. ב-1989 שרה נפטרה. מספר שנים לאחר מכן הוא התחתן בשנית, עם דורית, חוזרת בתשובה שהייתה אז בת 42 בלבד. "בפתיחת התפילה בכל נדרי ביום כיפור, נהוג שהמקובלים פותחים את ההיכל. הרב אמר שהוא לא יכול לפתוח את היכל כי הוא אלמן וכדי שיוכל לפתוח אותו - התחתן בשנית", מספר מלכא.

סליחה, מי כאן המלאך שאחראי על הסרטן?

ברבות השנים אומץ הרב כדורי על ידי תנועת ש"ס והפך לאחד ממנהיגיה הרוחניים. הוא החל להתפרסם כמחבר קמעות, וזכה לביקורים של אנשים מן היישוב וגם של פוליטיקאים וסלבריטאים, שביקשו ברכה או קמע. כשמלכא נשאל מה לדעתו הקנה לרב כדורי את מעמדו כמקובל המרכזי והמוכר ביותר במדינת ישראל, הוא עונה בפשטות, בלי להסס. "בגיל 60 בערך התחילו לראות ניסים ונפלאות. מי שבא אל הרב לקבל ברכה התברך עם ניסים. עקרות נפקדו, אנשים חולים נרפאו".

לדברי מלכא, אחד מהמאפיינים הייחודיים של הרב כדורי היו שהוא לא העתיק קמעות משום מקום, אלא גילה אותם בעצמו. "הרב חיבר קמע כמעט לכל עניין. הקמעות שלו מורכבים מצירופי שמות קדושים של מלאכים שמוזכרים בספרי הקבלה, וגם כאלה שהתגלו אליו. הוא היה לומד תורה בלי הפסקה, גוזר על עצמו סיגופים ותעניות ומבקש שיראו לו מי המלאכים שאחראים על מחלה זו או אחרת. במשך שנתיים חיפש הרב כדורי קמע למחלת הסרטן, ובסוף מצא את המלאך הממונה על המחלה הזו".

מלכא מספר שהרב כדורי לא רק כתב קמעות, אלא עסק בסוגים נוספים של קבלה מעשית. "הוא היה כותב שם על תפוח, שקד או אגוז, ואז נותן לאישה שלא מתעברת לאכול אותו. אחרי שנתן קמע לבן אדם, הוא היה מתעניין מה עלה בגורלו. הרב גם תיעד את כל פעילותו במחברות ענקיות, הוא תיעד כל אדם שנכנס אליו". אמנם מחברות אלה פורסמו, אבל כתבים אחרים של הרב כדורי בנושאי הקבלה לא. יתכן שמשום כך הרב לא זכה להתעניינות מחקרית מצד האקדמיה.

מסור ד"ש לדוד המלך

אין תמונה
למה הרב כדורי סירב לפגוש אותה?

ימיו של הרב כדורי עברו עליו בקבלת מבקרים ובלימוד תורה. הוא אכל מעט וישן שעות ספורות בכל לילה. "הוא היה ישן מעט מאד ולומד עד שעת לילה מאוחרת. אשתו השנייה, הרבנית דורית, סיפרה פעם שקמה באמצע הלילה וראתה אותו לומד עם מישהו בגלימה לבנה וזקן לבן. היא שאלה את הרב מי זה היה והוא אמר לה 'אם הצלחת לראות, אשרייך, זה בניהו בן יהוידע, אחד מגיבורי דוד המלך'. אני מאמין שהיו לו עוד הרבה התגלויות", אומר מלכא.

כשהוא נשאל מה היה חושב הרב כדורי על טרנד הקבלה ששוטף את העולם בשנים האחרונות, מלכא אומר שסביר להניח שלא היה כל-כך מרוצה. "הוא סבר שלימוד קבלה מתאים רק לאנשים מיוחדים שמילאו כרסם בש"ס ופוסקים, ורק אז ניגשו לתורת הסוד. מדונה רצתה לבוא לבקר אותו, והוא לא הסכים כי אמר שלאישה אסור ללמוד קבלה, ובטח לא גויה".

מלכא מספר שחוץ מהעיסוק בקבלה, הרב כדורי הדגיש את אהבת הרעים והחברות. "הוא דאג מאד שתהיה אהבה בין איש לרעהו, והשכין שלום בין אנשים רבים. הוא היה מוכיח ומטיף לרוגע ולחיוך. הוא עישן סיגריות עד שנפטר. כשעשו לו צילום ריאות, הרופא אמר שזה פלא, יש לו ריאות של בן 50".

קורא את העתיד בערק

בערוב ימיו היה הרב כדורי מעורב מאד בפוליטיקה הישראלית, כששימש כאחד ממנהיגיה הרוחניים של תנועת ש"ס. יום לפני בחירות 1996, אמר הרב כדורי לבנימין נתניהו "מחר תהיה ראש ממשלה", וכך היה. מלכא מתאר את ההתרחשות שמאחורי ה"נבואה" המפורסמת. "נתניהו בא לרב כדורי עם יצחק מרדכי והוציא בקבוק ערק. בדרך כלל הרב לא שותה ערק, אז שאלו אותו אחרי זה, איך שתית? הוא אמר 'אני יודע שמחר ביבי יהיה ראש הממשלה כי לפני ששתה בירך על הערק שהכל נהיה בדברו. נהיה בדברו - ראשי תיבות נתניהו בנימין".

בשנת תשס"ו נפטר זקן המקובלים בשיבה טובה לגמרי, כשהוא בן 106, או 112 - או בכלל בן 123, כפי שסבור מלכא. "אחד הבחורים בישיבה החזיק ספר ישן שהיה כתוב עליו שנת תרמ"ד, 1884. הרב הצביע על הספר ואמר 'זו השנה שבה נולדתי'". תחליטו אתם אם להאמין או לא.

>>למקובל הקודם: האר"י הקדוש
לכל המקובלים

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד:
שלחו את המילה "מבזק" למספר 5000 ותתחילו להתעדכן