סוף מסלול פלחי
לוחמי הפלחי"ק של גולני במעלה הר מירון | צילום: דובר צה"ל

אחרי שבועות, החג האחרון לפני הגעת חגי תשרי בסוף הקיץ, הצבא נכנס לשגרה ארוכה של אימונים, מסעות, תרגילים וביטחון שוטף. בשבוע שעבר היינו בהפסקה קצרה עם הסכמ"ש, אבל אנחנו עכשיו חוזרים אליכם עם כל האירועים שעברו על החיילים השבוע.

נתחיל עם יום שני, יום מרגש מאוד לטירוני חטיבת גבעתי שהגיעו לכותל כדי להשלים כברת דרך בהכשרתם כלוחמים ולהישבע אמונים למדינת ישראל. הטקס נערך במעמד המפקדים ובני המשפחה הנרגשים כאשר כולם כבר מחכים לנקודת הציון הבאה – סוף מסע הכומתה. שיהיה המון בהצלחה בהמשך!

השבעת גבעתי
רגע מרגש. טקס ההשבעה של גבעתי | צילום: דובר צה"ל

השבעת גבעתי
מול הכותל. גבעתי נשבעים | צילום: דובר צה"ל

ביום שלישי, היו אלו הטירונים של חטיבת כפיר שעמדו על הרחבה בכותל ונשבעו אמונים למדינת ישראל. לשלושה מהטירונים אנחנו עוד נחזור בשבוע הבא עם סיפור מעניין.

עוד שובר שגרה מרענן של חטיבת גבעתי נערך ביום רביעי, אז החבר'ה עלו על בגדי ספורט ויצאו למרוץ החטיבתי השנתי שנערך השנה במתכונת של לילה לבן בהשתתפות חיילי ומפקדי גדוד שקד. מיד אחר כך, הם חזרו לשגרת הבט"ש העמוסה כשהם רעננים עם קצת יותר כוחות להמשיך.

מירוץ גבעתי
אין כמו כושר. חיילי גדוד שקד בסוף מירוץ גבעתי | צילום: דובר צה"ל

גם לחטיבת גולני יום רביעי היה יום חג כאשר זו התחדשה עם מפקד חדש. המח״ט היוצא, אל״ם יניב עשור העביר את הפיקוד על החטיבה למח״ט הנכנס, אל״ם רסאן עליאן. בטקס נכחו אלוף פיקוד הצפון, מפקד עוצבת ״געש״, משפחות הקצינים, מפקדי ולוחמי החטיבה. מדבריו של מפקד חטיבת גולני הנכנס, אל"ם רסאן עליאן: "אין לי ספק כי בזכות האנשים העומדים כאן היום ובזכות כל לוחמי ומפקדי החטיבה אנו נגלה אחריות, נעמוד מול כל אתגר, נמשיך לעסוק בעיקר ובעשייה החשובה למען שמירה על ביטחון מדינת ישראל".

אירוע מרגש נוסף לגולני ביום רביעי היה סוף מסלול הפלחי"ק (פלוגת חיל הקשר) של החטיבה אשר בשעת מלחמה הולכת להיות צמודה למפקד החטיבה ולעזור לו לשלוט בנעשה ולנהל את הנעשה בשדה הקרב. את סוף המסלול הם ציינו במסע אלונקות אל עבר פסגת הר מירון. מסלול זה היה ארוך יותר מקודמיו ושולב עם מסלול לוחמי הגדס״ר כאשר המטרה היא להכשיר את הלוחמים להתמודדות עם האתגרים המורכבים בשדה הקרב המשתנה. בסיום המסלול יצטרפו הלוחמים ללוחמי הגדס״ר לתעסוקה מבצעית בגבול הצפון. שיהיה בהצלחה!

סוף מסלול פלחי
נושמים אוויר פסגות. סוף מסלול פלחי"ק גולני | צילום: דובר צה"ל

עוד בגזרת המסעות, ביום חמישי סיימו טירוני חטיבת כפיר את מסע הכומתה שלהם והצטרפו למשפחת הלוחמים של החטיבה. שיהיה להם המון בהצלחה!

בירושלים, פיקוד העורף השלים השבוע פרויקט התנדבות ייחודי במסגרתו ילדים בעלי מוגבלויות קיבלו את ההזדמנות ללמוד על הצבא ועל הפיקוד. במסגרת הפרויקט, הילדים הגיעו אחת לשבוע למחוז, לקחו חלק בפעולות השוטפות וקיבלו כלים לחיים וחשיפה למערכת הצבאית. היום הילדים שלקחו חלק בפרויקט קיבלו תעודת הוקרה ממפקד המחוז. אנחנו כבר מחכים לראות אותם על מדים.

מה עוד קרה השבוע?

השבוע התחיל הסק״ם – סדרת הקרב המשולב בשיזפון. מדובר בשיא הכשרת צוערי היבשה ומטרתו להביא את הצוער לרמת בקיאות מיטבית בטכניקות הלחימה בקרב המשולב. הסק"ם כולל חלק עיוני וחלק מעשי. בחלק העיוני הצוערים לומדים על הקרב המשולב שבסופו תצוגת כיבוש כפר מרשימה. כעת הצוערים נמצאים בעיצומו של החלק המעשי הכולל תרגילים רבים ומורכבים המאמנים שיתוף פעולה חילי, תרחישים אופרטיביים והתמודדות עם בלת"מים ותנאי שטח משתנים. שיא החלק המעשי הוא התרגילים הגדודיים המסכמים את הכשרת הצוערים איתם הם יתמודדו בשבוע הבא. אנחנו כבר מחכים לתמונות.

