הנחל באימון סבך1 (צילום: דובר צה"ל)
חייל נח"ל באימון סבך. לחילים מסויימים כל היופי הזה הוא אתגר שכרוך בלא מעט סבל | צילום: דובר צה"ל

השבוע היה שבוע של לא מעט שושו – תקיפה מסתורית בגבול בין לבנון לסוריה, ראיון עלום שם עם בכיר במערכת הביטחון בטיים, דיבורים על ספינות הדולפין שבדרך וזה רק מתוך מה ששמענו עליו ושהצנזורה אפשרה לפרסם. היופי הוא שבזמן הזה, שאר הצבא מנהל עסקים כרגיל. מה קרה בזמן הזה? בשביל זה יש סכמ"ש.

אז אם ממשיכים הכיוון של השושו, ביום ראשון נפתח קורס מגן בסייבר שנרשם בו שיא של בנות בקורס – שליש מהחניכים בקורס. הקורס בתחום היחסית חדש מהווה קורס הליבה של חיל התקשוב. הקורס הוא תחילתו של מסלול הכשרה קשה ומאתגר שמתקבלים אליו רק חיילים שנחשבים לחוד המוביל בתחום הסייבר ובעלי חשיבה ריאלית טובה. זהו למעשה, מעבר לזה. אסור לספר.

עוד בגזרת החשאיות – ביום שני, השגרה של חיילי גדוד מיתר הופרה בתרגיל פתע, בו נדרשו החיילים והמפקדים לעבור במהירות שיא לכוננות הגבוהה ביותר במסגרת אימון. במסגרת התרגיל, כל הלוחמים הוקפצו מהקווים שהם תפסו וביום הראשון תרגלו מעבר משגרה לחירום, נוהל קרב ותנועת לילה לעבר שטח אש. למחרת תרגלו הלוחמים התקלות עם חיילי אויב ותפעול של אירוע רב נפגעים. הפוקוס היה הכנה להגנה על גבול הצפון. אפשר להגיד שעכשיו עוד גדוד מוכן למשימה.

אימון יחידת מיתר (צילום: דובר צה"ל)
קצין בגדוד מיתר בתרגיל הפתע | צילום: דובר צה"ל

עוד ביום שני, קיים פיקוד העורף תרגיל מוסדות חינוך במהלכו תרגלו את מוסדות החינוך – מגני הילדים ועד התיכונים בהתנהלות הנדרשת מהם במצבי חירום. במהלך התרגיל נשמעה אזעקה עולה ויורדת והתלמידים הלכו למרחבים המוגנים. מאוחר יותר, תורגלה למידה מרחוק. באותו היום, את הרשת הסעירה תמונה שהפיץ צה"ל ברשתות החברתיות, תמונה אשר העלתה את הדיון סביב ההשפעה של נוכחות חיילים בכיתות, התעסקנו גם אנחנו בתגובות.

תרגיל מוסדות חינוך של פיקוד העורף (2) (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי פיקוד העורף בתרגיל מוסדות חינוך השבוע | צילום: דובר צה"ל

תרגיל מוסדות חינוך פיקוד העורף 2 (צילום: דובר צה"ל)
נערכים להתמודדות עם מצב חירום בזמן לימודים | צילום: דובר צה"ל

חיילת של פיקוד העורף (צילום: דובר צה"ל)
התמונה שעוררה דיון | צילום: דובר צה"ל

נמשיך עם פיקוד העורף – ביום שלישי קיימו לוחמי הנפה הסדירה את מסע הכומתה. החבר'ה ממחזור אוגוסט 13 סיימו את ההכשרה במקצועות החילוץ, האב"כ והחי"ר במסע של כ-36 קילומטרים משדרות לבסיס זיקים. החבר'ה שאמנם עדיין נחשבים לצעירים, רכשו כישורים חיוניים להצלת חיים ואף לקחו חלק בחילוץ ניצולים וגופות מאתר ההרס באסון בעכו. בשגרה החבר'ה יעסקו במשימות ביטחון שוטף כחיילי חי"ר ובמצבי חירום, יוקפצו למשימות חילוץ והצלה.

בטקס סיום מסע הכומתה, מפקד בסיס ההכשרות אמר למסיימים, "עתה, הגיע זמנכם לשאת את נס האחריות על הגנת המולדת, להפוך לילות לימים ולעמוד איתנים כנגד המבקשים ברעתנו. זכרו נא, כי בנוסף למשפחות הנרגשות היושבות מולכם, הנכם חלק מהתא המשפחתי ההולך וגדל של לוחמי פיקוד עורף. היו גאים בהישגיכם וביכולת הייחודית שניתנה לכם להציל חיים".

מסע כומתה הנפה הסדירה של פיקוד העורף (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי הנפה הסדירה של פיקוד העורף בסוף מסע הכומתה | צילום: דובר צה"ל

ביום שלישי לוחמי גדוד איתם של חיל האיסוף הקרבי הגיעו לשיאו של אימון באורך של חודש בשטחים המדבריים, כזה שכלל ניווטים, מסעות ארוכים עם האמצעים המורכבים על הגב ותרגול הפעלת האמצעים המיוחדים שהגדוד עושה בהם שימוש. באקט השיא שנערך כאמור ביום שלישי, הקימו הלוחמים עמדות הסוואה ודימו תצפית אל עבר האויב בזמן מלחמה, הן מתוך העמדה שהקימו בשטח, הן מתוך רכב יעודי. עוד בגזרה, התאמנו לוחמות גדוד נחשול, כאשר ביצעו אימון בו הסתערו מתוך עמדת הסוואה אל עבר האויב ותרגלו אימון בו הן נתקלות באויבים.

יום רביעי – בסימן מורשת. לאתר יד לשריון שבלטרון הגיעו הלוחמים של חטיבת "המחץ" הישנה שלחמה במלחמת ששת הימים, מלחמת יום הכיפורים ועוד ולוחמי חטיבת המחץ החדשה וקיימו טקס של העברת מקל המורשת בין המח"ט הקודם, אל"מ חיים עידו לבין המח"ט החדש, אל"מ גרמן גילטמן. כן, אפשר לקרוא לזה גם טקס העברת מקל הפז"ם.

טקס העברת מקל מורשת בחטיבת המחץ (צילום: דובר צה"ל)
טקס העברת מקל מורשת בחטיבת המחץ. מימין: במח"ט היוצא, אל"מ עידו, אלוף במיל' רשף ואל"מ גילטמן | צילום: דובר צה"ל

עוד השבוע בצה"ל –

במסגרת המגמה של חטיבות החי"ר לקיים תרגילים ואימונים תוך כדי התעסוקה המבצעית, קיימו השבוע לוחמי חטיבת הנח"ל תרגיל סבך שמדמה לחימה במתאר צפוני. בשטחי האימונים של בא"פ לכיש, תרגלו הלוחמים אקטים באש חיה, תרגילי ירי דו צדדי, אימון במתקן פיינטבול. את השבוע סיכם תרגיל של 24 שעות, אשר דימה קרב שאיתו צפויים הלוחמים להתמודד על פי התרחישים האופרטיביים.

הנחל האימון סבך (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי הנח"ל באימון סבך | צילום: דובר צה"ל

נחל אימון סבך (צילום: דובר צה"ל)
מתכוננים ללחימה במתאר צפוני | צילום: דובר צה"ל

וכן, אי אפשר להתעלם מהצבע האדום ששוטף את כל אזור הדרום ולא, אנחנו לא מתכוונים הפעם לאזעקות. חיילי אוגדת עזה יצאו השבוע לכמה שעות של התרעננות בנופים היפים של הנגב המערבי שמלאים בפריחת כלניות ופרגים על רקע מרבדי העשב הירוקים.

דרום אדום (צילום: דובר צה"ל)
כן, מותר גם להנות מהיופי הזה | צילום: דובר צה"ל

שיהיה שבוע שקט ובטוח

>> עברו להקשב: אלה היחידות הכי ממושמעות בצה"ל