סק
אנחנו ממתינים לתמונות נוספות. הסק"ם | צילום: דובר צה"ל

עוד בגזרת הדרום, השבוע התקיים אימון של גששי פיקוד דרום במהלכו חידדו את חושיהם הטבעיים והתאמנו על איתור עקבות באדמה המדברית והמעקב אחריהם. תפקידם של הגששים הוא לזהות חדירה לשטח הארץ והם הגדילו יכולות השבוע מול גזר שחווה על בסיס יום יומי ניסיונות חדירה עוינים לשטח הארץ.

טעם של חו"ל -

השבוע התקיים ביקור משלחת המשטרה הצבאית של הצבא האיטלקי, בראשה סגן קמצ"ר (קצין משטרה צבאית ראשי) האיטלקי, MG Vitotorio Demasone בחיל המשטרה הצבאית הישראלי. המשלחת הגיעה ביום שני וביקרה במספר מוקדי פעילות של המשטרה הצבאית, ביניהם בבית הספר לשיטור צבאי (בה"ד 13), מעבר קלנדיה, מוזיאון יד ושם ובמקומות נוספים. את המשלחת אירחו קצינים בכירים מהמשטרה הצבאית ובראשם קמצ"ר, תא"ל גולן מימון. הביקור הוא חלק משיתוף הפעולה בין חילות המשטרה הצבאית האיטלקי והצה"לי, לאחר שב-2011 ביקרה משלחת ישראלית באיטליה.

ביקור משלחת מצ האיטלקית
מצא את ההבדלים. קצין משטרה צבאית ראשי יחד עם הסגן של מקבילו האיטלקי | צילום: דובר צה"ל

השבוע התקיימה הכשרת סע"ר (סיוע עצמי ראשוני), בה הוקמה יחידת חילוץ ראשונה במגזר הבדואי בדרום. בהכשרה השתתפו מתנדבים משגב שלום ותל שבע, שלמדו כיצד לסייע בחילוץ באירוע רעידת אדמה באמצעות כלים ביתיים. השנה, מחוז הדרום של פיקוד העורף שם דגש על העלאת המודעות לחירום בקרב החברה הבדואית וכן מוכנות גבוהה של רשויות האלה. בצבא מספרים שקיים שיתוף פעולה מצוין והירתמות מלאה של הרשויות המקומיות במחוז דרום, שבא לידי ביטוי בהקמת יחידת החילוץ, בכנס חירום לאימאמים במגזר שהתקיים גם כן בתחילת השבוע ועוד.

הכשרת סער של פיקד העורף לבדואים בנגב
מתכוננים לרעידת אדמה. הכשרת סער של פיקד העורף לבדואים בנגב | צילום: דובר צה"ל

הכשרת סער של פיקד העורף לבדואים בנגב
שיתוף פעולה מוצלח | צילום: דובר צה"ל

הכשרת סער של פיקד העורף לבדואים בנגב
רוצים לדעת, מעדיפים לא להשתמש בידע הזה | צילום: דובר צה"ל

השבוע התחלף מפקד חטיבה מרחבית "שגיא" בפיקוד הדרום, המגנה על חלקו הגדול של הגבול עם מצרים. אל"ם גיא ביטון, מפקד החטיבה היוצא, העביר לידיו של אל"ם יהודה הכהן את הפיקוד על החטיבה "קשה מאוד לנבא את העתיד במזרח התיכון. התפקיד שלנו הוא לייחל לשלום ולהתכונן למלחמה. במהלך השנתיים האחרונות יצרנו מציאות אחרת בגבול מצרים", אמר אל"ם גיא ביטון אשר יעבור לתפקיד קצין קישור בוירג'יניה, ארה"ב. אל"ם יהודה הכהן אמר "נפלה בחלקי הזכות וההזדמנות בזו העת, לשאת בתפקיד מאתגר במיוחד כשהופקד בידי הניהול והמשמורת על גבולה המערבי של מדינת ישראל".

חילופי מחט שגיא
חילופי מח"ט שגיא | צילום: דובר צה"ל

השבוע התקיים גם כנס הרצליה בו לקח חלק גם הרמטכ"ל שדיבר בכנס על האיומים הנשקפים מכל הכיוונים, שיתף בהערכות המצב באשר לסוריה, מצרים ואיראן ודיבר על אתגרי התקציב וההון האנושי העומדים בפתחו של הצבא כיום.

ואחד מהשבוע שעבר, התחלה חדשה. בבה"ד 1 שבמצפה רמון הרחוקה, הסתיים הפרק המכין של מגמת "מעוז" בקורס הקצינים, המכשירה את הקצינים במערכים תומכי הלחימה בצה"ל. אחרי שהם צעדו מבה"ד 1 לפתחת המכתש בעיירה מצפה רמון, הם קיבלו את תגיות הצוער הלבנות והחלו את כברת הדרך אל עבר סיכת המ"מ והדרגות. אנחנו כמובן, מאחלים המון בהצלחה!

סוף מסע תגיות מעוז
סוף מסע תגיות מעוז. השביל הזה מתחיל כאן | צילום: דובר צה"ל

>> בשבוע שעבר: חיילי צה"ל עייפים אך מרוצים